Őszi országos kaktuszkiállítás és vásár szeptember 11–13-án az ELTE Füvészkertben

A sokak által ismert kaktuszok és pozsgás növények hazája az amerikai és az afrikai földrész, ahol a növények tűző napon sziklatörmelékes hegységekben vagy éppen sivatagi hőségben élnek és virágoznak.

A kaktuszgyűjtők és -kertészek ezekről a kietlen területekről hozták be a hazai gyűjteményekben és kertészeti üzemekben termesztett szukkulensek őseit a 19. század során. A növények tömeges szaporítása a magvetés, melynek velejárója lett, hogy a kikelt apró magoncok között megjelent néhány az adott faj természetes színétől vagy alakjától eltérő növényegyed. Ezekre a jelenségekre néhány külföldi és hazai kaktuszkertész is felfigyelt, és kiemelte ezeket a különleges növényváltozatokat, majd tovább szaporította már oltás útján őket.

Így jelentek meg, és a mai napig is nagyon népszerűek a növénykedvelők körében a színes testű vagy kakastaréj-, esetleg oszlopformájú kaktusz- és egyéb növény-változatok.

A kaktuszok testszíne a zöld növényi színtestek híján pirosak, sárgák, narancsszínűek vagy piros-sárga tarkázottak lesznek, melyek érdekesek, szépek olykor bizarr külsőt adnak egy-egy kaktusznövénynek, és igen népszerűek lettek a gyűjtők körében. Különösen a papsapka (Astrophytum) a csupaszkehely (Gymnocalycium)  és a szemölcskaktuszok (Mammilaria) nemzetségéből kerül ki sok színes vagy kakastaréj-változat (Cristata). Külföldön külön klubokba tömörülnek a színes testű vagy extra formájú kaktuszokat kedvelő gyűjtők, termesztők. Japánban pénzdíjas kiállításokon mutatják be legújabb színű vagy formájú kedvenceiket.

Hazánkban is kedveltek ezek a kaktuszformák, és dísznövénynek sem utolsók, ezért az idei őszi országos kiállítás fókuszába a növényváltozatok bemutatását helyezték.

Látható lesz több tucat kaktusznemzetség színes testű vagy a megszokottól eltérő testformájú egyede, melyek oltott növényként nőnek a gyűjteményben, mindezek mellett természetesen további látványos érdekességeket kínálnak az ország minden részéről érkező kaktuszgyűjtők különleges növényanyagának bemutatásával.

Lehetőség lesz a növények vásárlására, egy jó kávé elfogyasztására és a gyermekekről sem feledkeznek meg, szeretettel várják őket a kézműves foglalkoztatóba.

Időpont: 2020. szeptember 11–13. között naponta 9–17 óráig.

Helyszín: ELTE Füvészkert.

További információ: www.kaktuszgyujtok.hu.

Call Now Button