Ami tilos a nagyszülőknek, ha az unokáról van szó

Pótolhatatlan segítséget jelentenek a kisgyerekes szülőknek a nagyszülők, de azért ne engedjünk meg nekik mindent.

Kisgyerekes szülőknek a legfontosabb támaszt a saját szüleik nyújtják: ha hirtelen vigyázni kell a gyerekre, vagy el kell menni érte az oviba, és senki más nem ér rá, a nagymama vagy a nagypapa az utolsó mentsvár, aki ilyenkor is beugrik. Mégis, hogy az elképzelhető legboldogabb légkört teremtsük meg a családunk számára, nem árt pár szokást vagy berögzült viselkedést tisztázni a nagymamával és a nagypapával, mielőtt túlságosan is befolyásoló tényező lenne az újdonsült családtag életére.

A Facebookra jót vagy semmit

A közösségi média egy érzékeny kérdés. Bizonyára ti is ismertek olyan nagyszülőt, aki megmagyarázhatatlanul jól kezeli az okostelefonokat, mi több, akár a Facebookkal is ki van békülve. Velük érdemes közölni, hogy csakis olyan tartalmakat osszanak meg a szociális hálón, amelyeket később sem fog szégyellni az unoka, és szerencsés még eltántorítani őket üzenőfalunk chatszobává alakításától is.

Mi legyen a gyerek neve?

Névadás: nemcsak a gyermek, hanem a szülők egész életét meghatározó tényező, ezért – bár biztos a nagyszülőknek is van véleménye – a legjobb, ha a gyerek szülei adnak nevet a kicsinek. Nem feltétlenül egy régebbi nagynéni vagy általános iskolai osztálytárs nevét kell viselnie a harmadik generációnak.

Ajándékok

Ne halmozzuk el ajándékokkal az unokát: akár egy életnagyságú plüssmackó, akár a tinédzser unokának motorbicikli, ezeket mindig meg kell beszélni a szülőkkel!

Hol van a gyerek?

Akármennyire is megbízhatóak a nagyszülők, fontos tudatni velük, hogy minden esetben tájékoztassák a szülőket a gyermek hollétéről, amennyiben ők felügyelnek rá.

Az ’50-es évek rosszcsontjai

A nagypapa gyerekkori csínytevései humorosnak hatnak a társaság felnőtt tagjai számára, a kicsik azonban biztos, hogy megpróbálják utánozni. Jobb a hasonló sztorikat akkorra hagyni, mikor a gyerekek már idősebbek.

Érzelmi zsarolás

„Lehet, hogy csak pár évig leszek még életben, ti meg külföldön akarjátok tölteni a karácsonyt?” – az ilyen és ehhez hasonló érzelmi zsarolásoknak nincs helye egy családban.

Családtagokról jót vagy semmit

A nagyszülők lehetnek elégedetlenek a nevelési stílussal vagy az étkezési szokásokkal, mégsem szabad befolyásolni a gyerek véleményét a szülőkről. Ezért nem jó ötlet, ha szapulják nekik anyát vagy apát.

Hogyan neveljük az unokánk édesapját és édesanyját?

Ne neveljük! A „régen minden jobb volt…” már elmúlt, az igazi nagyszülő együtt fejlődik a család fiatalabb tagjaival.

Ki a jobb unoka?

Ne méregessük össze a képességeiket, hiszen nagy rá az esély, hogy ők már jóval előbb tudják, hogy ki a sikeresebb sportoló és ki a szorgalmasabb!

Ne kíváncsiskodjunk!

A nagyszülők sose az unokából szedjék ki a négy fal között történteket, meg lehet kérdezni a szülőktől is.

Fekvés, alvás

A nagyszülők megengedhetik a későbbi lefekvést, amikor nálunk van az unoka, de a gyerek otthoni lefekvési időpontját nem szabad kitolni.

Ne tömjük a gyereket!

Az unokáknak nincs szükségük töménytelen táplálékra és édességre, nem tanácsos felhizlalni a kicsiket, mert a későbbiekben nem fogják megköszönni.

Hagyjuk a tanárra a dolgokat!

Beleszólni a tanárok fegyelmezési vagy osztályozási módszereibe maximum azt eredményezi, hogy a gyerekek is eltanulják és utánozzák a jövőben. Bízzunk az oktatókban!

Segítő csöpp kezek

Az autómosás és a fűnyírás is lehet izgalmas, de ne használjuk ki a gyerekeket, de mindig fogadjuk el a segítséget, ha önzetlenül érkezik.

Call Now Button