Rocklegendák és ifiparki emlékek

Itt az alkalom, hogy ezen a nyáron felelevenítsük több mint harminc évvel ezelőtti emlékeinket. Ikonikus hely volt akkoriban és egyre inkább azzá válik ismét az egykori „Ifipark” a Várkert Bazár oldalában.

Mindig jól jön egy kis nosztalgiázás, különösen kedvesek az egészen ifjúkori emlékek. Jólesik azt mondani a barátainknak: emlékszel milyen volt – immár több mint 30 évvel ezelőtt –, amikor a Budai Ifjúsági Parkban, becenevén „Ifiparkban”, és itt a különböző legendává sűrűsödött sztorik következnek. Amikor ott őrjöngtünk a Piramis, a Beatrice, a Mini, a P. Mobil koncertjein, hallgattuk a Skorpió és a Karthago zenekar sehol másutt nem hallható dalait. És élveztük elmondhatatlanul a szabadság, a fiatalság, az önfeledt szerelem együttes érzését.

Tudtuk, bár nem nagyon törődtünk vele, hogy az akkor még meglehetősen romos és ettől sajátos hangulatú helyet a Várkert Duna felőli lezárásaképpen egykor Ybl Miklós tervezte. Nem tulajdonítottunk különösebb jelentőséget annak, hogy az 1875 és 1883 között neoreneszánsz stílusban épült árkádos épület eredetileg üzletekkel volt tele, kereskedelmi céllal épült. Csak most, a látványos felújítás után döbbenünk rá, hogy mennyi fontos dolognak adott otthont az 1980-as évekre teljesen lepusztult hely. 1883-tól 1888-ig az északi szárnyában működött a Budai Nőipari Tanműhely, 1890-től 1895-ig pedig a Történeti Arcképcsarnok volt itt látható. Az 1890–1891-es tanévtől 1918-ig női festőiskola kapott helyet az épületben. Sőt 1884-ben Stróbl Alajos szobrászművész elsőként bérelt a bazár árkádsorán saját műtermet magának. A következő száz évben még körülbelül nyolcvan művésztársa követte.

33 év elteltével térnek vissza a rocklegendák  Fotó: Várkert Bazár

A második világháború az Ifiparkot is súlyosan megrongálta, de ez nem volt akadálya annak, hogy 1961 és 1984 között otthona legyen a bontakozó rockzenének és a fiataloknak. Játszott itt az említetteken kívül többek között a Metró, a Bergendy, az Illés, a Liversing, a Dogs, a Kex, a Juventus, a Tűzkerék, a Sakk-Matt együttes. 1980-ban egy Edda-koncert során a park bejáratához vezető lépcső kőfala leomlott, s ez hamarosan az épület teljes lezárásához vezetett. A felújítást csak 2011-ben határozták el, a kivitelezés 2013 nyarán kezdődött, végül 8,9 milliárd forintba került és többszöri átadással sikerül működésbe hozni. Először a műemléki részt adták át 2014. április 3-án, majd három nap múlva újra bezárták és elkezdődött a második ütem építése. Ennek eredménye a szupermodern multifunkcionális rendezvényközpont és a reneszánsz kert, amely immár több mint két éve működik. Akinek nosztalgiázni van kedve az idei nyáron, ne hagyja ki az augusztus 26-ig tartó „Volt egyszer egy Ifipark” koncertsorozat előadásait. A régi-új színpadon már fellépett a Piramis, de koncertezik még a Beatrice, a Mini együttes, a P. Mobil, a Skorpió és a Karthago zenekar. A koncerteken a mai nyugdíjas generáció ifjúsága elevenedik meg, miközben a fiatalabbak is átélhetik, milyen volt ez a kultikus szórakozóhely, megérthetik, miért is mesélnek szüleik csillogó szemmel az ifiparkos bulikról. A hamisítatlan ifiparkos életérzéshez ott lesz egy rendőrségi kocka Lada gumibotos rendőrrel. A kornak megfelelő gasztroélmény is biztosított: lesz rántott húsos szendvics csalamádéval, Kőbányai sör és Bambi.

Kultúrával kapcsolatos cikkeinket ezen a linken találja: kultúrkaland

 

Call Now Button