Ezért listavezető Magyarország a vastagbélrák-megbetegedésben Európában

Évente körülbelül 215 000 európai lakos veszíti el az életét vastag- és végbélrákban, Magyarországon a statisztikák ennél sokkal rosszabbak. Lakosságszámra vetítve Európában a magyar férfiak körében a leggyakoribb a vastag- és végbélrák.

A daganatos megbetegedések a leginkább rettegett kórképek közé tartoznak. A vastagbélrák-szűréseken való részvétellel sokat lehetne tenni azért, hogy kevesebb magyar ember életét követelje a vastag- és végbélrák.

A vastag- és végbélrák valamennyi daganatos megbetegedés közül a második leggyakoribb Európa-szerte. Ez azt jelenti, hogy 3 percenként hal meg egy európai lakos vastag- és végbélrák miatt. A magyar kép ennél sokkal lehangolóbb. Hazánkban a férfiak körében kétszer nagyobb eséllyel fordul elő, mint az európai átlag, és a nőknél is közel ilyen rossz az arány.

Miért halnak meg annyian vastag- és végbéldaganat miatt?

A vastag- és végbélrák okai között számos tényező felfedezhető:

  • jelentős mértékű alkoholfogyasztás,
  • feldolgozott élelmiszerek nagy mennyiségben való fogyasztása,
  • alacsony kalciumbevitel,
  • elhízás,
  • dohányzás,
  • genetikai tényezők, a családban előfordult daganat.

A vastag- és végbéldaganat tünetei

A daganatra különféle tünetek hívhatják fel a figyelmet. Ilyen például a végbélből származó vérzés, a véres széklet, a székelési szokások megváltozása, hasi fájdalom, étvágycsökkenés vagy indokolatlan fogyás. Ezeknek a jeleknek az észlelésekor azonban már sok esetben előrehaladott állapotban van a betegség. Lényeges tudni, hogy a korai felismerésre a vastagbélrákszűrés kínál lehetőséget.

Minél korábban felismerik a kezdődő daganatot, annál nagyobb az esély a gyógyulásra. A korai stádiumban felismert vastag- és végbéldaganatok esetén a betegek 90%-a 5 évnél hosszabb időt él, míg ugyanez az arány 2. stádiumban diagnosztizált eseteknél már csak 71% (a ráknak 4 stádiuma van, az 1. a korai).

Fontos a szűrés, de csak kevés magyar vesz részt

A szűréseken való részvétel és az időben történő felismerés 20–30%-kal csökkentheti az esélyét a vastag- és végbéldaganatos rákban való elhalálozásnak. Míg Európa számos országában rutinszerű a rendszeres vastagbélrákszűréseken való részvétel, és a lakosság több mint fele részt vesz azokon, addig Magyarországon a szűrővizsgálatra meghívottak (50–74 éves lakosok) csak igen csekély hányada aktív.

Sokan a szégyenérzetük miatt nem akarnak a vastagbélrákszűrésen részt venni, miközben tudni kell azt, hogy a szűrővizsgálatok nagy többségükben „csak” a széklet vizsgálatán alapulnak, nem pedig tükrözéses beavatkozáson. Azaz olyan, fájdalommal nem járó szűrővizsgálatról van szó, amivel évente akár több mint ezer magyar lakos életét lehetne megmenteni.

Hogyan előzhető meg a vastag- és végbéldaganat?

A vastagbélrákszűréseken való rendszeres részvétel mellett a mindennapokban is tenni kell a rák megelőzéséért:

  • a mérsékelt alkoholfogyasztás,
  • az egészséges testsúly megtartása,
  • a dohányzás mellőzése,
  • a rendszeres fizikai aktivitás, mozgás,
  • a feldolgozott élelmiszerek, telített zsírok fogyasztásának csökkentése, illetve
  • a fokozott rost- és kalciumbevitel révén.
Call Now Button