Múzeum+ karácsony

Szépművészeti Múzeum, 2023. december 20. 18–22 óra

Angyalok és pásztorok, barokk és impresszionizmus, Renoir és Hollán, Mozart és Britten. A Szépművészeti Múzeum idei utolsó Múzeum+ estéjén a karácsonyt ünnepeljük.

A decemberi végi rendezvényen tematikus tárlatvezetésekkel, kurátori kerekasztal-beszélgetéssel, művészeti előadással, különleges verses-zenés meditatív programmal, adventi muzsikával, forró teával és mézeskalácsfestéssel hangolódunk az év legszebb ünnepére. A gyűjtemény remekművei mellett két időszaki kiállítás festményei és grafikai lapjai kerülnek az est fókuszába: a nagyszabású Renoir – A festő és modelljei és a fa motívumát középpontba állító Kapuk a létben című tárlat várja az érdeklődőket.

ZENECSARNOK

18.00–21.30 óra: Fine Arts Jazz Group

A Fine Arts Jazz – immáron évtizedes múltra visszatekintő jazzegyüttes – sokadik alkalommal színesíti a Szépművészeti Múzeum programját. Az örökzöld számokat különböző jazzstílusban játszó együttes tagjai: Skerlecz Gábor – harsona, Lutz János – bőgő, Cseh Balázs – dob, Juhász Attila – zongora.

Helyszín: Márvány Csarnok, földszint.

18.20–18.45 óra: Kis éji zene – Komolyzenei koncert

Zarándy Ákos ifjú tehetségekből álló vonószenekara az este varázsát és az ünnepek ragyogását idézi meg Mozart Kis éji zenéjével. A szerenád a zeneszerző egyik legnépszerűbb darabja, amelyet 1787-ben írt, de csak halála után, posztumusz jelent meg. A négytételes mű derűs allegróval kezdődik, majd egy lassú, lírai tétellel folytatódik. A harmadik tétel egy könnyed menüett, a finálé pedig egy lendületes rondó. Érdekesség, hogy a zeneszerző egy második menüettet is írt a darabhoz, a tétel azonban elveszett. Mozart klasszikusa után a zenekar egy erre az alkalomra komponált Mennyből az angyal átiratot játszik el.

Helyszín: Reneszánsz Csarnok, földszint.

19.45–20.15 óra: A Városminor Kamarakórus adventi koncertje

A 2004-ben alakult Városminor Kamarakórus közel húszéves fennállása óta számos hazai és nemzetközi versenyen ért el helyezést. Repertoárjukon szinte valamennyi zenetörténeti korszakból szerepelnek művek, de különösen kiemelt szerepet kapnak a 20. századi és a kortárs zenedarabok. A Múzeum+ estén is e korszak remekei csendülnek fel, többek között Benjamin Britten, Francis Poulenc és Paweł Łukaszewski adventi darabjai. A kórus tagjai: Ayhan-Ágoston Dániel, Balogh Júlia, Bartakovics Balázs, Hiller Balázs, Járfás Lilla, Koncz Ádám, Kozma Kriszta, Középesy László, Ney Bianka, Ney Dániel, Szabó Orsi, Szikora Réka, Tahler Viola, Tóbiás András, Vásárhelyi Zsóka, Veress Kata.

Helyszín: Reneszánsz Csarnok, földszint.

REMEKMŰVEK, KORSZAKOK, TÉMÁK

18.45–19.45 óra: Impresszionizmuson innen és túl – Mácsay Krisztina művészettörténész előadása a 19. századi művészetről

A vetített képes előadás a 19. század sokszínű művészeti forradalmait – többek között a klasszicizmust, a romantikát, a realizmust, az impresszionizmus és a szecessziót – mutatja be a Szépművészeti MúzeumMagyar Nemzeti Galéria legszebb műalkotásain keresztül.

Helyszín: Román Csarnok, földszint.

18.30–19.00 óra: Lovak a múzeumban – Lovass Dóra esztéta tárlatvezetése

A pop-up tárlatvezetés során a látogatók a gyűjtemény legérdekesebb alkotásain keresztül fedezhetik fel a különféle lóábrázolásokat: ló a hódító hadjáratokban, a vadászaton, a sportversenyen, a gazdálkodásban vagy a szekér elé fogva.

Találkozási pont: kerengő, az Európai művészet 1600–1700 kiállítás bejárata.

19.00–19.30 óra:  Anyagok, amelyek kiállták a idő próbáját – Kevély Flóra egyiptológus tárlatvezetése

Az ókori egyiptomi kultúrából ránk maradt tárgyak alapanyaga sokszor éppen annyira magával ragadó, mint az általuk közvetített formák és motívumok. A különböző ásványokat és kőzeteket sohasem véletlenszerűen választották egy-egy amulett, rituális tárgy vagy akár hétköznapi eszköz elkészítéséhez. A tárlatvezetés során megismerhetjük az ókori egyiptomi kézművesek legjellegzetesebb alapanyagait és választásaik fő indokait.

Találkozási pont: Ókori Egyiptom kiállítás bejárata.

19.30–20.00 óra: Dráma és színház a múzeumban – Deme Edina művészettörténész tárlatvezetése

A 17. századi barokk festmények leginkább drámaian megvilágított színpadképekre emlékeztetnek, melyek egyben vallásosságtól mélyen átitatott üzenetek hordozói. A kor képről képre tárul fel az érdeklődők előtt, miközben a korszakra jellemző műalkotásokkal, érdekességekkel és fogalmakkal is megismerkedhetnek.

Találkozási pont: kerengő, az Európai művészet 1600–1700 kiállítás bejárata.

20.45–21.25 óra: Karácsony a múzeumban – Cser Judit művészettörténész zenés tárlatvezetése

A Régi Képtár legszebb karácsonyt ábrázoló festményeit ismerhetik meg vezetéssel az érdeklődők. Angyali kórus pedig nemcsak látható, de hallható is lesz! A rendhagyó programot ugyanis a Városminor Kamarakórus néhány tagja színesíti adventi dalokkal.

Találkozási pont: kerengő, az Európai művészet 1250–1600 kiállítás kijárata.

PROGRAMOK

18.15–18.45 óra: A fa motívuma Pieter Bruegeltől Hollán Sándorig – tárlatvezetés

Találkozási pont: Grafikai kiállítótér, földszint.

19.00–19.40 óra: Lomboldal – Verses-zenés tárlatmeditáció és workshop Sirokai Mátyás zenész-költővel és Záray Szilvia múzeumpedagógussal

„Egy lombszerkezet annyira összetett, hogy a szem sosem találkozik kétszer ugyanazzal a látvánnyal” – írja Sirokai Mátyás Lomboldal című kötetében Hollán Sándor művei nyomán. Hányféleképp tudunk ránézni egy fára, és szerezhetünk-e érzéki tapasztalatot pusztán a szemünk segítségével? A rendhagyó tárlatmeditáció keretében költészet, zene és kreatív feladatok segítségével merülünk mélyebbre Hollán Sándor műveibe, és rajtuk keresztül a lombok világába.

Helyszín: Grafikai kiállítótér, földszint.

20.15–21.15 óra: Kerekasztal-beszélgetés: A festő és modelljei – Kovács Anna Zsófia és Somodi Anett kurátorokkal Lovass Dóra muzeológus beszélget

A Renoir-kiállítás a nagy impresszionista mesterek életművét bemutató sorozatba illeszkedik, amely hazai megrendezését különösen indokolttá teszi a festő Fekvő női akt című időskori főművének 2019-es szerzeményezése. A nemzetközi együttműködés keretében megvalósuló kiállításról, a koncepció kialakításról, a bemutatott művekről és a régi mesterek ihletadó hatásairól mesélnek a kiállítás kurátorai.

Helyszín: Román Csarnok, földszint.

18.30–19.00 és 20.15–20.45 óra: Barátok és támogatók – tárlatvezetés

Helyszín és találkozási pont: Renoir-kiállítás, Barátok és támogatók szekció.

18.30–19.00 és 20.15–20.45 óra: Családi kör – tárlatvezetés

Helyszín és találkozási pont: Renoir-kiállítás, A családi kör szekció.

19.00–19.30 és 20.45–21.15 óra: Az akt mestere – tárlatvezetés

Helyszín és találkozási pont: Renoir-kiállítás, Az akt mestere szekció.

19.00–19.30 és 20.45–21.15 óra: Modern életképek – tárlatvezetés

Helyszín és találkozási pont: Renoir-kiállítás, Modern életképek szekció.

Szonettek Gabrielle-hez – Gergely Ágnes és Szabó T. Anna alkalmi versei

A Renoir-kiállítás alkalmából Gergely Ágnes és Szabó T. Anna egy-egy szonettet írt a múzeum felkérésére. Mindkét költőt a festő kései remekműve, a történelmi jelentőségű gyűjteménygyarapítás révén megvásárolt Fekvő női akt című festmény ihlette meg. A versek a Múzeum+ est alatt a Renoir-kiállítás Az akt mestere szekciójában lesznek olvashatóak.

Helyszín: Renoir-kiállítás, Az akt mestere szekció.

Programok speciális igényű látogatók számára

Kérjük, érkezéskor jelezzék, hogy a speciális tárlatvezetésre jöttek, így sorban állás nélkül csatlakozhatnak a programhoz!

17.30 óra: Dráma és színház a múzeumban – tárlatvezetés siket és nagyothalló látogatók számára

Helyszín: Európai művészet 1600–1700 között című állandó kiállítás. Találkozási pont: kerengő, az Európai művészet 1600–1700 kiállítás bejárata előtt.

18.30 óra: Mágikus amulettek – tárlatvezetés látássérült látogatók részére

Helyszín: Ókori Egyiptom című állandó kiállítás. Találkozási pont: mélyföldszint, a kiállítás bejárata előtt.

WORKSHOPOK

18.00–20.00 óra: Kreatív sziget – kézműves alkotás Kun Fruzsina képzőművésszel

Helyszín: Barokk Csarnok, földszint.

19.00–21.00 óra: Mézeskalácsfestés Seregély Mirtill mézesbábossal

A workshop során a résztvevők az adventi ünnepkörhöz kapcsolódó mintákkal díszített, ún. faragott mézeskalácsot festhetnek ki.

Helyszín: Barokk Csarnok, földszint.

GASZTROCSARNOK

Ízletes tapasok és finom borok a Fine Art Bistro konyhájából

A Márvány Csarnokban ízletes tapasok és finom borok várják látogatóinkat az egész este során. Pihenjen meg két tárlatvezetés között, élvezze az élő jazzt és közben gyönyörködjön múzeumunk barokk műalkotásaiban.

Helyszín: Márvány Csarnok, földszint.

Big Ben Teaház

Ha karácsony, akkor fahéj, narancs, alma, szegfűszeg! Az ünnepi illatokat és ízeket a decemberi téli estén a Big Ben Teaház biztosítja. Melegedjen át a programok között, és élvezze a különleges teakeverékek aromáját!

Helyszín: Márvány Csarnok, földszint.

Ajándékozzon művészetet! A gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt izgalmas múzeumi zsebkönyvsorozat nyolc kiadványa az est folyamán 30%-os kedvezménnyel vásárolható meg a MúzeumShopban.

LÁTOGATÁSI INFORMÁCIÓK

A rendezvényre belépés külön Múzeum+ jeggyel lehetséges 17 órától. A látogatók egyenletes eloszlása érdekében a Renoir-kiállítás két idősávban látogatható 17.00–19.30 és 19.30–21.30 közötti belépéssel. Az épület előtt sorban állásra lehet számítani elővételes jeggyel érkezők esetében is. A termek befogadóképessége limitált, a Renoir-kiállítás bejáratánál előfordulhat hosszabb várakozás.

A jegy ára 6600 Ft, a kedvezményes jegy ára 4800 Ft. Kedvezményes jegy váltására jogosultak, akik az időszaki kiállításainkat díjtalan belépővel, vagy legalább 50%-os kedvezménnyel látogathatják, illetve a Baráti Kör pártolótagjai. Díjtalan belépő nem igényelhető, kivéve a Baráti kör mecénás tagjai számára, akik 2023-ban is ingyenesen vehetnek részt a Múzeum+ eseményeken.

Korlátozott számban a helyszíni jegypénztárainkban is van lehetőség belépőjegyet váltani a rendezvényre. A programokon való részvétel érkezési sorrend alapján történik.

A Múzeum+ estén megtekinthető kiállítások:

Renoir – A festő és modelljei 22 óráig.

Kapuk a létben – A fa motívuma Pieter Bruegheltől Hollán Sándorig 22 óráig.

Román Csarnok, Reneszánsz Csarnok, Barokk Csarnok 22 óráig.

Ókori Egyiptom 20 óráig.

Klasszikus ókor 20 óráig.

Európai művészet 1250–1600 22 óráig.

Európai művészet 1600–1700 22 óráig.

Call Now Button