Kockázatos az alulbiztosítottság

Olcsóbbak a lakások a biztosítások alapján

A lakásbiztosítások alapján átlagosan 600 ezer forintba „kerül” egy négyzetméter – derült ki egy felmérésből, miközben számos nagyvárosban és Budapesten ennél jóval magasabbak az árak. A jelentős eltérés komoly gondot okozhat, ha valamilyen káresemény történik: az építőiparban végbement drágulás, a munkaerőköltségek és az alapanyagok árának emelkedése miatt jóval többe kerülhet a helyreállítás, mint amennyit a biztosítási érték alapján kifizet a biztosító. Hogyan lehet megelőzni a ráfizetést?

Egy új rendelet szerint a jövőben elkerülhetjük a lakásunk alulbiztosítottságát, 2024-től ugyanis a már megkötött lakásbiztosításokat nemcsak a biztosítási évforduló előtt tudják az ügyfelek felmondani, hanem minden év márciusában megtehetik. Azaz lesz egy plusz alkalom a szerződések átnézésére és az esetleges váltásra. A lakásbiztosításokat egyébként  több szempontból is érdemes időről időre felülvizsgálni – ajánlotta Besnyő Márton, a Netrisk.hu ügyvezető igazgatója. – Az egyik ilyen szempont, hogy milyen összegre van biztosítva az ingatlan és az ingóság. Az alulbiztosítottság ugyanis baj esetén jelentős, akár több millió forintos veszteséget is okozhat. Komoly kockázat, ha a biztosított ingatlan valódi, úgynevezett újjáépítési értéke meghaladja a biztosításban szereplő maximális összeget.

Fontos az újjáépítési érték

Ingatlan esetében az újjáépítési érték azt jelenti, hogy mennyibe kerülne újjáépíteni, ingóság esetében pedig újravásárolni a kár során megsérült vagy megsemmisült vagyontárgyakat. Alulbiztosítottságról van szó akkor, ha valakinek van lakásbiztosítása, de az ebben szereplő biztosítási összegek elmaradnak az ingatlan újjáépítési vagy az ingóságok újrabeszerzési értékétől. A lakásbiztosítások jelentős részénél pedig ez a helyzet – hangsúlyozta az ügyvezető.

Kevesebb mint 600 ezer

A Netrisk adatai szerint a lakásbiztosítási szerződések 70 százalékánál négyzetméterenként 600 ezer forintnál alacsonyabb érték szerepel. Budapesti ingatlanok esetében például a lakásbiztosítást kötők 62 százaléka 400–600 ezer forint közötti összegre biztosította az ingatlanja egy négyzetméterét. Márpedig az újjáépítési összeg az ország számos régiójában, nagyvárosában ennél jóval magasabb.

– A biztosítók a szerződésben szereplő érték alapján fedezik a károkat. Fontos, hogy a lakásbiztosítások úgynevezett újjáépítési értékkel számolnak, vagyis azzal, hogy az eredeti vagy a korábbi állapotot mekkora összegből lehet visszaállítani – emelte ki Besnyő Márton. Hozzátette: az építőiparban az utóbbi időben végbement drágulás miatt a korábbi évekhez képest jóval magasabb kiadást jelenthet egy káreseményt követő munka egy-egy ingatlanban.

Tudatosabb ügyfelek

A Netrisk tapasztalatai szerint tavaly az összehasonlító oldalon nagy volt a verseny a biztosítók között. A megkötött lakásbiztosítások átlagos díja 2022-ben 34 500 forint volt, ami 10 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet. Besnyő Márton szerint nemcsak az alulbiztosítottság, hanem a lakás értékét növelő korszerűsítés miatt is érdemes rendszeresen megnézni a meglévő lakásbiztosítási szerződést. A nagyobb biztosítóknál a lakásbiztosítások 85 százaléka három évnél régebbi. A Netrisk ügyfelei tudatosabbak az átlagnál, körükben 59 százalék azoknak az aránya, akik három évnél régebben kötötték a lakásbiztosításukat – jegyezte meg az ügyvezető.

Call Now Button