A debreceni Agóra Tudományos Élményközpont novemberi programjai

Nyitvatartás: szerda–péntek: 13-tól 17 óráig, szombat, vasárnap: 10-től 17 óráig, hétfő, kedd: szünnap. Pénztárzárás: 16.30 órakor. Minimum 20 fős csoportokat – előzetes egyeztetés és visszaigazolás után – nyitvatartási időn kívül is fogad az Agóra. A csoportokat kérik, hogy a látogatás előtt legalább 7 nappal jelentkezzenek be a www.agoradebrecen.hu weboldalon keresztül.

Állandó programok

Az Agóra Tudományos Élményközpont Interaktív terében csaknem negyven különleges játék próbálható ki, amelyek szorosan kapcsolódnak valamilyen tudományos jelenséghez. Emellett az élményközpontban naponta többször kísérleti bemutatókon, valamint planetáriumi előadásokon is részt vehetnek a látogatók. A részletes napi programokról a www.agoradebrecen.hu oldalon tájékozódhatnak az érdeklődők.

Zenélő villámok

Láttál már villámlást egy szobában? És hallgattál? Az Agóra Frankensteint idéző eszköze képes mennydörgő hangokat hallatni az ívkisülések forgatagából. A Tesla-tekercs ráadásul zenei hangok kiadására is alkalmas egy zongorabillentyűzet segítségével. Így bárki kipróbálhatja, hogyan lehet zenét szerezni villámokkal!

Programok a digitális planetáriumban

Lehozzuk a csillagokat!

Éjszakai égbolt napközben az Agórában! A 8 méter átmérőjű, hatalmas kupola alatt az Agóra csillagásza tart előadást. A 20–25 perces programban az őszi csillagképekről és az aktuális égi jelenségekről tudhatnak meg többet az érdeklődők.

Csillagok és szupernóvák

Meddig élnek a csillagok? Milyen sors vár a Napunkra? Mi az a szupernóva-robbanás? Van-e élet a csillagok halála után? Az Agóra új planetáriumi műsorában figyelemmel kísérhetik a látogatók a csillagok születését, életét és elmúlását, szó esik az Orion csillagkép híres vörös óriáscsillagának, a Betelgeuse-nek a közelmúltban feltűnően végbemenő elhalványodásáról, de kiderül az is, hogy a szupernóvák  – Világegyetemünk e látványos jelenségei – nem csak a pusztulás hírnökei.

Satelix

Mire jók a műholdak és mi lesz a jövőjük? Mit tudnak a magyar űreszközök? Milyen hatással vannak az űrtechnikai fejlesztések az életünkre? A TIT Budapesti Planetárium munkatársai, valamint cseh, lengyel, szlovák és német planetáriumok közreműködésével készült teljeskupolás-film bemutatja az európai műholdak céljait, eredményeit, és kiderül az is, hogy miként befolyásolja az űrkutatás a mindennapi életünket.

A Földtől a világegyetemig

Az Európai Déli Obszervatórium félórás teljeskupolás-filmje elképesztő távolságokat ölel át időben és térben. A világegyetem születésétől a Naprendszer utolsó pillanatáig kísérhetjük végig a csillagok és bolygók életét, az ó- és modern kori űrkutatás mérföldköveit, az ember és a világűr kapcsolatát. A magyar változatot az Agóra Tudományos Élményközpont készítette. Narrátor: Varga Klári.

Európa a csillagok között

Vajon mióta figyeli az ember a csillagokat? Hogyan jöttünk rá, hogy tágul a világegyetem? Miért Európán kívül működik a legnagyobb európai csillagvizsgáló? A teljeskupolás-film betekintést nyújt az Európai Déli Obszervatórium színfalai mögé, és kiderül az is, hogyan építették meg a világ leghatalmasabb teleszkópját. A félórás filmet angol nyelven vetítik.

Éltető csillagunk, a Nap

Tényleg magától értetődő a Nap létezése? Mindig így fog ragyogni ránk? Miért mondhatjuk, hogy a Nap az egész földi élet forrása? A hozzánk legközelebb található, éltető csillagunkkal kapcsolatban még mindig több a kérdés, mint a válasz. A félórás, látványos teljeskupolás-filmet angol nyelven vetítik.

A planetáriumban korlátozott számban, érkezési sorrendben tudnak a látogatók a programokon részt venni, az Agórába szóló belépőjeggyel. A planetáriumi műsorokat 6 éves kortól ajánlják. Az aktuális planetáriumi programokról a www.agoradebrecen.hu weboldalon lehet tájékozódni.

Időszaki programok

2022. november 5., 12., 19., 26., szombat 11.00–12.30, 13.00–14.30 óra

Családi foglalkozás a DigITérben

Találkoztál már humanoid robottal? Simogattál robotkutyát? Tudod, mitől lehet „okos” egy otthon? A DigITér Debrecen Digitális Élményközpont szombati programjain az érdeklődő családok, baráti társaságok megismerkedhetnek az informatika legújabb vívmányaival. A másfél órás interaktív foglalkozás során néhány eszköz kipróbálására is lehetőség nyílik. A DigITér az Agóra Tudományos Élményközpont első szintjén kapott helyet. A digitális központ programjai ingyenesek, de kizárólag előzetes regisztráció – és visszaigazolás – után látogathatók. A foglalkozásokra a Programozd a jövőd! weboldalon keresztül lehet jelentkezni.

2022. november 6., vasárnap 10.30–11.30 óra

Vasárnapi tudomány: A rejtőzködés mesterei

Az ismeretterjesztő programsorozat keretében vasárnaponként izgalmas tudományos kalandok várják a gyerekeket. A résztvevők az egyórás foglalkozásokon bepillanthatnak a különböző tudományterületek rejtelmeibe. Hogyan változtatja színét a kaméleon? Miként rejtőzik a skorpióhal? Miről ismerhetünk fel egy levélfarkú gekkót? Hogyan olvad bele környezetébe egy 5 méteres zsiráf? Hogy tűnhet el szemünk elől a farkaspók? Egy állat túlélési esélyei növekednek, ha jól bele tud olvadni a környezetébe vagy ha hasonlít valamire, ami köztudottan veszélyes. Erre láthatnak példákat a foglalkozáson a gyerekek, miközben alaposan megtornáztatják szemünket a jól rejtőzködő állatok keresése közben. Ajánlott életkor: 6–10 év. A programon az Agórába szóló belépőjeggyel lehet részt venni. A foglalkozásra csak korlátozott számban tud látogatókat fogadni az Agóra, ezért érdemes előre regisztrálni. Az előzetes bejelentkezéseket a regisztracio@agoradebrecen.hu e-mailcímre várják. Az egyórás foglalkozás pontosan fél 11-kor kezdődik, gyülekező a fogadótérben.

2022. november 12., szombat 10.30–12.00 óra

Kreatív tudomány: Libamánia

A játékos foglalkozássorozat keretében kéthetente szombaton érdekes kreatív feladatokon keresztül ismerkedhetnek meg a gyerekek a természettudományos jelenségekkel, és elkészíthetik saját játékaikat, amelyeket természetesen haza is vihetnek. Vajon lehet-e olyan libát csinálni papírból, amely képes repülni? Most bárki kipróbálhatja! Miközben készülnek Mars isten szent madarainak másai, megismerhetik a gyerekek a Márton-napi népszokásokat. Kiderül a püspökfalat elnevezés eredete, és megtudhatják azt is, hogyan alkalmazkodott a ludak testfelépítése a vízi életmódhoz. A programon az Agórába szóló belépőjeggyel lehet részt venni. A foglalkozásba a másfél óra alatt a gyerekek bármikor bekapcsolódhatnak szülői felügyelet mellett.

2022. november 13., vasárnap 10.30–11.30 óra

Vasárnapi tudomány: Konyhai kémia speciál

Az ismeretterjesztő programsorozat keretében vasárnaponként izgalmas tudományos kalandok várják a gyerekeket. A résztvevők az egyórás foglalkozásokon bepillanthatnak a különböző tudományterületek rejtelmeibe. A kémia mindenkié, csak elég körülnézni a háztartásban. Minden konyha egy laboratórium, a káposztalé, az ecet, a szódabikarbóna és a pezsgőtabletta pedig vegyszerek! Minderről meggyőződhetnek a gyerekek a foglalkozáson. Ajánlott életkor: 8–12 év. A programon az Agórába szóló belépőjeggyel lehet részt venni. A foglalkozásra csak korlátozott számban tud látogatókat fogadni az Agóra, ezért érdemes előre regisztrálni. Az előzetes bejelentkezéseket a regisztracio@agoradebrecen.hu e-mailcímre várják. Az egyórás foglalkozás pontosan fél 11-kor kezdődik, gyülekező a fogadótérben.

2022. november 20., vasárnap 10.30–11.30 óra

Vasárnapi tudomány: Páncélosok között

Az ismeretterjesztő programsorozat keretében vasárnaponként izgalmas tudományos kalandok várják a gyerekeket. A résztvevők az egyórás foglalkozásokon bepillanthatnak a különböző tudományterületek rejtelmeibe. Vajon él Magyarországon őshonos teknősfaj? Létezik-e a matamata, vagy csak egy régi legenda? Milyen egyedülálló dologra képes a palacsintateknős? Mi az a gömböc, mi köze lehet az indiai csillagteknőshöz és a magyar kutatókhoz? A teknősök testét a hátukon és a hasukon páncél fedi, mely évmilliókig védte őket a rájuk leselkedő veszélyektől, hiszen már a dinoszauruszokkal is együtt sétáltak. A foglalkozáson az is kiderül, elég lesz-e nekik ennyi védelem, hogy fennmaradjanak a mai világban is. Ajánlott életkor: 6–10 év. A programon az Agórába szóló belépőjeggyel lehet részt venni. A foglalkozásra csak korlátozott számban tud látogatókat fogadni az Agóra, ezért érdemes előre regisztrálni. Az előzetes bejelentkezéseket a regisztracio@agoradebrecen.hu e-mailcímre várják. Az egyórás foglalkozás pontosan fél 11-kor kezdődik, gyülekező a fogadótérben.

2022. november 26., szombat 10.30–12.00 óra

Kreatív tudomány: Lávalámpa

A játékos foglalkozássorozat keretében kéthetente szombaton érdekes kreatív feladatokon keresztül ismerkedhetnek meg a gyerekek a természettudományos jelenségekkel, és elkészíthetik saját játékaikat, amelyeket természetesen haza is vihetnek. Mindenkit elvarázsol a lávalámpa látványa. Most megfejthetik a gyerekek a titkát, sőt egyszerű alapanyagokból elkészíthetik saját színes lámpáikat is. A programon az Agórába szóló belépőjeggyel lehet részt venni. A foglalkozásba a másfél óra alatt a gyerekek bármikor bekapcsolódhatnak szülői felügyelet mellett.

2022. november 27., vasárnap 10.30–11.30 óra

Vasárnapi tudomány: Csalóka képek

Az ismeretterjesztő programsorozat keretében vasárnaponként izgalmas tudományos kalandok várják a gyerekeket. A résztvevők az egyórás foglalkozásokon bepillanthatnak a különböző tudományterületek rejtelmeibe. Mit is jelent az illúzió szó? Miért nem a valóságot érzékeljük ilyenkor? Mi az a Penrose-háromszög? A résztvevők elkészíthetnek, illetve kipróbálhatnak néhány érdekes optikai illúziót és saját térhatású rajzukkal térhetnek haza a foglalkozás után. Ajánlott életkor: 8–12 év. A programon az Agórába szóló belépőjeggyel lehet részt venni. A foglalkozásra csak korlátozott számban tud látogatókat fogadni az Agóra, ezért érdemes előre regisztrálni. Az előzetes bejelentkezéseket a regisztracio@agoradebrecen.hu e-mailcímre várják. Az egyórás foglalkozás pontosan fél 11-kor kezdődik, gyülekező a fogadótérben.

Agóra Tudományos Élményközpont

E-mail: agora@agoradebrecen.hu

Telefon: (52) 518-620

Web: www.agoradebrecen.hu

Call Now Button