Kétezer négyzetméteres tető védi a római kori villát Balácán

Az átfogó felújítás műemlékvédelmi céllal valósult meg

Átadták a mintegy kétezer négyzetmétert befedő, a balácai Villa Romana épületegyüttes fölé emelkedő fém tetőszerkezetet, amely teljesen lefedi és védi az ország egyik legnagyobb római kori magánbirtok-központját, annak belső tereit, benne az európai hírű mozaikokkal és falfestményekkel. A nagyszabású kárelhárítási és közmű-korszerűsítési projekt második ütemének részelemeivel együtt – melyek megvalósításához a pénzügyi fedezetet a Veszprém–Balaton 2023 Európa kulturális fővárosa program biztosította 500 millió forint értékben – újra teljes egészében látogathatóvá válik az épületegyüttes.

Dr. Latorcai Csaba közigazgatási államtitkár, Emberi Erőforrások Minisztériuma

Az átfogó felújítási és korszerűsítési projekt elindítását több viharkár tette szükségessé, mely a Magyar Nemzeti Múzeum Villa Romana Baláca kiemelten védett műemléki ingatlanait érte. A károk elhárítására és a közművek korszerűsítésére indított munkálatok első ütemében megvalósult a stabil áramellátás kiépítése. Később kiderült, mindezekkel nem szavatolható a központi épület mintegy 2400 négyzetméteres faszerkezetű tetőzetének megóvása, illetve a Kr. u. 3–4. századi épület látogatói bejárhatósága; ehhez a teljes látogatói útvonal újraburkolása szükséges. A látogatók ugyanis 1984-től 2019-ig a majd 2000 éves, eredeti terrazzo burkolatokon közlekedtek, azonban ezek az újrakonzerválási munkálatok után sem voltak alkalmasak látogatók fogadására, így új terrazzoburkolat készítése vált szükségessé az eredeti burkolat fölött – természetesen a műtárgy- és műemlékvédelem szabályainak megfelelően.

A munkálatok során megújult a mintegy 2000 négyzetméter méretű fémszerkezetű és -héjazású védőtető.

Tető alá került

„Az új, mintegy kétezer négyzetméter területű, fémszerkezetű védőtető teljesen befedi a 3–4. századot idéző belső tereket, benne a mozaikokat, falfestményeket” – mondta az átadó ünnepségen Latorcai Csaba, az Emberi Erőforrások Minisztériuma közigazgatási államtitkára. Közölte: a beruházás második üteme 120 millió forintból valósult meg. Az első ütemben korszerűsítették az elektromos hálózatot, a világítást, új burkolatot kapott a padló, szellőztetőrendszert alakítottak ki összesen 500 millió forintból.

Ovádi Péter országgyűlési képviselő

Az újjáépített tetőzethez kapcsolódóan új csapadékvíz-elvezetési rendszert is kialakítottak. Megújult a terrazzoburkolat is, az eredeti római padló kinézetének megfelelő, de modern terrazzolapokkal, amelyek biztosítják az alattuk biztonságba helyezett eredeti, mintegy 1700 éves padló szellőzését.

L. Simon László főigazgató, Magyar Nemzeti Múzeum

A belső udvari 1600–1700 éves falfestményt védő üvegfalat úgy alakították át, hogy a látogatók továbbra is közelről meg tudják nézni az alkotást, és az ne váljon steril vitrintárggyá. Elvégezték két belső helyiség – a nagy vagy nyári mozaikos fogadóterem és az irattár – oldalfalainak könnyű szerkezetes helyreállítását, ezek a terek biztosítják a múzeumpedagógiai foglalkozások és az épületen belüli múzeumi események helyszínét. Továbbá a szakemberek nulla energiaigényűvé alakították az épület szellőzését.

Mindezen korszerűsítési munkálatoknak köszönhetően 3 év részleges látogathatóságot követően újra látogathatóvá válik a teljes balácai római villagazdaság. „A Veszprém–Balaton 2023 Európa kulturális fővárosa program számára kiemelten fontos, hogy város és a régió kulturális attrakciói egész éven át nyújtsanak élményt az itt élőknek és az ide látogatóknak, és ne csak a szezonban” – mondta az esemény kapcsán a VEB2023 EKF vezérigazgatója. Markovits Aliz hozzátette: „A város és a régió kulturális öröksége megérdemli, hogy azt a mai kor elvárásainak megfelelően modern és igényes környezetben is megmutathassuk. Ezért a balácai Villa Romana a megújulása után azoknak is új élményt fog adni, akik már korábban látták ezt a fantasztikus egyedi kulturális értéket.”

Kovács Loránd Olivér igazgató, Nemzeti Régészeti Intézet Tudományos Igazgatóság

Egyedülálló épületegyüttes

Magyarország egyik legnagyobb, mintegy 56 hektáros, kerítésfallal övezett római kori magánbirtoka négy egyedülálló mozaikkal büszkélkedhet. Ebből az egyik eredeti a Magyar Nemzeti Múzeum Római Kőtárában található. A bemutatott épületek a 3–4. században épültek több ütemben, és az egykori tulajdonosok magánrezidenciájának részét képezik. Tulajdonosaik a római elit, a legfelsőbb társadalmi réteg tagjai voltak. A központi lakóház kialakítása alapján hosszú ideje (akár évszázadok óta) a Római Birodalom vezető, gazdag „arisztokrata” rétegének tagjai. A központhoz tartozó birtoktest léptékeiben nagyjából a fél Balaton-felvidéket jelenthette, de azt jelenleg még nem tudjuk, hogy a mai Nemesvámostól nyugati vagy keleti irányba terült-e el. A tulajdonos család gazdagsága a híres Seuso-kincs birtokosának gazdagságával egyenértékű. Kortársak voltak a 4. században, a két család tagjai akár találkozhattak is, vendégeskedhettek is egymásnál.

Call Now Button