Hogy ne legyen késő!

Mi a leghatékonyabb módszer az emlődaganat kimutatására?

A rendszeres szűrővizsgálat megfelelő eszközzel a leghatékonyabb eszköz az emlődaganat korai felismerésére. A betegség korai felismerésével, illetve a megfelelő kezeléssel teljes gyógyulás érhető el. A szűrővizsgálat akkor lehet hatékony, ha az nem okoz egészségkárosodást, ha a vizsgálat eredményességét nagy klinikai vizsgálatok igazolták, és ha az ismételhető. Az MR-mammográfia a leghatékonyabb módszer az emlődaganat kimutatására A közel 95%-os szenzitivitás mellett nagyon fontos előny, hogy az MR-vizsgálat során nincs sugárterhelés, és nincs kellemetlen, fájdalmas emlőösszenyomás. A RADIVERT MR Diagnosztikai Klinika elindította a LADY-programot, melynek célja hatékony vizsgálattal az emlődaganatok szűrése.

Az emlőrák a nők második leggyakoribb daganatos megbetegedése. Évente mintegy 8000 új megbetegedést és 2100–2200 közötti halálesetet tartanak nyilván Magyarországon. Élete során minden 10 nő közül egynél alakul ki. Gyakoribb 50 évesnél idősebb nőknél, de egyre gyakoribb fiatal nők esetében is. Ezek az esetek gyakoribbak azoknál, akik esetében a közeli felmenők esetében is előfordult melldaganat. Ugyancsak gyakoribb a feszes, ún. denzemlőjű nők esetében. A gyógyulás esélyei annál jobbak, minél korábban ismerik fel és kezdik el kezelni a daganatot. A szűrések célja a tüneteket és panaszokat még nem okozó daganatok és daganat előtti állapotok felismerése a későbbi, súlyosabb következmények, így a korai halálozás csökkentése érdekében.

Az internet, a sajtó, a média rengeteg információt ad az emlőszűrés fontosságáról, de az elvégzett vizsgálatok száma változatlanul alacsony. Dr. Vértes András belgyógyász, a Radivert MR Diagnosztikai Klinika szakmai vezetője elmondta, hogy számos esetben találkoznak az osztályon későn felfedezett emlődaganatokkal, amikor már nincs lehetőség a gyógyulásra. A melldaganatos betegekkel elsősorban nőgyógyászok, onkológusok találkoznak, és a diagnózist a radiológusok állítják fel. Gyakori, hogy a beteg észleli a mellében a csomót, amely gyakran fájdalmas és bőrelváltozással is jár. A beteg mégsem fordul orvoshoz, hogy elvégezzék a szükséges vizsgálatokat.

Hogyan lehet megelőzni, hogy ez a súlyos állapot alakuljon ki?

Az emlődaganatok korai felismerésében segít a rendszeres és az előírások szerint elvégzett önvizsgálat. Az emlőultrahang kiegészítve a hagyományos röntgenmammográfiával az alapvizsgálat a 40 éven felüli betegek esetében. Nem mindenki számára ismert, hogy az emlő-MR-vizsgálat, az MR-mammográfia a leghatékonyabb módszer az emlődaganat kimutatásában. Nem végzik sok helyen, mivel ehhez speciális szakképesítés, emlővizsgálói licenccel rendelkező radiológus, a megfelelő MR-készülék mellett emlőmágnestekercs szükséges. Ismert és bizonyított, hogy MR-mammográfia esetén a koraibb stádiumú és kisebb méretű emlődaganatok is kimutathatóak, mint a mammográfia és az emlőultrahang esetén. Magasabb a vizsgálat szenzitivitása az MR-mammográfiának, mint a hagyományos mammográfiának. A vizsgálat specificitása tovább javítható, ha az MR-t kiegészítő vizsgálatként végzik el. Az emlő-MR-vizsgálat hatékonysága jelentősen jobb, mint az emlőultrahangé, vagy az ún. ASUS-ultrahangé, vagy a hagyományos mammográfiáé. A közel 95%-os szenzitivitás mellett nagyon fontos előny, hogy az MR-vizsgálat során nincs sugárterhelés, és nincs kellemetlen, fájdalmas emlőösszenyomás.

Kinek javasolt az MR-mammográfia?

Az utolsó, 2020-ban kiadott szakmai útmutató a IV. emlőrákkonszenzus konferencia alapján emlő-MR javasolt többek között  a magas rizikójú betegcsoportban szűrésre, illetve denzemlőknél a diagnosztikus érzékenység növelésére.

Kik azok a nők, akik az emlődaganat kialakulásának szempontjából magas rizikójú csoportba tartoznak?

  • Akik ismert BRCA1, vagy BRCA2, vagy egyéb mutációval rendelkeznek, A mutáció nemcsak örökletes lehet, hanem az idő múlásával is kialakulhat környezeti vagy más károsító hatásokra, akár véletlenszerűen is. A BRCA-mutáció nemcsak az emlőrák, hanem a petefészekrák kockázatát is növeli.
  • Azok a nők, akiknek közvetlen felmenőik esetében emlőrákot vagy petefészekrákot igazoltak, főleg fiatal életkorban.
  • Akiknél egyik mellükben már daganatot diagnosztizáltak.

Amíg a teljes lakosság körében 12 százalék a kockázata a nőknek arra, hogy életük folyamán kialakul a mellrák a szervezetükben, a BRCA-mutációt hordozóknál ez mintegy 70 százalék. Akiknél bebizonyosodik, hogy a BRCA-génmutáció talaján alakult ki az emlődaganata, nagyobb a kockázata arra is, hogy az ellenoldali emlőben is kialakuljon daganat. Hazai szűrési ajánlás a magas rizikójú betegcsoportra: 30 éves kor felett évente javasolt a mammográfia, kiegészítve – lehetőség szerint – évente MR-rel, amely ismert BRCA1/2-hordozónál legalább 30 éves kortól, TP53-mutációnál 20 éves kortól javasolt.

A szakmai ajánlások alapján ezekben az esetekben rendszeres szűrővizsgálat javasolt, amelyek közül a leghatékonyabb az MR-vizsgálat, mivel ezzel a módszerrel már az 1 cm-nél kisebb elváltozások is kimutathatóak.

Ugyancsak fontos javaslat a rendszeres szűrővizsgálat a denz- (feszes, sűrű állagú) emlőjű nők esetében, mivel a klinikai adatok alapján esetükben magasabb az emlőrák előfordulása. Ebben a betegcsoportban a DENSE-vizsgálat is kimutatta, hogy a hagyományos mammográfiaérzékenység a daganat kimutatására alacsony, míg az emlő-MR esetében a kis daganatok is kimutathatóak már korai stádiumban.

Emlő-MR javasolt azoknál a nőknél is, akiknek emlőimplantátumuk van. Az MR-vizsgálat alkalmas az implantátumok kialakuló sérüléseinek a vizsgálatára és az implantátumok mögött megbújó korai daganatok kimutatására. Az egészségtudatos nők esetében a legbiztosabb diagnózist az emlő-MR adja. A vizsgálat magas érzékenysége mellett nincs sugárkárosodás és nincs emlőkompresszió.

Emlő-MR-vizsgálat javasolt, ha:

  • a családban már előfordult emlődaganat, akkor akár 35 év alatt is,
  • feszes, denzemlő esetében, amikor a mammográfia érzékenysége alacsonyabb,
  • a betegnél már előfordult emlődaganat,
  • emlőimplantátum esetében,
  • ha önegészség-tudatos, és rendszeresen szűrésekre jár.

Radivert MR Diagnosztikai Klinika

A Radivert MR Diagnosztikai Klinika az egyetlen diagnosztikus MR-vizsgálatokkal foglalkozó klinika, mely az „MR szakértője” címet viselheti Magyarországon. Az emlődaganat kialakulásának szempontjából magas rizikójú nők diagnosztikus vizsgálatát végzi speciális MR-technikával és dedikált emlőtekercsek alkalmazásával. A RADIVERT MR Diagnosztikai Klinika elindította a LADY-programot, melynek célja hatékony vizsgálattal az emlődaganatok szűrése.

Call Now Button