Az illúzió jegyében nyitott meg A Modern művészet Zircen kiállítás

Nagyszabású művészeti akció első lépéseként nyitott meg a szabadtéri tárlat

Azt látom-e, ami van, vagy az van, amit látok? Az illúzió és valóság kapcsolatát boncolgató mottóval nyílt meg az a szabadtéri kortárs művészeti kiállítás a Bakony fővárosában, amely példaértékű összefogás eredményeképpen jött létre, és 130 művészdiák és tanáraik kreativitását és tehetségét dicséri. A Modern művészet Zircen elnevezésű tárlat olyan alkotások terveit mutatja be, amelyeket kapcsolódnak a város szellemiségéhez. Ennek jegyében utcabútorok, szélszobrok, arculattervek vagy éppen zirci tematikájú társasjáték terve is található közöttük.

A művészeti projekt, amelynek a tárlat csak első lépcsője, A Vizuális és Környezetkultúra Fejlesztéséért Alapítvány kezdeményezésére jött létre, az alkotók pedig a zirci III. Béla Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium és AMI tanárai és diákjai, de az önkormányzat, helyi szervezetek és magánszemélyek is részt vállaltak a megvalósulásában. A kiállítás különlegessége, hogy egy újonnan telepített hársfasor mentén jött létre, amely a zirci kerékpárút Kardosrétre vezető szakasza mellett található. A projektgazdák ambiciózus célt tűztek ki, hiszen szándékaik szerint a Veszprém–Balaton 2023 Európa kulturális fővárosa idejére teljesedik ki az akció, amikor a város köztereit behálózzák majd a megvalósult kortárs művészeti alkotások.

A megnyitón beszédet mondott dr. Kovács Zoltán országgyűlési képviselő, Balázsné Györek Zsuzsanna, a III. Béla Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium és AMI vezetője, illetve dr. Márkus Gábor építész, A Vizuális és Környezetkultúra Fejlesztéséért Alapítvány alapítója.

A kiállítás féléves alkotófolyamatnak az eredménye, ugyanakkor a kezdeményezésnek csak első lépése, hiszen az itt látható ötleteket szeretnék megvalósítani a Veszprém–Balaton 2023 Európa kulturális fővárosa idejére.

Dr. Kovács Zoltán hangsúlyozta a faültetések jelentőségét és az örökbefogadók tevékenységének fontosságát is, akik odafigyelnek a fákra és gondozzák azokat, vigyáznak rájuk. Emellett üdvözölte, hogy a III. Béla Gimnázium kitárulkozik, hiszen sokszor csak szűk kör, a tanárok, szülők láthatják az ott készült alkotásokat, a nagyközönség kevésbé. „Nagyon jó ötletek vannak, játékos, vidám ötletek, amelyek a sok szürkeséget, ami most a világunkat körbeöleli, a beton, a vas, azokat játékossá teszi pont a színek által” – emelte ki a képviselő.

Balázsné Györek Zsuzsanna, a III. Béla Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium igazgatója rámutatott, hogy a művészetoktatásnak mai rohanó világunkban különösen nagy a jelentősége. „Az illúzió kibontása, logikájának megismerése által a valóság észleléséhez kerülünk közelebb. Jobban megismerjük önmagunkat és a világot, és e kettő viszonyát!” – elemezte a kiállítás tematikáját az igazgató. „Az itt látható alkotások sokszínűsége nagyszerűen példázza, hogy a művészek, és különösen a fiatal alkotók milyen érzékenyen és éles szemmel figyelik és elemzik e viszonyt. A művészet végső soron eszközként használja az illúziót, de még a valóságot is, hiszen a végső cél az igazság megtalálása, leleplezése, bemutatása. József Attila óta tudjuk, hogy a művészet »sose lódít«.”

„Az illúzió megteremtése pedig a művész mesterségbeli tudását dicséri. A barokk korban e szakmai tudás korábban soha nem látott magasságokba jutott. A trompe-l’oeil festészet (jelentése: a szemet becsapó) ekkor mesteri szintre jutott, az alkotók előszeretettel éltek az érzékek manipulálásának módszerével. Minderre számos példát találhatunk az építészet, a szobrászat vagy a festészet világából egyaránt” – áll a kiállítás ismertetőjében. „Ha pedig a barokk művészet fogásait szeretnénk tanulmányozni, Zirc tökéletes forrás: hiszen éppen itt található az a ciszterci apátsági templom, amely a hazai barokk templomépítészet egyik legjelentősebb példája! Főoltára Magyarország legnagyobb barokk stílusú oltárépítménye, csodálatos illuzórikus freskói (Wagenmeister József alkotásai) és aranyozott berendezése mind-mind a barokk illúziók világának lenyomatai. Felidézhetjük a barokk tértervezés további nagyszerű példáit, a kerteket, sőt a városi tereket is! Jelen kiállításunk célja éppen az, hogy a művészet eszközeit városi léptékben vesse be.”

A fiatal művészek támogatására is nyílik lehetőség egy-egy fa örökbe fogadásával. Az örökbe fogadók nevét gravírozott tábla örökíti meg.

A kiállítás helyszíne: Zirc, a Kardosrétre vezető kerékpárút lovaspálya melletti szakasza.

Call Now Button