Korábban indul az új évad a Nemzetiben

Már augusztus 3-án megkezdődik a következő szezon a Nemzeti Színházban, amelynek a most záruló évadban a koronavírus-járvány okozta veszélyhelyzet kihirdetéséig csaknem 75 ezer nézője volt.

Vidnyánszky Attila igazgató a társulat évadzárásán a félbeszakadt évadról elmondta: 237 saját előadást játszottak, 19 belföldi és 20 külföldi vendégjátékon volt a színház.

A társulati ülésen a Farkas–Ratkó-díjat – amelyet a Pesti Magyar Színház és az új Nemzeti Színház társulatai évente felváltva szavaznak meg egy-egy társulati taguknak – Berettyán Sándor vehette át.

Vidnyánszky Attila, Pintér Szilvia, Rátóti Zoltán, Berettyán Sándor, Szűcs Nelli, Varga József, Udvaros Dorottya és Katona Kinga

A színház saját alapítású díjai közül – szintén a társulat szavazatai alapján – a Szörényi Éva-díjat Udvaros Dorottya színművész, a Sinkovits Imre-díjat Rátóti Zoltán színművész, a Németh Antal-díjat Pintér Szilvia, a teátrum ifjúsági programfelelőse és színházpedagógusa, a Kulissza-díjat pedig Madácsi Béla díszítő és zenekari altiszt nyerte el.

Vidnyánszky Attila elmondta: az évad nagyon jól indult, az esztergomi bazilika előtt is eljátszhatták a Csíksomlyói passiót. A tervek szerint a jövő évad elején – a gyulai Márai-bemutató, A kassai polgárok augusztus 16-i premierje után – Debrecenben augusztus 26-án a református nagytemplom előtt játsszák el újra a Csíksomlyói passiót, a Magyar Nemzeti Táncegyüttessel közös produkciót.

Csíksomlyói passió

A színházi élet nyáron sem áll meg, hiszen javában készülnek A kassai polgárok nyári bemutatójára, amelyre augusztus 16-án kerül sor a Gyulai Várszínházban, illetve idén Debrecenbe érkezik augusztus 26-án a Nemzeti Színház és a Magyar Nemzeti Táncegyüttes szuperprodukciója, a Csíksomlyói passió. Bár eredetileg az ezer fő befogadására alkalmas Nagyerdei Szabadtéri Színpadon lett volna az előadás, Papp László polgármester a sajtótájékoztató végén bejelentette, hogy az eseményen elhangzottak hatására úgy döntöttek, a református nagytemplom előtti Kossuth téren rendezik meg a passiót, amelyet így Debrecenben is több ezer ember láthat.

A március óta bezárt színház elmaradt előadásait pótolják az ősszel, az idei MITEM azonban elmarad, a következő nemzetközi fesztivált tavasszal rendezik meg. A Forró mezők és a Tizenhárom almafa című produkcióval kezdik a szezont.

Az igazgató kiemelte, hogy megkapták a 2023-as színházi olimpia rendezési jogát, a nemzetközi esemény előkészületei már ősszel elkezdődnek. Kitért arra is, hogy elindították a Déryné-programot és olyan településekre is eljuttathatják a színházi produkciókat, ahol eddig nem láthattak színvonalas előadásokat az emberek. A program keretében eddig hat produkció létrehozását támogatják és 42 előadást juttatnak el az ország különböző pontjaira, emellett megalakult és elkezdte a próbákat a Déryné Társulat is – sorolta az eredményeket, kiemelve: eddig négyszáz település jelentkezett, hogy fogadna előadásokat. Az igazgató új tagként köszöntötte a Nemzeti Színházban Szász Júliát, aki a Kaposvári Egyetem színművészszakának elvégzése után szerződött a társulathoz. A színészt eddig is több előadásban láthatta a közönség. A jövő évadban az első nagyszínpadi bemutató, a Rómeó és Júlia női főszerepét alakítja.

Az évadzáró társulati ülésen

Az évadzárón megemlékeztek a napokban elhunyt Csurka László Jászai Mari-díjas színművészről, rendezőről, érdemes és kiváló művészről, a Nemzeti Színház örökös tagjáról. A június 16-án 85. életévében elhunyt művészről szeptemberben egy esttel is megemlékeznek.

Call Now Button