Emlékezzünk közösen március 15-ére!

Idén a koronavírus-járvány miatt ismét arra kényszerülünk, hogy eddigi hagyományainkat megszakítva online formában idézzük fel közösen az 1848. március 15-i forradalom eseményeit. Talán pont emiatt válik még fontosabbá, hogy életben tartsuk a nemzeti történelmünk eseményeinek és helyeinek emlékezetét megőrizve a folytonosság összetartó erejét.

Múzeumkert, mint az 1848-as emlékezet kiemelt helyszíne

Miért vált oly fontos 1848-as emlékezethellyé a Múzeumkert már a 19. században? Mitől válik egy történelmi helyszín egyáltalán emlékezethellyé? Az idei március 15-ei nemzeti ünnep alkalmából a Múzeumkertet járjuk körbe, azt a különleges helyet, ahol még ma is megragadható 1848 emléke, ahol a múlthoz kötődő folyamatosság érzése, valami különös oknál fogva, még ma is érzékelhető…

A Múzeumkert egy olyan emlékezethely, amely egykor mint történelmi helyszín is igen fontos szerepet töltött be az 1848-as eseményekben. Nem csupán a jól ismert, március 15-i forradalmi nagygyűlésre gondolhatunk, ahol a márciusi ifjak, a szakadó eső dacára, 8–10 ezer ember előtt magyarázták az ország polgári átalakítását sürgető 12 pontot, hanem meg kell említenünk azokat a későbbi eseményeket is, amelyek mind szerepet játszottak abban, hogy a Múzeumkert végül az 1848-as időket talán a legteljesebb módon felidézni képes, különös emlékezethellyé válhatott.

A teljes cikk elérhető a múzeum weboldalán.

Kisfilmek a Nemzeti Múzeumból

Szabadság állomásai | Élő múzeum a virtuális térben

Minden napra egy történet. Nyerjen bepillantást a reformkor és a forradalom mindennapjaiba, jelentős eseményeibe a Nemzeti Múzeum kisfilmjei segítségével. Milyen kérdés merült fel egy fiatalban március 15-e hajnalán? Mivel töltötték mindennapjaikat a pesti polgárok? Tekintse meg élő interpretációs rövidfilmünket és ismerje meg azokat a kérdéseket, gondolatokat melyek a pesti ifjúság lelkében megfogalmazódott a 19. század közepén! 

Nők a reformkorban és az 1848-as forradalom Magyarországán

A magyar reformkor nagy férfialakjai új világot teremtettek Magyarországon. De vajon kik voltak azok az erős, modern gondolkodású nők, akik e nemes férfiak oldalán álltak a reformok kivívása közben és osztoztak a forradalom dicsőségében majd az elbukott szabadságharcot követő megtorlás szülte gyászban?

A Nemzeti dal legendája című kisfilmet a délutáni órákban találhatják majd meg a leglelkesebb érdeklődők a Nemzeti Múzeum YouTube-csatornáján és Facebook-oldalán!

Call Now Button