Éles szemmel az autóban

A látás az egyik legfontosabb érzékszervünk, az egyre zsúfoltabb utakon fontos a biztonságos közlekedés, ehhez pedig elengedhetetlen a megfelelő látásélesség!

A jogosítvány megszerzését – az orvosi alkalmassági vizsgálat keretein belül – látásellenőrzés előzi meg, sőt, ha már a kezünkben tartjuk a vezetői engedélyt, akkor is érdemes évente meglátogatni a szemészetet kontroll céljából. Az orvosi alkalmassági vizsgálat a háziorvosnál kezdődik, amelynek fontos része a látás ellenőrzése az első jogosítvány megszerzése előtt és annak meghosszabbításakor is.

„Megfelelően világos rendelőben a kellően megvilágított látáspróba táblát – Magyarországon a »Kettesy-táblát« – 5 méterről kell elolvasni felülről lefelé, külön a jobb, majd a bal szemmel. Ideális esetben ez mindkét szemmel hibátlanul és végig sikerül. Szemüvegeseknek ezt szemüveggel, kontaktlencse-viselőknek ezt kontaktlencsében kell jól látni. Abban az esetben, ha a látás nem 100%-os, a háziorvos szemészeti vizsgálatot kér, ahol mindenekelőtt azt vizsgáljuk meg, van-e a páciensnek olyan fénytörési hibája, ami megfelelő szemüveggel kijavítható, illetve a meglévő szemüveg vagy kontaktlencse dioptriájának megváltoztatásával az illető látásának tökéletesítésére törekszünk” – magyarázta dr. Kéry Klára szemorvos, majd hozzátette, az autóvezetéshez természetesen a teljes látásélesség a legideálisabb, ami mindkét szemen 100%-os látást jelent. „Hivatásos” jogosítvány megszerzésekor ez elvárás. Az „úrvezetői” jogosítványra vonatkozó előírás valamivel megengedőbb, ebben az esetben a két szem együttes látásélessége 120% kell legyen, amelynél a gyengébb szemnek legalább 20%-ot kell látnia. Természetesen a szemüvegeseknek ezt szemüveggel, a kontaktlencséseknek pedig lencséjükben kell teljesíteni.

Tehát, ha valakinek nem 100%-os a látásélessége, esetleg valamilyen látászavarral küzd, még nem jelenti azt, hogy nem ülhet a volán mögé. Ha a látása korrigálható szemüveggel vagy kontaktlencsével, akkor semmi akadálya annak, hogy vezessen. A probléma ott kezdődik, ha az egyén rosszul lát, és a látása nem javítható, ilyenkor ugyanis nem adható ki jogosítvány! Szintén nem szerezhet vezetői engedélyt az, aki a látást rontó és látásjavító eszközzel vagy műtéttel nem javítható szembetegségben szenved, ugyanakkor az sem ülhet a volán mögé, akinek teljes látásélessége mellett a „látótere” nem teljes, illetve súlyos „színlátászavara” van, azaz vörös színvak.

„Aki csak szemüveg vagy kontaktlencse nélkül lát rosszul, annak vezetés közben mindig viselnie kell a látását javító eszközét, ez a korlátozás a jogosítványba is bekerül. Akinek az egyik szeme jó, de a másik nagyon gyenge („félszemű”), bizonyos esetekben kaphat jogosítványt, de korlátozásokkal: például, hogy legyen két visszapillantó tükör az autójában, esetleg egy meghatározott sebességkorlátozást kell folyamatosan betartania, vagy előírhatják, hogy sötétben nem vezethet” – világosított fel a szakember.

„Rossz látási viszonyok esetén váratlan forgalmi helyzetben, vagy egy nem kellő időben észlelt közlekedési táblánál nem elég a »nekem nem kell szemüveg, messzire én jól ellátok« felfogás” – tette hozzá a szakorvos. Az utakon napjainkban hatalmas a forgalom, az események gyorsan és váratlanul történnek, a sofőrök sietnek, figyelmetlenek, hiszen mindenki a saját úti célját igyekszik elérni a lehető legrövidebb időn belül. Kulcsfontosságú a jó látás annak érdekében, hogy megfelelően és kellő távolságból ismerjünk fel bizonyos forgalmi helyzeteket, jelzőtáblákat és -berendezéseket, illetve esetleges akadályokat az utakon. Éppen emiatt a szemüvegesek feltétlenül viseljék a szemüvegüket, és azt mondani sem kell, hogy a telefonképernyő helyett igyekezzenek inkább az utat és a forgalmat figyelni!

Léteznek olyan szemüveglencsék, amelyeket kifejezetten sofőröknek ajánlanak, hiszen rengetegen szenvednek vezetés közben a különböző fényektől. Ha erős a nap sugárzása, ajánlott napszemüveget viselni, közülük néhány már dioptriás verzióban is kapható. Ezek „polárszűrős” változata a nedves útfelület zavaró csillogását, sőt a koszosodó szélvédő fénytöréséből adódó vakító fényszóródást tompítja, a „kontrasztfokozó” sárga típus pedig ködben vagy esti vezetésben könnyítheti meg a vezetést, ajánlotta a szakember arra vonatkozóan, hogyan tehető „látásbiztosabbá” az autóvezetés.

„A vezetés nemcsak a testet, a figyelmet, hanem a szemet is nagyon igénybe veszi, különösen azokét, akik hosszú távolságokat tesznek meg” – magyarázta dr. Kéry Klára – „A kényszerű ülő helyzet, a folyamatos koncentrálás, az útra meredő tekintet rendkívül fárasztó. Ilyenkor »beállhat« a nyak, megfájdulhat a fej és ritkul a pislogás. A szem szárazabbá válhat, bepirosodhat, bökhet, vagy éppen könnyezhet. Ebben a helyzetben ajánlott legalább 2 óránként pihenőt tartani, és a végtagok megmozgatása mellett hasznos lehet egy kis szemtornát is végezni. Jó, ha van nálunk »műkönny«-szemcsepp, amely a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető. Ennek alkalmazása a fenti tüneteket enyhíti.”

Forrás: ORFK Országos Balesetmegelőzési Bizottság.

Call Now Button