Karikó Katalin legnagyobb elismerései

Karikó Katalin molekuláris biológus és biokémikus, az mRNS-alapú vakcinák technológiájának szabadalmaztatója. Sokat köszönhetünk neki a koronavírus-járvány elleni vakcinák előállításában. Munkásságáért számos kitüntetést és díjat vehetett át.

Karikó Katalin kapta idén a Francia Tudományos Akadémia legnagyobb elismerését

Karikó Katalin magyar biokémikusnak ítélték oda idén a Francia Tudományos Akadémia legnagyobb elismerését, a Grande Médaille-t. Az Akadémia honlapján olvasható méltatás szerint Karikó Katalin, a BioNTech alelnöke az 1990-es évek óta vezeti az mRNS-sel és annak terápiás felhasználásával kapcsolatos úttörő kutatásokat. Munkája kulcsfontosságú volt a Covid–19 elleni küzdelemben, az új oltási stratégiák kidolgozásában. Olyan tudósnak ítélik oda, aki döntő mértékben járult hozzá a tudomány fejlődéséhez.

Az elismerésről beszámoló Szegedi Tudományegyetem közleménye szerint a Grande Médaille-elismerést 1997-ben alapította a Francia Tudományos Akadémia. Létrehozásakor az eredeti, 1802-es Lalande-díjat és a Benjamin Valz Alapítvány Díját, illetve további 122 alapítványi elismerést vontak össze. A Grande Médaille-kitüntetést minden évben felváltva ítélik oda az akadémia különböző osztályai által lefedett tudományterületeken munkálkodó francia vagy külföldi tudósnak.

A Francia Tudományos Akadémia legfőbb szempontja, hogy a Grande Médaille ahhoz a tudóshoz kerüljön, aki döntő mértékben járult hozzá a tudomány fejlődéséhez, ráadásul felfedezésének eredetiségével és nemzetközi hatásával iskolát teremtett maga körül, így ösztönözve másokat is kutatómunkára.

Karikó Katalin kapta az egyik legfontosabb német, svájci és spanyol tudományos díjat

Karikó Katalin és a világhírű magyar tudóst alkalmazó német biotechnológiai cég, a BioNTech alapító-igazgatói kapják 2022-ben az egyik legrangosabb német tudományos elismerést, a Paul Ehrlich- és Ludwig Darmstaedter-díjat – közölte a díjról döntő Paul Ehrlich Alapítvány kuratóriuma. Karikó Katalin, Özlem Türeci és Ugur Sahin a hírvivő RNS (mRNS) megelőző és terápiás célú kutatásáért és fejlesztéséért kapja a 120 ezer euróval (42 millió forint) járó díjat. Az általuk létrehozott technológiai platform paradigmaváltást indíthat el az orvostudomány több területén. Munkájuk kiemelkedő sikere az új típusú koronavírus (SARS-CoV–2) okozta betegség (Covid–19) ellen rendkívüli hatékonysággal védő vakcina, amelynek döntő szerepe van a koronavírus-világjárvány megfékezésében – áll a közleményben.

Az orvostudomány területén a legrangosabb svájci díjat, a Reichstein-érmet vette át 2021. szeptember 6-án Karikó Katalin. A módosított nukleozidokat tartalmazó mRNS terápiás alkalmazását szabadalmaztató biokémikus ezzel „a Nobel-díj tágas előszobájába lépett”.

A spanyol Nobel-díjként emlegetett Asztúria hercegnője-díjat a tudomány és technológia kategóriában a koronavírus elleni vakcinák kifejlesztésében résztvevő 7 kutató, köztük Karikó Katalin nyerte el.

Japánban is kitüntették Karikó Katalint

Karikó Katalin magyar kutatóbiológus-biokémikust a Keio Orvostudományi Díjjal tüntette ki a tokiói Keio Egyetem. A Keio Orvostudományi Díjat az mRNS-vakcinák kifejlesztéséhez vezető specifikus RNS-módosítás felfedezéséért ítélték oda a magyar tudósnak. Karikó Katalin 1989-ben Amerikában kezdett dolgozni az mRNS-sel, mert meggyőződése volt, hogy az mRNS-t fel lehet használni arra, hogy a sejteket saját gyógyszereik előállítására utasítsa – írta indoklásában az egyetem. Kiderült azonban, hogy a szintetizált mRNS-gyulladással kísért erős immunválaszt váltott ki. Sokévi próbálkozás után a tudós felfedezte, hogy ha egy módosított nukleozidot – a pszeudoridint – beépíti az mRNS-be, azzal elkerülhető a gyulladás, valamint a módosítás nyomán sokkal nagyobb mennyiségű fehérje képződik az mRNS-ről, mint a korábbi, nem módosított változat esetében. Ez a felfedezés nyitott utat az új típusú koronavírus elleni rendkívül hatékony, innovatív vakcinák kifejlesztéséhez, az eredmény nemcsak a fertőző betegségek elleni harcban, hanem a rák és a szívbetegségek leküzdésében is reményt jelent. Kilencven japán tudós dönt arról, hogy kinek ítélik oda a Keio Orvostudományos Díjat, miután a világ minden tájáról begyűjtötték a javaslatokat. A kitüntetettek érmet és 10 millió jent (27 millió forint) is kapnak.

Amerikában is több díjjal jutalmazták munkásságát

Lasker-díj

A Covid–19 elleni modern vakcinák gyors kifejlesztését lehetővé tevő mRNS-technológiát felfedezéseivel megalapozó Karikó Katalin és munkatársa, Drew Weissman kapja a 2021-es Lasker-díjat. Az „amerikai Nobel-díjnak” is nevezett kitüntetés ismét reflektorfénybe állítja a Szegedi Tudományegyetemről indult Karikó Katalin kivételes teljesítményét, az alapkutatás jelentőségét, a tudósok együttműködéseinek mindannyiunk életére gyakorolt pozitív hatásait.

A Covid19 oltóanyagokkal kapcsolatos úttörő kutatásaiért Karikó Katalin és Drew Weissman nyerte el a 2021. évi Horwitz-díjat. Ezzel a kitüntetéssel több későbbi Nobel-díjas tudóst is elismertek már.

Karikó Katalint a Szilícium-völgy Oscarjának is nevezett Breakthrough-díjjal is kitüntették.

Itthon is számos kitüntetést és díjat vehetett át

Semmelweis Ignác-díj

Mások mellett Jedlik Ányos-, Széchenyi- és Bolyai-díjjal is kitüntették a Semmelweis Ignác-díjas kutatóbiológust. A Szegedi Tudományegyetem Doctor Honoris Causa kitüntető címet adományozott dr. Karikó Katalinnak, a Covid–19 pandémia elleni küzdelemben kulcsszerepet játszó vakcina kifejlesztőjének.

Széchenyi-díj
Call Now Button