Magyar menyasszony

A kiállítás nőkről szól – nemcsak nőknek!

A Magyar menyasszony című kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeum nagyszabású új időszaki kiállítása, amelyben több száz ismert és ismeretlen nő rejtélyes története elevenedik meg féltve őrzött ruháik, kellékeik, szerelmes leveleiken keresztül.

A XVI. századtól napjainkig a világban szinte minden megváltozott, sokat változtak a női szerepek is, de egy dolog mégis ugyanaz maradt: 500 éve is voltak menyasszonyok, és ma is vannak. A „menyasszonyság”, a menyasszonnyá válás koroktól, irányzatoktól, ideológiáktól függetlenül ma is a nőiesség, a női szépség egyik szimbóluma.

A Magyar menyasszony kiállítás egy nagyívű vállalkozás, méltó a Magyar Nemzeti Múzeum hagyományaihoz. Ez a kiállítás egy széles körű összefogás eredménye. A múzeumi szakma, a kutatók, hivatásos gyűjtők és magánemberek összefogásából, felajánlásaiból jött létre. Csak a Magyar menyasszony Facebook-csoportnak több mint 11 ezer tagja van, és a www.magyarmenyasszony.hu online gyűjteményben is több mint ezer esküvői fotót küldtek már be. Az oldalra folyamatosan lehet fotókat feltölteni, amelyek mind megjelennek az kiállításban látható interaktív installációban.

A kiállítás a múzeum saját gyűjteményére és a közösségi gyűjtés nyomán érkezett felajánlásokra építkezve jött létre. A kiállítás az elmúlt 500 év házasodástörténetén vezeti keresztül a látogatót, a XVI. századból indulva, amelynek történetét jobbára férfiak írták. A rendkívül sokszínűen illusztrált tárlat egyszerre világít rá arra, hogy a nők szerepe fontosabb volt, mint az a történetírók rostáján átszűrődik, illetve arra is, hogy miként változott az elmúlt öt évszázadban a nők társadalmi szerepe és harcolták ki maguknak saját sorsuk alakulásának jogát, lehetőségét.

A Magyar Nemzeti Múzeum több száz párválasztással és esküvővel kapcsolatos műtárgyat őriz a kora újkortól egészen a jelenkorig. A textilgyűjtemény legkorábbi, Európa második legrégebbi menyasszonyi öltözete a 16. század elejéről való, melyet a hagyomány szerint Mária királyné viselt Lajos királlyal való házasságkötésekor 1522-ben. Ez a nemzetközi viszonylatban is páratlanul értékes darab jelöli ki a kiállítás által felölelt korszak kezdő dátumát. De nemcsak a gyönyörű ruhát csodálhatják meg a látogatók, hanem megismerhetik Habsburg Mária és II. Lajos frigyének történetét is, amely például azon ritka elrendezett középkori házasság volt, melyet szerelem pecsételt meg. A két fiatal a király korai haláláig (1526) rajongva szerette egymást. Uralkodó dinasztiák és arisztokrata asszonyok történetei mellett a kiállítás foglalkozik családja előrejutását mindenekelőtt ambicionáló polgárnővel, korabeli társadalmi és öltözködési normákat felrúgó múzsával, a holokauszt árnyékában igent mondó arával, vagy online társkereső oldalon párját megtaláló asszonnyal, és még sok izgalmas és tanulságos női sorssal.

A bemutatott tárgyak, ruhák igen nagy részét elkötelezett és lelkes embereknek köszönhetjük. A közösségi felajánlásoknak köszönhetően válik igazán egyedivé és különlegessé ez tárlat, hisz a történelmi személyek mellett megjelennek a jelenkor emberei és az ő történeteik is. A világban az elmúlt 500 évben szinte minden megváltozott, néhány szerep viszont ugyanaz maradt. 500 éve is voltak menyasszonyok, és ma is vannak. A kérdés az, hogy vajon miben egyezik a menyasszony és a nő szerepéről alkotott képünk, miben más, hogyan gondolkodtak róla a múltban és hogyan állunk hozzá most, mi minden befolyásolta ezt a viszonyulást időben, térben és egy adott helyzetben? A válaszokat közösen kutatjuk, de biztosan mindenki magában találja meg a sajátját.

A Magyar menyasszony ötletgazdája és kurátora dr. Simonovics Ildikó divattörténész.

A kiállítás december 14-től 2024. augusztus 25-ig látható.

A Magyar Nemzeti Múzeum új időszaki tárlata számokban:

800 négyzetméteren 500 év házasság és nőtörténete, 500 tárgy és tárgyegyüttes, 50 női sorstörténet!

Több mint 90 ruha és 400 tárgy.

77 keretezett esküvői emlék.

300 gyermekrajz.

5 modern művészeti installáció.

Több mint 350 közreműködő, 30 kölcsönadó, 99 ajándékozó!

Megjelent a Magyar menyasszony tanulmányok című kötet

Az ötszáz év esküvőtörténetén végigkalauzoló Magyar menyasszony kiállításhoz kapcsolódóan megjelenő tanulmánykötet sokféle szempontból, több tudományterület kiváló kutatóinak segítségével járja körbe ezt a sokrétű és izgalmas témát.

A kötet első részében a házasodási hagyományok és szabályok témakörében olvashatnak arról, hogy századokkal ezelőtt és a közelmúltban mit viseltek, mit fogyasztottak erdélyi főurak és felvidéki munkások, hogyan koreografálódott az ünnepi eseménysor, ha katonatiszt volt a vőlegény, ha özvegy a menyasszony, vagy mit jelentett a nászéjszaka a tanult polgárlánynak és az álszemérem áldozatainak.

A második rész írásai valamilyen okból ismert, fontos, érdekes vagy szívszorító menyasszonytörténeteket mutatnak be: a nagyhercegnőt, a költőfeleséget, a milliomosnőt, az önfeláldozó politikusfeleséget, a dinasztikus küldetést teljesítő királyi hercegnőt, a kitelepített parasztlányt, az imádott, vagy éppen messzire bujdosó színésznőt.

A harmadik rész a menyegzői reprezentációt mutatja be a legrégibb ismert királyi menyasszonyi ruhától a lakodalmi fogásokon és rigmusokon át az ajándékokig, és nem utolsósorban a nagy pillanat megörökítéséig.

Ajánlják ezt a kötetet a kíváncsi menyasszonyoknak és vőlegényeknek, a meghatott örömszülőknek, a büszke családnak, a nosztalgiázó érdeklődőknek és mindenkinek, aki számára fontos, hogy ötszáz év felhalmozott tudása, hagyománya, írott és tárgyi emlékei ne vesszenek el.

Szerkesztette: Kiss Erika, Orgona Angelika és Simonovics Ildikó. A 648 oldalas kötet a Magyar Nemzeti Múzeum boltjában, a Líra könyvesboltjaiban és online megvásárolható.

A Magyar menyasszony című kiállítás katalógusa

Az emberi élet sorsfordító eseményei közül kiemelkedik a két felnőtt közös útjának kezdetét jelentő házasságkötés. Az esküvő, a lakodalom eseménysora ezt a fontos átmenetet kísérte és kíséri mind a mai napig, miközben a házasulókkal szembeni társadalmi elvárások az elmúlt évszázadokban jelentős mértékben megváltoztak.

A Magyar menyasszony című kiállítás – melynek hű lenyomata a számos gyönyörű fényképpel kísért katalógus – az elmúlt ötszáz évre visszatekintve mutat be tárgyakat és történeteket, amelyek a házasságkötéshez és az odáig vezető úthoz kapcsolódnak. A kiállításnak fontos előzménye és kísérője egy több éve működő közösségi projekt.

A kiállítás 500 év – 50 történet elnevezésű terme egy-egy nő bemutatására koncentrál, legyen a történelemből ismert koronás fő, 18. századi tisztes polgárasszony, reformkori múzsa, holokausztáldozat, kitelepített magyar cselédlány vagy a csodaszámba menő Tinder match boldogságát máig élvező anyuka. A kiállításban szereplő nők teljesen egyenrangúak: egyszerre egyediek és megismételhetetlenek, miközben archetípusokat testesítenek meg. De a kiállítás további termeiben megjelenő összesen 500 tárgy és tárgyegyüttes mögött is ott rejlenek az emberi történetek, ahogyan a projekt online gyűjteményét bemutató interaktív installáció ezernél több esküvője is egy-egy nőt, egy-egy párt állít a középpontba.

Katalógust szerkesztette: Simonovics Ildikó. A 320 oldalas katalógus megvásárolható a Magyar Nemzeti Múzeum boltjában.

Call Now Button