Óvatosan a grillpartikkal, ha cukorbeteg!

A nyári kánikulát sokak szervezete nem viseli túl jól, hiszen a 30 fok feletti hőmérsékletben még az egészségesek is gyakran tapasztalnak rosszulléteket. Ez a cukorbetegekre fokozottabban igaz, hiszen náluk a hőségben még nagyobb eséllyel alakul hipoglikémia. Hogy miként lehet elkerülni az állapotot, arról dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.

https://www.cukorbetegkozpont.hu

Nyár, hőség, hipoglikémia

Hipoglikémiának azt az állapotot nevezzük, amikor a vércukor szintje a 3,8 mmol/l alá csökken. Mivel ekkor kevesebb cukor kering a vérben, így a sejtek éheznek, mivel nem jutnak hozzá elegendő mennyiséghez belőle. Ekkor a betegnél szédülés, remegés, izzadás, beszédzavar, súlyosabb esetben eszméletvesztés, életveszélyes állapot léphet fel. Nyáron ugyanis a szervezet anyagcseréje felgyorsul, ami elősegíti a vércukorszint csökkenését. Ráadásul a nagy meleg és a páratartalom mellett megnöveli a hipoglikémia rizikóját, például a grillpartik alatti alkoholfogyasztás, a hőségben való kirándulás, az elővigyázatosság nélküli mozgás, a kevés vízfogyasztás, valamint a rossz dózisú inzulin is.

Csak óvatosan az alkohollal

Az alkoholtartalmú italok nagy része a vércukorszint csökkenését eredményezi, ezért ügyeljen arra, hogy csakis úgy töltsön magának egy pohárral, hogy csak lassan iszik és közben falatozik valamit. Fontos továbbá, hogy nem mindegy, mit is fogyaszt, hiszen cukorbetegként a száraz pezsgő, minőségi száraz vörösbor a megengedett, persze mértékkel.

Óvatosan az alkohollal, mert leviszi a vércukorszintet   Fotó: Pexels

Felelősségteljes fesztiválozás

Nyaranta mindig rengeteg fesztivál várja a szórakozni vágyókat, ám ha valaki cukorbeteg, akkor annak fontos ügyelnie arra, hogy ilyenkor is ugyanúgy tartsa a diétáját. Fontos emellett, hogy ne hajtsa túl magát, hanem fordítson időt a pihenésre is!

Mérje gyakrabban vércukorszintjét!

A nagy melegben érdemes gyakrabban ellenőrizni glükózszintjét, hogy még idejében felismerhesse, ha csökken a glükóz mennyisége. Reggel, valamint étkezések előtt/után mindenképp mérje meg, ám ha utazik valahova, akkor is célszerű előtte és a megérkezéskor is egy ellenőrzést tartania.

A gyakori mérés mindezeken kívül azért is hasznos, mert így el tudja dönteni, tüneteit napszúrás vagy hipoglikémia okozza.

Ne hajtsa túl magát sportolás közben!

Sportolni cukorbetegség esetén is kell, sőt ajánlott is, hiszen a rendszeres testmozgás a terápia részét képezi, mivel segít kordában tartani a vércukorszintet. Azonban nyáron ez még nagyobb óvatosságot igényel, hiszen mind a hőség, mind a felelőtlen mozgás vészesen csökkentheti a glükóz mennyiségét. Fontos, hogy lehetőleg kora reggel vagy este eddzen, és semmiképp se üres hassal álljon neki sportolni! Amennyiben szeretne mozogni, de nem tudja, miként vágjon neki a nyáron, kérje ki életmódorvos vagy személyi edző segítségét!

Alacsonyabb dózisú inzulinra lehet szüksége

Amint beköszönt a nagy meleg, érdemes konzultálnia orvosával az alkalmazott gyógyszer/inzulin dózisával kapcsolatban, ugyanis annak csökkentésére lehet szükség, mert nyáron általában alacsonyabb a vércukor szintje. Erre nem csupán a kánikula beköszöntével lehet szükség, hanem akkor is, ha más klímájú helyre utazik nyaralni, ezért előtte mindenképp egyeztessen orvosával!

Tartson magánál szőlőcukrot és kekszet!

Bár a hipoglikémiát jobb megelőzni, ám ha tüneteket tapasztal, akkor sokat segíthet, ha bekap egy szőlőcukrot! Éppen ezért mindig legyen kéznél egy zacskóval belőle! A diabetológus emellett azt tanácsolja, hogy a beteg a szőlőcukor mellett mindig vigyen néhány kekszet is magával, mert a szőlőcukor hipoglikémia esetén bár megemeli a vércukorszintet, de nem tudja tartósan megtartani a magasabb értéket.

Kérdése van? Segít a telediabetológia

Amennyiben valaki cukorbeteg, akkor olykor kérdései támadhatnak a terápiát, tüneteiket illetően, főleg akkor, ha frissen felfedezett diabetesesről van szó. Ha esetleg két konzultáció közt kérdése van, illetve ha épp nyaral, érdemes segítségül hívni a telediabetológiát, mivel így szoros kapcsolatban maradhat orvosával, dietetikusával, életmódorvosával stb.

Ehhez elég a vércukormérőjén kívül egy alkalmazás, mellyel felviheti vércukor-eredményeit, kérdéseit, mozgását, étkezését a rendszerbe. Azokat egy pillanat alatt megoszthatja az adott szakemberrel, aki választ adhat kérdéseire, nyomon követheti állapotát és szükség esetén az alkalmazott terápia dózisán is módosíthat.

Egészséggel kapcsolatos cikkeinket ezen a linken találja: egészségtár

 

Call Now Button