Magyarország több mint másfél évszázada van jelen az európai régészet élvonalában

A Kárpát-medence évezredeken át az emberiség számára fontos innovációk továbbadásának színtere volt. Régészeti emlékeink nemcsak Magyarország, hanem az egész világ számára kiemelkedő jelentőségűek. Ennek az örökségnek mi vagyunk az őrzői, éppen ezért figyel ránk ma az Európai Régészek Szövetségének 28. találkozóján az egész világ.

Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter és L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója 

2022. augusztus 31. és szeptember 3. közt Budapesten rendezik az Európai Régészek Szövetségének (European Association of Archaeologists – EAA) 28. éves találkozóját, melyet a Magyar Nemzeti Múzeum és az Eötvös Loránd Tudományegyetem közösen szervez. Utoljára 1876-ban, a VIII. Ősrégészeti és Embertani Világkongresszus alkalmával irányult ehhez hasonló mértékű szakmai figyelem Budapestre és Magyarországra.

Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter

A konferencia nyitóünnepségén Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter hangsúlyozta: a 146 évvel ezelőtt Budapesten tartott régészeti konferenciát Trefort Ágoston vallási és közoktatásügyi miniszter nyitotta meg. Már akkor is világos volt, hogy Magyarországnak és a Kárpát-medencének, öröksége és a szellemi ereje révén, számos mondani- és bemutatnivalója van a világnak.

Virágos Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum régészeti főigazgató-helyettese

Virágos Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum régészeti főigazgató-helyettese beszédében kiemelte: a Magyar Nemzeti Múzeum számára nagy megtiszteltetés, hogy az EAA 28. éves találkozójának az Eötvös Loránd Tudományegyetemmel közösen adhat otthont, illetve, hogy újra összehozza az európai és Európán kívüli régészeket és örökségvédelmi szakembereket.

A Várkert Bazárban tartott megnyitóünnepség után a konferencia résztvevőit a Magyar Nemzeti Múzeum folklórműsorral színesített, hangulatos fogadáson látta vendégül a Múzeumkertben. A konferencia a szakmai munkát holnap kezdi meg, a programok több helyszínen zajlanak.

Fogadás a Magyar Nemzeti Múzeumban 

Az a résztvevő, aki nemcsak az előadásokra, hanem az új kutatások során előkerült leletekre is kíváncsi, a Magyar Nemzeti Múzeum állandó régészeti kiállítása, valamint a Seuso-kincs mellett megtekintheti a magyar látogatók által igen kedvelt, Kincset Érő Közösség c. kiállítást is. A tárlat bemutatja a legszebbeket azok közül a régészeti leletek közül, melyek az elmúlt évek során a múzeumot segítő civilekkel közösen végzett kutatások eredményeként kerültek a gyűjteménybe. Kiemelkedő jelentőségű a honfoglaló magyar elit fontos méltóságjelvényeit, a tarsolylemezeket és tarsolyvereteket bemutató kiállítás is.

Call Now Button