Múzeumok Őszi Fesztiválja

2020. szeptember 28.–november 11.

2020-ban is megrendezik az évről évre egyre népszerűbb Múzeumok Őszi Fesztiválját, amelynek idei jelmondata: Távol is közel. A Múzeumok Őszi Fesztiváljának megrendezésével a hagyományt kívántak teremteni egy évente ismétlődő, hosszabb időszakot átívelő múzeumi rendezvénysorozattal.

A rendezvény célja: a figyelmet nemcsak ráirányítani a múzeumokra, hanem fent is tartani ezt az érdeklődést, élményt nyújtó, korszerű oktató, szórakoztató, évről évre megújuló programokkal.

Kiemelt tematika

  • Valódi és virtuális múzeumi találkozások

Tematikus közönségprogramok

  • Sétálj, gyalogolj, bringázz velünk!
  • Pincétől a padlásig
  • Múzeumi szünetelő
  • Múzeumi őszbúcsúztató
  • 16+ Bátraké a szerencse!
  • Utazó múzeum

Valódi és virtuális múzeumi találkozások

A 2017-ben Irodalmi találkozások a múzeumban címmel bevezetett nagy sikerű tematikát minden évben a rendezvénysorozat fő gondolatiságához igazítják. Idén a Távol is közel… fesztiválmottóhoz kapcsolódó Valódi és virtuális múzeumi találkozások című témakör keretében olyan programok szervezését várják, amelyek bemutatják, hogy a múzeumok miként reflektáltak régen és most a különleges helyzetekre, és milyen programokkal, rendezvényekkel tudják ezt megjeleníteni a látogatóik számára. Mindezek mellett egyben a programok lehetőséget kínálnak a személyes múzeumi találkozásra, amennyiben ez nem lehetséges, akkor a virtuális térben valósulnak meg.

16+ Bátraké a szerencse 

Ennek keretében a múzeumok olyan programokat kínálhatnak a fiatalok (elsősorban középiskolások és fiatal felnőttek) számára, amelyeken akár önállóan, akár csoportosan lehetőségük nyílik a múzeum megismerésére. Ezúttal a hangsúlyt olyan interaktív programokra fektetik, amelyek valamilyen váratlan, illetve rendkívüli esemény, helyzet átvészelésére, túlélésére hívják fel a figyelmet. Játékos megoldásokkal, meghökkentő társas interakciókkal és élményszerű tudásátadással szeretnék a korosztály számára megkönnyíteni az egy-egy múltbeli viszontagság átélését, majd a tudásanyagba való beillesztését. A tematikán belül teret szeretnének adni olyan online megoldásoknak is, amelyekhez akár egy játék, akár egy vetélkedő formájában csatlakozhatnak a fiatalok.

Sétálj, gyalogolj, bringázz velünk!

Az idei kiemelt szlogenhez (Távol is közel…) illeszkedve a tematikában szervezett programokon a résztvevők gyalogos vagy kerékpáros kirándulásokkal járják körbe és fedezik fel a tágabb környezetünkben található, valamilyen sorsfordító eseményhez, katasztrófához, háborúhoz vagy járványhoz kapcsolódó történelmi, kulturális helyszíneket, építészeti emlékeket vagy természeti különlegességeket. A programmal erősíteni kívánják a múzeumok és településük kapcsolatrendszerét, a helyi múltról szóló ismeretek élményszerű és egyben egészségtudatos bővítését. 

Utazó múzeum

A múzeum értékeit felmutató, a múzeumba csalogató program lényege továbbra is az, hogy a munkatársak az intézmény falain kívülre kilépve a járókelők figyelmét is ráirányítsák a múzeumra. A tematikához kapcsolódva lehet például közterületekre kitelepülő vándorkiállítást rendezni, könnyed ízelítő programot, múzeumpedagógiai bemutatkozó foglalkozást, vagy cserekiállítást szervezni. A figyelemfelkeltésen túl a programok célja, hogy azokhoz is eljussanak a múzeumi értékek és a múzeum által közvetített tudás, akik valamilyen okból (betegség, hátrányos helyzet, anyagiak hiánya stb.) nem tudják felkeresni az eredeti helyszínt.

Szomszédolás

Ehhez a témakörhöz csatlakozva a múzeumi munkatársak egy-egy műtárgyat, múzeumpedagógiai foglalkozást, gyakorlati bemutatót, ismeretterjesztő előadást vagy utaztatható kiállítást visznek át egy másik kulturális intézménybe, illetve maguk is befogadójává válhatnak szomszédjuk értékeinek egy cserekiállítás révén. A kezdeményezésnek köszönhetően a múzeum olyan célközönséghez is eljuthat, amely az eredeti helyszínen nem tudta volna meglátogatni az adott programot.     

Múzeum a bőröndben

A program keretében a kiállítások, múzeumpedagógiai programok, múzeumi foglalkozások, gyakorlati bemutatók, előadások a múzeum falai közül kilépve, óvodákban, iskolákban, közösségi helyszíneken, köztereken, utcákon és akár bevásárlóközpontban jelennek meg. A múzeumok és oktatási intézmények között kibontakozó kapcsolatok építéséhez, az első ismerkedő lépések megtételéhez, az iskolai oktatást vagy óvodai foglalkozást kiegészítő múzeumi programra való felkészüléshez megnyugtató biztonságot ad a megszokott „otthoni” környezet a pedagógusoknak és a gyerekeknek. Amennyiben a múzeumpedagógus felkelti a téma, a módszer, illetve a múzeum egésze iránt a pedagógus, illetve csoportjának érdeklődését, akkor nagy eséllyel folytatódik az együttműködés az oktatási intézmény falain kívül is a múzeumban.

Pincétől a padlásig

A tematikához kötődő programok lehetőséget nyújtanak a színfalak mögé történő bepillantásra, a múzeumi kulisszatitkok megismerésére és az eddig ismeretlen vagy szokatlan múzeumi tevékenyégek felfedezésére. Az intézményeknek lehetőségük nyílik bemutatni, hogy a múzeum több mint egyszerű kiállítási helyszín: a háttérben zajló kutatások és műhelymunkák biztosítják azt, hogy az ott fellelhető tárgyi gyűjtemény, és az azzal kapcsolatos tudás a jövő generáció számára is elérhető és megérthető legyen.

Múzeumi őszbúcsúztató

A korábbi években nagy népszerűségnek örvendő Múzeumi őszbúcsúztató ezúttal sem maradhat ki a fesztivál kínálatából. Az őszhöz kapcsolódó tematika olyan kötetlen programok megszervezésére ad lehetőséget, amelyekben valamilyen módon megjelenik az évszak és annak jellegzetességei. A témakör keretében – ha a körülmények engedik – lehetőség lesz többek között kiállításmegnyitó, művész-közönség találkozó, az őszi jeles napokhoz (pl. Vendel-nap, Dömötör-nap, Hubertus-nap, Márton-nap) vagy a világnapokhoz (pl. zenei világnap, idősek világnapja, állatok világnapja, építészek világnapja, látás vagy lelki egészség világnapja stb.) kötődő rendezvények, játékos családi délutánok vagy akár a szűkebb réteget vonzó ismeretterjesztő előadássorozatok megszervezésére.

Múzeumi szünetelő

A tematikához kötődő múzeumi programok megtartására 2020. október 23-a és november 1-je között lesz lehetőségük az intézményeknek. A cél, hogy ebben az időszakban a szünetelő gyermekek és a családok számára érdekes programokat kínáljanak a múzeumok. A hét folyamán kiemelt szerepet kap a közös játék, a közös felfedezés és a felnőttek is szabadjára engedhetik gyermeki énjüket. Idén azonban kiszélesítik a kört az otthonról is elérhető digitális programok, online játékok és vetélkedők irányába, mert hozzáférhetővé kívánják tenni azok számára is a múzeumi tartalmakat, akik a fizikális távolság vagy egyéb okok miatt nem tudnak személyesen részt venni a rendezvényeken.

Reményeik szerint a múzeumok a speciális élményprogramokkal ösztönözni tudják majd az eltérő generációk közötti párbeszédet és a minőségi szabadidő családi körben, ugyanakkor múzeumi környezetben való eltöltését. Ezáltal aktívan hozzájárulnak egyrészt az okoseszközök nem megfelelő használata miatt meglazult családi kötelékek megerősítéséhez, másrészt pedig a szülői minták formálása révén a hiteles múzeumi szocializációhoz, vagyis ahhoz, hogy a múzeum a családban maradjon. Mindezek mellett a múzeumi napközis táborok nagy segítséget jelentenek az őszi szünet ideje alatt is dolgozni kényszerülő szülőknek.

Múzeumi éjszakázás

Olyan tematikus múzeumpedagógiai foglalkozások (pl. filmvetítés, múzeumi mesék, szerepjáték, vetélkedő, elemlámpás tárlatvezetés) szervezésére hívják a múzeumokat, amelyek akár múzeumi bent alvással is társulhatnak, hiszen a múzeum egy varázslatos hely, ahol bármi megtörténhet.

A részletes programokat itt tekintheti meg: oszifesztival.hu.

Call Now Button