Az Opera online közvetítései

Az Opera vezető énekeseinek áriaestjeit, valamint az Opera Zenekar és Énekkar, továbbá a Magyar Nemzeti Balett művészeinek és a Magyar Nemzeti Balettintézet növendékeinek kamaraprodukcióit közvetíti ezen a hétvégén Facebook-oldalán esténként 20 órai kezdettel a Magyar Állami Operaház. December 23-án A varázsfuvola keresztmetszetét tűzi műsorára az OperaLive közvetítéssorozat.

Bretz Gábor

A budapesti születésű Bretz Gábor Los Angeles-i tanulmányait követően a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen olyan neves személyiségek keze alatt tanult, mint Sziklai Erika és Sólyom-Nagy Sándor. A Magyar Állami Operaházban először 2003-ban láthatta a közönség, de énekelt már a New York-i Metropolitanben, a londoni Royal Opera House-ban, a milánói Scalában, ezen kívül München, Berlin, Bécs, Amszterdam, Bologna, Hamburg és Tokió színpadain is. Az Opera 2012–2013-os évadot követően adományozta neki a kamaraénekes címet, munkásságát 2013-ban Liszt Ferenc-díjjal, 2020-ban Magyarország érdemes művésze díjjal ismerték el. A december 19-i MaszkaBál áriaestjén Verdi, Halévy, Mozart, Verdi és Wagner műveit adja elő, vendége pedig a világhírű, Kossuth-díjas koloratúrszoprán Miklósa Erika lesz. Az est művészeti vezetője Niklai Judit, műsorvezetője Gyüdi Melitta, zongorán közreműködik Bartal László.

Ádám Zsuzsanna és Rácz István

Másnap, 2020 utolsó MaszkaBálján az elismert basszus, Rácz István és a számos nemzetközi énekverseny díjazottja, a fiatal szoprán, Ádám Zsuzsanna válogat kedvenc Mozart- és Verdi-operáiból. A debreceni születésű Rácz István olyan világhírű mestereknél sajátította el szakmáját, mint Lamberto Gardelli vagy Jevgenyij Nyesztyerenko. Az Opera közönsége három évtizede élvezheti hangját és játékát, de volt a Kölni Opera tagja, a Savonlinnai Operafesztiválon több szerepet is alakított, valamint sok európai város – Taormina, Róma, Stuttgart, Klagenfurt, Freiburg – mellett Japán és Malajzia színpadain is fellépett. Operaszerepei mellett oratorikus művek kedvelt szólistája, rendszeresen énekli Mozart és Verdi Requiemjének basszusszólamát. Pályája során több kitüntetéssel ismerték el, köztük Bartók–Pásztory-díjjal és Liszt Ferenc-díjjal.

A kecskeméti születés szoprán, Ádám Zsuzsanna tizenkét évig gordonkázni, öt évig zongorázni tanult, valamint az ország egyik legelismertebb leánykarának, az Aurin Nőikarnak tagja és szólistája volt. Énekművészi tanulmányait Pécsett, majd Szegeden folytatta, de fél évet töltött Mantovában is. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen Marton Éva tanítványaként vett részt posztgraduális képzésen. 2013 és 2015 között a Miskolci Nemzeti Színház énekkarának tagja volt, ahol már szólószerepekben is fellépett, később Mantovában, Szegeden, Budapesten és Kolozsváron is bemutatkozhatott. Számos énekverseny döntőse és díjazottja, 2018 májusában a Magyar Állami Operaház felkérésére Verdi Requiemjének vígszínházbeli előadásán a szoprán szólót énekelte. Ezt követően az Opera közönsége is megismerhette Puccini A fecske című darabjában a Kolozsvári Magyar Opera vendégjátékában, majd Szilágyi Erzsébetként Erkel Hunyadi Lászlójában. Az est művészeti vezetői Mányik Albert és Valkai Andrea, műsorvezetője Ókovács Szilveszter, zongorán közreműködik Kálvin Balázs.

December 18-án az év utolsó Tercett-Trió-Trios műsora lesz. Az Opera Kórus műsorát Brahms (1833–1897) műveinek szenteli, akinek Három kvartett és Hat kvartett című dalciklusának részletei csendülnek fel Mitrasca Rebeka-Asztrid, Magassy Júlia, Somogyi Balázs és Aronescu Norbert énekkari művészek előadásában, Leszkovszki-Tóth Éva zongorakíséretével. Zenei vezető: Erdélyi Dániel.

Az Opera Zenekar művészei közül Jacques Aubert (1689–1753) francia zeneszerző 1. szvitjét Fahidi Patrícia és Hargitai Dóra hegedűművészek tolmácsolják. George Gershwin (1898–1937) Three Preludes (Három prelűd) című opusát rézfúvósókra hangszerelt változatban Király Tibor, Winkler Balázs (trombita), Tóth Gábor (kürt), Ujj Tibor (harsona) és Keresztesi Bálint (tuba) szólaltatják meg. Markus Stockhausen (1957–) 2010-ben a Nemzetközi Trombita Szövetség felkérésére komponált Five Pieces for Trumpet and Vibraphone (Öt darab trombitára és vibrafonra) című szerzeményét Horváth Bence (trombita) és Maros Ádám (vibrafon) adja elő.

A Magyar Nemzeti Balett és Balettintézet három csodálatos részlettel ajándékozza meg a nézőket. Pjotr Iljics Csajkovszkij (1840–1893) A hattyúk tava című balettjének Pas de trois részletét (koreográfia: Mráz Kornélia) Bonecz Franciska Yuki, Kiss Lukács Márton és Berki Laura balettnövendékek adják elő. Giuseppe Verdi (1813–1901) Jeruzsálem és Szicilai vecsernye című operái balettzenéire Mirzoyan Albert balettmester készített koreográfiát, amelyet Wakabayashi Yuki tánckari művész és Balázsi Gergő Ármin principál táncol el Hajnal Éva zongorakíséretével. Joseph Mazilier (1801–1868) Paquita című darabja III. felvonásának részletét Lee Yourim grand sujet, Leblanc Gergely principál, Takamori Miyu tánckari művész és Chernakova Olga címzetes magántáncosnő szólóival, valamint Konstantinova Anastasiia, Palmero Isabela, Sawatzki Aglaja, Golovyna Yuliya, Szelényi Dóra, Horányi Adrienn, Voltolini Annamaria és Allen Marianne balettművészek közreműködésével Prokofieva Irina balettmester állítja színpadra a Hevesi Sándor háziszínpadon. Az estet Aczél András rendezi, a műsorvezető Gyüdi Melitta.

A karácsonyt megelőző OperaSzerdán, 2020. december 23-án Mozart A varázsfuvola című operájának keresztmetszetét követhetik nyomon az érdeklődők. Az opera keresztmetszetét Velich Rita jelmezeinek felhasználásával Harangi Mária állítja színpadra. Az előadásban látható szólisták – Palerdi András (Sarastro), Szappanos Tibor (Tamino), Bernáth Éva (Éj királynője), Szemere Zita (Pamina), Fodor Betarix, Balga Gabriella, Wiedemann Bernadett (Három dáma), Sándor Csaba (Papageno), Molnár Ágnes (Papagena), Gábor Géza (Öreg pap), Ujvári Gergely (Fiatal pap), Kiss Tivadar (Monostatos), Kiss Péter (1. őrtálló), Szvétek László (2. őrtálló) – mellett közreműködik Tóth Sámuel Csaba (zongora) és Biró Zsófia Katalin (fuvola). Vezényel: Kocsár Balázs, narrátor: Mona Dániel.

Call Now Button