Vízesések

Bár Magyarországon klasszikus értelemben véve csupán három vízesés található (a Fátyol-, a Lillafüredi- és az Ilona-völgyi vízesés), ennek ellenére van még néhány olyan hely, ahol a patak útja látványos és különleges megoldásokkal folytatódik.

Dömörkapu-vízesés, Szentendre

A Szentendre közelében található Dömörkapu-vízesés remek úti cél családi kiruccanáshoz, gyerekekkel is kényelmesen bejárható. Séta közben kisebb barlangok, fahidak és források tarkítják az utat. A Bölcső-hegy oldalában fakadó számos forrás közül a legbővebb vízhozamú és a legismertebb a Lajos-forrás, amelyhez Szentendre felől kitáblázott út vezet fel. A túrát innen a Dömörkapuig a zöld háromszög jelzésen kell megtenni. A közeli Holdvirág-árok és a Vasas-szakadék szintén bakancslistás hely.

Ördögmalom-vízesés, Visegrád

Bár Visegrádon egyértelműen a Fellegvár, a Királyi Palota és a Salamon-torony a legnépszerűbb látnivalók, a kirándulók számára természeti kincs az Ördögmalom-vízesés, amely az Apátkúti-patak völgyében fekszik. Kihagyhatatlan látnivaló a várostól alig 2 km-re. A vízeséshez gyalogosan elérhetsz egy óra alatt Visegrád központjából, de a Telgárthy-rétnél is leparkolhatunk. Jó időben szalonnasütésre és bográcsozásra is van lehetőség a kijelölt tűzrakó helyeknél.

Rám-szakadék, Dömös

A Rám-szakadék a Dunakanyar egyik legnépszerűbb kirándulóhelye, a meredek sziklafalak meghódítása nem kis kihívást jelent a kirándulók számára. Éppen ezért nagyobb gyerekekkel indulj csak útnak, hiszen a szakadékban vasláncok és meredek létrák teszik próbára az állóképességet. A Rám-szakadék és az alázúduló víz látványa gyönyörű, de száraz időben is páratlan élmény bejárni a környéket. A közeli Szentfa-kápolnához télen-nyáron érdemes elsétálni.

Ilona-völgyi vízesés, Parádfürdő

Parádfürdőtől 5 km-re található hazánk legmagasabb természetes zuhataga, az Ilona-völgyi vízesés, amely hihetetlenül látványos természeti kincs esős időszakban, illetve hóolvadáskor. A terület a zöld, majd a zöld kör turistajelzésen érhető el minden évszakban.

Lillafüredi-vízesés, Miskolc

Az egyik legszebb vízesés Magyarországon a Lillafüredi-vízesés, amely hazánk legmagasabb vízzuhataga. A vízesés, amelyet a Szinva-patak táplál, 20 méter magasból zuhan alá. Nem csak nyáron, de télen, fagyos időben is elképesztő látványt nyújt. A lábánál nyílik az Anna-barlang bejárata és itt található a lillafüredi függőkert is.

Felső-vízesés, Mátrakeresztes

A Felső-vízesés Mátrakeresztes két vízesésének egyike. A nagy sziklafalak közé szorult patak apró lépcsője mindenképpen megtekintésre érdemes, rövid gyaloglással felkereshető a faluból indulva. A Felső-vízesés sajnos csak csapadékos időszakok vagy hóolvadás után működik igazán. A helyszín szépségét a lezúduló víz, vagy télen a kőzetre telepedő jégfogak látványa adja. Felmászva a kb. 2–3 méter magas sziklalépcsőn, rövid szurdokot találunk.

Alsó-vízesés, Mátrakeresztes

Mátrakeresztes közelében találjuk az Alsó-vízesést is, amely gyér vízhozamánál fogva sokkal inkább geológiai látványosság, mintsem igazi vízesés. Maga a sziklalépcső nagyjából 2 méternyi esésre készteti a patak vizét. A sziklalépcső alatt a patak – már amikor van benne víz – apró zúgókat alkot. Télen még izgalmasabb a látvány, mint nyáron: nagy hidegek idején a megfagyó vízesés fehér jégfüggönyt, jégcsapsort alkotva lóg a szikla oldalában. Az apró vízesésben komolyabb mennyiségű vizet csak csapadékos időszakban, leginkább tavasszal hóolvadást követően láthatunk.

Római-fürdő vízesés, Bakony

Bakony kétségkívül leglátványosabb pontja a Gaja Bakonynána és Jásd közötti áttörése, a Római-fürdő. A Bakonynánához közel eső vízesést több kisebb vízesés alkotja, ami csodás látványt nyújt. A Gaja hatalmas, téglatest alakú sziklatömbökről dübörög alá a mélybe, különösen csapadékos időben látványos jelenség a sziklalépcsőkön átbukó, tajtékzó víz.

Fátyol-vízesés, Szilvásvárad

Szilvásvárad az egyik legnépszerűbb hazai úti cél, a Szalajka-völgyben található Fátyol-vízesés pedig a 17 méteres magasságával kedvelt kirándulóhely. A teraszokon hömpölygő vízáradat 28 lépcsőfokon zubog keresztül. Csodás látvány, minden korosztálynak ajánlott a megtekintése. Családi kiruccanáshoz ideális célpont. Nevét egyesek szerint a vízpermet jellegzetes, fehér fátyláról, mások szerint a fehér, csipkéhez hasonlóan mintás mésztufáról kapta.

Ferde-vízesés, más néven Tündérlépcső, Mecsek

Magyarország legromantikusabb szurdoka a Mecsekben van. Itt található a Ferde-vízesés, vagy más néven Tündérlépcső, amelyet egy könnyű, kényelmes erdei sétával elérhetünk Óbányáról kiindulva a Kéktúra-útvonalán. A vízesés elnevezése nem véletlen, ugyanis a kibillent mészkőréteg miatt a patak valóban ferdén csorog lefelé.

Jegenye-völgyi vízesés, Solymár

A Jegenye-völgyi vízesés Solymáron található a Budai-hegységben, nem messze Budapest határától. Az Alsó-Jegenye-völgyben futó Paprikás-patak vize egy 4–5 méter magas sziklalépcsőről zúdul le, így ez a Budai-hegység legnagyobb vízesése. A patakot akár babakocsival is kényelmesen járható sétaút övezi.

Csepegő-szikla, Óbánya

Az Óbányai-völgy egyik látványossága a Csepegő-szikla, amely tulajdonképpen egy pici cseppkőbarlang. A közel 30 méter hosszú mésztufa-lerakódás 4–6 méterrel a völgytalp fölött található. A folyamatos vízcsepegés több forrásból ered, számukat az igen intenzív mészkiválás és a dús mohaszőnyeg miatt nem lehet pontosan meghatározni. A környék egész évben nagyszerű látványt nyújt, de télen, amikor a csepegő vizek szikrázó jégcsapokká fagynak, igazán különleges élmény.

Call Now Button