Óraátállítás

A hatályos uniós irányelv szerint a nyári időszámítás március utolsó vasárnapján kezdődik és október utolsó vasárnapjáig tart. A nyári időszámítás kezdete idén: 2021. március 28-án, vasárnap hajnali 2 órakor kell egy órával előbbre állítani az órákat hajnali 3 órára.

Magyarországon 1954 és 1957 között az elektromos kapacitási nehézségek miatt alkalmazták az óraátállítást, majd 1958 és 1979 között szünetelt a nyári időszámítás. Az unió először 1980-ban hozta összhangba a nyári időszámítást annak érdekében, hogy az egységes piacon az addigi gyakorlattal ellentétben egyszerre történjen az óraátállítás. Azóta az emberek nem túl nagy örömére minden tavasszal és ősszel állítgatjuk az órákat. Főleg azért, hogy ezzel is spóroljunk az áramfogyasztáson. Éves szinten a nyári időszámítással úgy 6 milliárd forintnyi energiát takarítunk meg. Cserébe viszont az átállás sokaknak a biológiai egyensúlyát is fel szokta borítani. Van, akinek a vérnyomására és a testhőmérsékletére is rossz hatással van. Néhány embernél alvási zavarok jelentkeznek. Vannak, akik pedig ilyenkor fejfájással és koncentrációs zavarokkal küzdenek. Két hétbe is beletelhet, mire kiheverjük az új időszámítás bevezetését.

Az Európai Bizottság már évekkel ezelőtt észrevette, hogy az uniós polgároknak elege van az órák tekergetéséből, ezért úgy döntöttek, hogy elég lesz egyetlen időszámítás használata is. A tagországoknak mostanáig kellett volna eldönteniük, hogy melyiket szeretnék alkalmazni. A probléma csak annyi, hogy erre még mindig nem került sor. Sok uniós képviselő attól tart, hogy a tagországokban hol téli, hol nyári lesz az időszámítás, ami zavarokat is okozhat az EU működésében. Ezért újabb egyeztetéseket kezdeményeztek a témában. Az elvi esély megvan rá, hogy most márciusban lesz az utolsó óraátállítás, de egyelőre még semmi sem biztos.

Call Now Button