Teák, amik távol tartják a téli nyavalyákat

Nagyon kevesen vannak, akiknek sikerül elkerülni a megfázást a hideg évszakban. Ha még nem túl nagy a baj, érdemes a természet patikájához fordulni, egy-egy jó tea nemcsak felmelegíti a testet, de segít visszafogni a betegséget is. Ajánlunk néhányat.

A C-vitaminos immunerősítés ma már a mindennapok része, szinte mindenki fogyaszt napi szinten vitamintablettákat vagy -cseppeket. A szervezetet viszont nemcsak kemikáliával, de gyömbérteával is felturbózhatjuk. Az ázsiai konyha elsősorban nyersen alkalmazza a gyömbért, amely ma már nálunk is kapható szinte minden zöldségesnél. Vizsgálatok szerint a növény elsősorban a benne található kurkuminnak köszönheti rákellenes és hatását. Enyhíti a köhögést, csökkenti a torokfájást, és egyben a vírusokkal szemben is képes felvenni a harcot. Influenzás időszakban igazi orvosság a gyömbértea mézzel és citrommal. Az elkészítése is egyszerű: egy darabka friss gyömbért kell forrásban levő vízbe tenni, majd öt percig áztatni. Szűrés után frissítő italt kapunk, amely akár egész nap fogyasztható.

Nagyon hatásos teaalapanyag a csipkebogyó is, amely akár önállóan, akár hibiszkusszal, gyümölccsel vagy kamillával kevert teában is kiváló. Perzsiából származik, az ókorban kutyaharapást is gyógyítottak vele, innen kutyarózsabokor neve, amelyen a növény megtalálható. Általános erősítő hatása van és magas C-vitamin-tartalma is ismert. Hideg vizes áztatással készítünk belőle teát: egy csapott evőkanálnyi csipkebogyót vagy csipkehúst egy óráig hideg vízben áztatunk, utána ugyanabban a vízben felhevítjük az első forrásig, újabb 4 órán keresztül állni hagyjuk, majd megisszuk. Kapható filteres változatban is, az is nagyon hatékony. Mivel jó vízhajtó, emésztésjavító és segíti a hólyagműködést, mindenkinek ajánljuk a fogyasztását. Rendszeresen is ihatják, akár napi 2–3 csészével.

Arcüreg- vagy homloküreg-gyulladás esetén a diólevéltea lehet a megmentőnk, de ez esetben nem ivásra, hanem gargarizálásra és külsőleg ajánlják a diólevélfőzetet a szakértők. Arcüreggyulladásnál vegyünk a szánkba kb. egy dl diólevélteát, öblögessünk vele alaposan, majd köpjük ki, nem kell meginni. Éjszakára borogathatjuk is az arcunkat vele. Homloküreg-gyulladás esetén az orrüregbe kell kerülnie a diófalevélteának, mondjuk egy fültisztító pálca segítségével. Kéthetente egyszer érdemes megtartó kezelést tartani.

A kakukkfű és a belőle készült tea az egyik leghatásosabb házi szer, ha a téli betegségekről beszélünk. Fertőtlenítő hatású, gátolja a baktériumok szaporodását, gyulladáscsökkentő és köptető hatású, tehát tökéletes megoldás a nátha kezelésére. Megelőzésre is használhatjuk, hiszen erősíti az immunrendszert. Gyógyteát forrázással készíthetünk belőle. Köhögés, torokfájás esetén napi 3 csésze teát fogyasszunk étkezés előtt. Immunerősítés céljából napi egy csészével, gyerekeknek is adhatjuk.

A hárs minden tekintetben jó barátunk: teáját és a belőle készült mézet az egyik legjobb természetes orvosságként tartjuk számon. A hársban megtalálható flavonoidok antibakteriális hatásúak, ezért megfázásos betegségekre, köhögéscsillapításra kiválóan alkalmas. Enyhíti a hörghurutos panaszokat, köptető, nyákoldó hatású. Nyálkaanyagai serkentik az immunrendszer működését. A hársfavirág teája hatásos izzasztószer is, így meghűléses megbetegedések esetén remekül alkalmazható. Naponta háromszor fogyasszuk forrázatát. 3 deciliter teához egy csapott evőkanál teafüvet használjunk, 4–5 napig fogyasszuk. Mézzel keverve igazi csodaszer!

Végül jöjjön az elmaradhatatlan kamilla, amely már az ókorban is népszerű gyógynövénynek számított, belsőleg többek között a légúti megbetegedések és az ezekkel járó panaszok kezelésére alkalmazták. Mivel kiváló fertőtlenítő és gyulladásgátló, a kamillából főzött tea hatékonyan enyhíti a makacs torokfájást, antibakteriális – vírus- és baktériumellenes – tulajdonságai révén megfázás esetén is jó hasznát vehetjük. A kamilla az immunrendszer működését támogató antioxidáns összetevői hozzájárulnak a fertőzések, így az influenza és a megfázás legyőzéséhez. Ha már betegek vagyunk, napi 2 pohár kamillatea már érezhetően javíthat az állapotunkon, megelőzésre elegendő egy pohárral fogyasztani.

Call Now Button