Tea

Ha meleged van, a tea felfrissít,

Ha letört vagy, a tea lelket önt beléd,

Ha zaklatott vagy, a tea nyugalmat ad.”

William Ewart Gladstone

A teázás szertartása egy gyönyörű folyamat, ami hihetetlen nyugalmat képes kelteni az emberben, elfeledteti az élet gondjait, problémáit, segít kiszakadni a mindennapokból.

Szélesebb körben csak a 14. században terjedt el a teafogyasztás Európában, miután holland utazók teacserjével tértek haza, és elterjesztették, hogy ebből a növényből ízletes és üdítő ital főzhető. Körülbelül a 19. század végére ért el kis hazánkba a tea, és a teázási szokásokat leginkább az angoloktól vettük át. Nagy-Britanniában általában a késő délutáni könnyű étkezés velejárója a tea. Az ötórai teázás szokása a mai napig él a szigetországban. Amerikában a teát leginkább jéggel és citrommal szokás fogyasztani. Kezdetben a teázás a gazdagabb réteg kiváltsága volt. Ekkor még az „ötórai tea” mintáját követték itthon is. Ebben az időszakban egyre nagyobb teret kapott a tea, cukrászdákban és kávéházakban szolgálták fel. A teafogyasztást legtöbben reggelre időzítik, hogy a nap során felélénkítse őket.

A teafogyasztás rituáléja

  • A teák élvezeti értékét, minőségét több tényező is befolyásolhatja, mint például az egyedi ízlés, a tea fajtája, az elkészítés módja, az adagolása, a teafű áztatásának ideje, a teavíz tulajdonságai. Az is növeli a tea minőségét, ha megfelelően tároljuk. A köznyelvben a gyógynövények forrázatát is teának szoktuk hívni, de a szó szoros értelmében tea a teanövény leveléből készül.
  • A teafőzés nem megfelelő kifejezés, ugyanis teát csak forrázni szabad! A vizet külön edényben kell felforralni, majd a forró vizet a teafilterre, teafűre önteni. A zöld teákhoz használt víz 80–85 °C között legyen.
  • Néhány perc ázás után a teafiltert kivesszük, a teát ízesítjük. Gyógynövényforrázat esetén hosszabb áztatási idő is ajánlott lehet, vannak teák, amelyeknél fél perc is elég, mert keserű anyagok oldódnak ki a levélből.
  • A teakészítésben használt eszköz ne legyen alumínium, mert attól „fémízű” lesz az italunk.
  • Túlzott forrázással, hosszabb áztatással a teából csersav és ízrontó anyagok oldódnak ki, melyek tönkreteszik a tea aromáját.

Tealevélszedés
Bodzatea
Csipkebogyótea

 

Gyömbértea
Gyömbértea
Gyömbértea
Hársfatea
Kamillatea
Méztea
Levendulatea
Szeder- és málnatea
Szurokfűtea
Vadárvácskatea
Kígyósziszestea
Györgyteák

 

Call Now Button