Praktikus dolgok, ami a kutyás utazás során elengedhetetlenek

Sokunknak a kutya családtag, ezért ha tehetjük, nem hagyjuk ki őt sem a jóból. Visszük magunkkal kirándulni, sőt ha van rá mód, nagyobb utazásokra is elkísérnek bennünket. Legyen az egy rövid, vagy akár többnapos kiruccanás, azt azért nem árt fejben tartani, hogy ilyenkor nemcsak magunknak, hanem kedvencünknek is össze kell állítanunk egy csomagot, hiszen neki is lesznek szükségletei az utazás során.

Utazás kutyával repülőn, buszon, vonaton

Utazás buszon…

Ha nem saját autóval utazunk, akkor utána kell járnunk, hogy a választott szolgáltató milyen feltételekkel szállít kutyát. Külön szabályai vannak a repülőn, a buszon és a vonaton való szállításnak is, de még szolgáltatónként is lehetnek eltérések, sőt a kutya testmérete is befolyásoló tényező lehet.

…repülőn

Például kistestű kutyát boxban általában felengednek a repülő utasterébe, de a nagyobbak csak a csomagtérben utazhatnak. Most elsősorban arra az esetre térünk ki, mikor mi magunk visszük kedvencünket autóval, mert ez az egyik legáltalánosabb és a kutya szempontjából a legkényelmesebb, legkevesebb stresszel járó utazási forma. Persze lesz köztük olyan is, ami bármilyen típusú utazás során praktikus.

…autóban

Az utazás során az egyik legfontosabb dolog a biztonság, embernek és kutyának egyaránt

A KRESZ külön kitér a kutya autóban történő szállítására. Eszerint kedvencünk nem számít utasnak, bármennyire rosszul hangzik, ő rakomány, ezért úgy kell elhelyezni, hogy lehetőség szerint nagyon ne mozduljon el, a sofőrt pedig semmiképpen ne zavarja a vezetésben. Ennek értelmében a kutyát biztonságosan kell rögzíteni. Erre már léteznek kifejezetten kutyák számára kialakított biztonsági övek, vagy utazhat a méretének megfelelő boxban. Bármelyik nagyon praktikus megoldás.

Védőhuzat

Még mindig az autózásnál tartva gondoljunk arra is, hogy nem örülnénk, ha kedvencünk sáros tappanccsal huppanna be a hátsó ülésre. Érdemes beszereznünk erre a célra védőhuzatot, de legalábbis egy plédet.

Póráz, nyakörv, hám, szájkosár

Nélkülözhetetlen a póráz és a nyakörv vagy hám. Ez utóbbi a kiránduláshoz kényelmesebb. Sok helyen büntetést is kiszabhatnak azért, ha a kutya póráz nélkül sétál. Erdőben, vadászterületen tilos elengedni a kutyát, ennek megszegése akár az életébe is kerülhet. A kutyáját mindenki maga ismeri, ezért ha szükséges, akkor vigyünk magunkkal szájkosarat is.

Kutyapiszokgyűjtő

Ugye nem kell mondanunk, hogy egy felelős állattartó összeszedi a kutyája után a kutyapiszkot. A közterületek tisztaságának megőrzése mellett ez egy másik szempont miatt is rendkívül fontos: rendszeresen ellenőrizheted, hogy egészséges-e kutyád bélműködése.

Gyógyszerek

Ha szed a kutyus valamilyen gyógyszert, azt ne felejtsük otthon, különösen, ha több napra utazunk.

Víz és edény

Víz és edény, amiből ihat, mindig legyen nálunk, akár kisebb, akár nagyobb útra indulunk.

Kullancscsipesz

Bár nem feltétlenül szükséges, de praktikus, ha felszerelkezünk kullancskiszedő csipesszel, még akkor is, ha használunk valamilyen riasztókészítményt.

Eleség, táp, otthoni ízek

Többnapos utazáshoz csomagoljunk olyan tápot, amit általában eszik, így az új környezetbe is csempészünk egy kis hazai érzést. Különösen fontos, hogy utazáskor is a legtáplálóbb eledelt válasszuk kutyánknak, hiszen ha sokat mozgunk, megfelelő energiaforrást biztosító tápokra van szüksége, azonban az utazás alatt a tápváltás elkerülendő, mivel a környezetváltozás már amúgy is terhelheti az emésztőrendszerét.

Válasszunk száraz tápot, ha autóval utazunk, így útközben is könnyedén meg tudjuk etetni a kutyát anélkül, hogy összemaszatolná a kocsit. Sétáltatáskor jutalomfalatként is használhatjuk.

Az utazás idejére csomagoljunk nedves tápot! A nedves tápok rendkívül praktikusak, hiszen méretüknél fogva beférnek akár a kézitáskába vagy a strandtáskába is, így nem okoz fejtörést, hogyan oldjuk meg kedvenceink etetését, és még csak véletlen sem csábulunk el a tiltólistás élelmiszerek irányába.

Oltási könyv, útlevél

Oltási könyv a védőoltások és a féreghajtás igazolására. Ha szükséges, a kutya útlevele. Ezt az EU-n belül már kevésbé ellenőrzik, de azért bárhol kérhetik. Kedvencünknek útlevelet az állatorvosnál tudunk igényelni. Bármennyire is gondos gazdi hírében állunk, nyaraláskor bizony előfordulhatnak balesetek, ahol sürgős állatorvosi ellátásra van szükség, így jobb, ha nálunk van az oltási könyv vagy az útlevél. Gyakrabban előfordulhat, hogy kíváncsi kiskutyánk nyaraláskor belekóstol olyan dolgokba is, amibe nem lenne szabad.

Mikrochip, biléta

A mikrochip már kötelező, de emellett jó, ha van biléta a nyakörvön a kutya nevével és gazdájának telefonszámával. Utazás előtt ellenőrizzük, hogy valóban regisztrálva van-e. Ezt az alábbi honlapon tudjuk megtenni. A regisztrált adatokat pedig az állatorvosnál nézethetjük meg.

A legtöbb kutyatartónak, akik rendszeresen utaznak, kirándulnak a kedvencükkel, talán nem tartogat túl sok újdonságot a fenti lista, de akik még most tervezik, hogy közös kalandokba vágnak, biztosan hasznát veszik majd.

Call Now Button