Modern művészet Zircen

Kortárs művészek pezsdítik fel a Bakony fővárosát

Az itt élő alkotóknak köszönhetően különleges kulturális pezsgés kezdődik idén ősszel a Bakony fővárosában, a leginkább gazdag történelmi múltjáról ismert Zircen. A Modern művészet Zircen projekt keretében létrejövő művészeti alkotások, amelyek a helyi alkotóközösség, köztük művészhallgatók keze munkája nyomán keletkeznek majd, fokozatosan veszik birtokba a város közterületeit. Lesznek köztük utcabútorok és szabadtéri szobrok, de ajándéktárgyak és utcai kiállítás is, ami pedig közös bennük, hogy karakteres keretbe foglalják a várost és igazi zirci szellemiséggel töltik majd fel a látogatókat. 

A fokozatos építkezés jegyében 2023-ra bontakozhat ki teljes pompájában a projekt. Vagyis a Veszprém–Balaton 2023 Európa kulturális fővárosa idejére már az egész várost, pontosabban a közterületeket és a látogatókat fogadó magánterületeket is behálózhatják és megtölthetik majd a kortárs művészeti alkotások.

A projekt kezdeményezője és motorja a zirci A Vizuális és Környezetkultúra Fejlesztéséért Alapítvány, amely számos helyi partnerrel karöltve valósítja meg a nagyszabású célkitűzést. A város feltöltése izgalmas alkotásokkal, bekapcsolódás az EKF 2023 vérkeringésébe és a város művészeinek és művészetre nyitott vállalkozóinak megmozgatása: ez a hármas cél adja a küldetés fő mozgatórugóit.

Zirc egyedülálló történelmi hagyományai, a több mint 800 éves ciszterci apátság és a Bakony csodálatos természeti környezete mellett még egy kinccsel büszkélkedhet: a III. Béla Képzőművészeti Szakgimnázium a térség egyetlen művészeti középiskolája. Tanulóinak és tanárainak tehetsége lesz az az alap, amelyre építkezik a művészeti akció.

A projekt első lépcsőjeként 2–4 db illúziótárgyú játékos szabadtéri alkotás jön létre, amelyek a város közterületén, az arborétumban vagy az alapítvány nyilvánosan látogatható parkjában (Bagolyvár Programcentrum) kapnak helyet. A tervek már elkészültek, az alkotások pedig a 2021 október közepétől kezdve folyamatosan láthatók lesznek. Szabadtéri kiállítás is várja majd az érdeklődőket, amely hét szekcióban művészek és művészdiákok által tervezett tárgyak terveit, látványterveit mutatja majd be 2021 október végén. A kiállított tervekről közönségszavazás is lesz majd 2021. október 22–29. között, a közönségszavazatok, továbbá a zsűri értékelése alapján odaítélt díjakat pedig október 30-án adják majd át ünnepélyesen. A zsűrizett tervek adják az alapját a projekt következő fázisának.

Az alkotóverseny szekciói:

  1. arculat, ajándéktárgy, apátsági söröscímke,
  2. utcai szobor, kinetikus pad,
  3. szélszobor,
  4. utcai hirdetőtábla-sorozat,
  5. kerítés + pad a III. Béla Gimnázium utcafrontján,
  6. a gimnázium óriási hátsó falának 3D streetart festése (utcáról jól látható),
  7. utcafestés: járdák, zebrák, villanyoszlopok.

Művészek, látogatók és a helyi közösség hármasa vonódik be a kezdeményezésbe, nyilvános tervbemutatás vagy közönségdíj-szavazás révén. Az alkotók többsége a középiskolás diákok közül kerül majd ki, lehetőséget adva arra, hogy teret kapjanak a fiatal tehetségek. Természetesen a környezet tisztelete és a fenntarthatóság is alapelemei az elképzelésnek, például az alkotások elkészítése során kerülik a műanyagokat és azok általánosságban is megfelelnek a fenntarthatóság szempontjainak. Unikalitás, illúzió és látványosság, művészeti fokra emelt popkultúra, innovatív eszközök modern kreatívipari technikákkal párosítva: csak néhány kulcsszó, amely garantálja majd, hogy a kezdeményezés bekapcsolódjon a kortárs művészeti vérkeringésbe és kulturális témát szolgáltasson a közbeszédnek.

Veszprém és a Balaton közelsége szintén jelentőséget ad a kezdeményezésnek, hiszen ez az akció programot kínál akár egy esős napon is. A III. Béla Művészeti Szakgimnázium bevonása pedig lehetőséget teremt arra, hogy a helyi vállalkozások ki tudják majd aknázni az itt elérhető kreatív tervezői, grafikai erőforrásokat. A projekt megvalósítását a Veszprém–Balaton 2023 Zrt. támogatta.

A Vizuális és Környezetkultúra Fejlesztéséért Alapítvány

Az alapítványt 1996-ban magánszemélyek hozták létre a vizuális kultúra, a tárgy- és környezetkultúra, a vizuális kommunikáció fejlesztése, a társadalmi jólét, a kulturális haladás és a gazdasági felemelkedés érdekében. 1996–2012 között zajlott a nagysikerű Tervezzünk tárgyakat! pályázat azzal a céllal, hogy lehetőséget nyújtson mindazon gondolkodó kreatív fiataloknak, akik ötleteikkel szeretnék szebbé vagy jobbá tenni környezetüket, esetleg kitaláltak valamit, ami még senkinek sem jutott eszébe. Fontos célkitűzés volt, hogy a fiatal feltalálók ötleteiket megmutassák, fejlesszék, valamint kedvet kapjanak a további alkotómunkához. 1996–2010 között az alapítvány tevékenységei közé tartozott rajztanárok továbbképzése, továbbá saját vizuális nevelési program, és az irány.hu, a rajztanárok információs lapja létrehozása. Az alapítvány 2014-ben teljesen megújult. A kultúrát és a művészetet holisztikus szemléletben az élet minden területén jelenlévőként értelmezi. Egyik célja a kultúra innovatív szemléletben való terjesztése például a turizmusban. Sikerei közé tartozik, hogy Zircen programokat valósít meg: fesztiválok szervezésében vesz részt, ünnepek közösségi megünneplésében, sport- és kulturális rendezvények megvalósításában működik közre. Együttműködik a térség képzőművészeti iskoláival: diákoknak kiállítást szervez, pályázatot hirdet kisebb alkotásokra. Eredményei közé tartozik egy barokk és más csodák optikai illúzióira épülő játékos kiállítás tervezése.

III. Béla Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium, Technikum és Alapfokú Művészeti Iskola

Zircen 1962. szeptember 1-től működik gimnázium, amely 1982-től viseli III. Béla, a város alapítását elősegítő király nevét. Az 1990–1991-es tanévben a gimnáziumban egy német nyelvi és egy rajz és vizuális nevelés speciális csoportból álló osztály indult, ez utóbbi lett az alapja a 2001-ben indított, már régiós beiskolázású művészeti szakközépiskolai osztálynak. Az intézmény hitvallása: „A III. Béla Gimnázium, Művészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény nevelőtestületének és alkalmazotti közösségének feladata egy nyitott, szabad szellemű, diákközpontú iskola működtetése, amelyben a magas színvonalú szakmai és általános műveltség megszerzésének lehetősége mellé kiemelt művészeti, idegen nyelvi és informatikai képzést kínálunk, és ahol a tanulók olyan szilárd kulcskompetenciák és munkaerőpiaci kompetenciák birtokában hagyják el intézményünket, amely képessé és fogékonnyá teszi őket az élethosszig tartó tanulásra, ismereteik folyamatos megújítására. A III. Béla Gimnázium, Művészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény célja egy demokratikus, az iskola szereplőinek szoros együttműködésén, az egyes képzési ágak egymást erősítő tevékenységén alapuló, a diákok önkormányzatiságát messze figyelembe vevő és kihasználó, a kor technikai színvonalának megfelelő infrastrukturális és eszközrendszerrel rendelkező intézményrendszer kiépítése és működtetése, amely alkalmas az egyén képességeinek kibontására, a hátrányok kiküszöbölésére, a tehetségek kiemelésére.”

Bagolyvár Programcentrum

Az országos műemléki védettség alatt álló Bagolyvár Zirc egyik legöregebb fennmaradt épülete, amelyet a 18. században a török kiűzése után ide visszatelepülő ciszterci szerzetesek építettek ideiglenes hajlékul. 1723-ra lett kész a falu közepén kőből és téglából emelt, háromszobás, boltozatos pincével épült ház, amelyhez konyha, mellékhelyiségek és kert is tartozott, és itt alakították ki az újra benépesülő település első kápolnáját is. Néhány év múlva felépült a ciszterciek új monostora és temploma Zircen, amelybe 1733-ban át is költöztek a rend tagjai, a Bagolyvár épülete pedig ekkortól kezdve kocsmaként működött tovább. 1738-ban az épületet eladták. Innentől kezdve kézről kézre járt, számos különféle funkciót betöltve. 1946-ban államosították. Működtek benne irodák, iskolák és többször átépítették. 1980 környékén végül annyira rossz állapotba került, hogy lakhatatlanná vált, majd közel három évtizeden keresztül üresen állt. 2011-ben kezdődtek meg a rekonstrukciós munkálatok, amelyek során műemléki igényességű felújítással az épület eredeti állapotát igyekeztek rekonstruálni, és készült egy Magyarországon egyedülálló barokk tetőszerkezet is. Ennek eredményeképpen ma a gyönyörűen felújított, több mint 200 éves műemléki épületben már nemcsak a Bagolyvár fogadó és étterem működik, hanem a Bakonycentrum Kirándulóközpont teljesedett ki, amely többféle szálláshelyet, pazar helyi ízeket kínáló éttermet, galériát és egy hatalmas parkot foglal magába.

Call Now Button