Az oltások már jövő nyárra sokkal jobb helyzetet teremthetnek

A BioNTech gyógyszeripari vállalat vezetője szerint az új vakcinák már nyárra sokkal jobb járványhelyzetet teremthetnek, jövő télre pedig teljesen visszatérhet az élet a normális kerékvágásba, de ennek az a feltétele, hogy minél többen megkapják a koronavírus elleni oltást.

A BioNtech és a Pfizer gyógyszergyártó csoport e hónap elején bejelentette, hogy közösen kifejlesztett oltóanyaguk hatékonysága az eddigi klinikai próbák és vizsgálatok eredményei alapján meghaladja a 90 százalékot. Ugur Sahin professzor, a BioNtech társalapítója és vezérigazgatója elmondta: az oltóanyag már akkor is drámai mértékben csökkentené a koronavírus-járvány terjedését, ha 50 százalékos lenne a hatékonysága. Hozzátette: a próbák során nem jelentkeztek olyan mellékhatások, amelyek miatt szüneteltetni kellett volna az oltóanyag tesztelését. Azok a vizsgálati alanyok, akik egyáltalán valamilyen kellemetlen hatást tapasztaltak, legfeljebb enyhe vagy mérsékelt fájdalmat éreztek néhány napig az oltás beadásának helyén, illetve szintén enyhe vagy mérsékelt, rövid ideig tartó hőemelkedésük volt.

A BioNTech vezetője elmondta, hogy a mostani tél „még kemény lesz”, az új vakcina ezen a télen még nem gyakorol jelentős hatást a fertőzési számokra. Kijelentette: ha továbbra is minden jól megy, a vakcinát kifejlesztő két cég az idei év végén, a jövő év elején megkezdi az oltóanyag kiszállítását. Sahin professzor szerint a cél az, hogy áprilisig több mint 300 millió adag vakcina kerüljön forgalomba, és ennek már lesz érezhető kezdeti hatása a járvány terjedésére. A jövő nyár beköszöntéig viszont már komoly hatás várható, annál is inkább, mivel a nyár egyébként is segíti a járvány terjedésének megfékezését – mondta a BioNtech vezérigazgatója. Hangsúlyozta: mindennél fontosabb, hogy a jövő őszi-téli időszak kezdetéig magas oltottsági arányt lehessen elérni. Sahin professzor közölte: bízik abban, hogy ez megtörténik, különös tekintettel arra, hogy számos más vállalat is fejleszt oltóanyagokat. Kijelentette: mindezek alapján jövő télre az élet visszatérhet a normális kerékvágásba.

Arra a kérdésre, hogy az oltás a beadás után mennyi ideig maradhat hatékony, a BioNtech vezetője azt mondta, hogy ennek megállapítására még vizsgálatokat kell folytatni. Hozzátette azonban: az sem okozhat komoly gondot, ha időről időre, például évenként esetleg meg kell ismételni az oltást, de az is lehet, hogy csak két- vagy ötévente kell újraoltani a lakosságot. Sahin professzor hangsúlyozta azt is, hogy nem tart valószínűnek olyan mértékű mutációt, amely drámai mértékben módosítaná a Covid–19 betegséget okozó SARS-CoV–2 koronavírus szerkezetét.

Boris Johnson brit miniszterelnök legutóbbi sajtótájékoztatóján közölte, hogy a brit kormány már 40 millió adagot megrendelt a Pfizer-BioNTech oltóanyagból. Johnson szerint Nagy-Britannia ezzel a nemzetközi mezőny első vonalában lesz az egy főre jutó oltóanyag-mennyiséget tekintve, és ha a Pfizer-BioNTech vakcina az összes szigorú biztonsági ellenőrzésen túljut, a brit kormány az állami egészségügyi szolgálat (NHS) vezetésével elkezdi az oltóanyag országos terjesztését.

A Szputnyik vakcinára csak mi vagyunk vevők az EU-tagállamok közül

Az Európai Unió területén csak mi, magyarok veszünk Szputnyik-oltást, a tőzsdék sem reagáltak kedvezően az orosz vakcinahírekre. Nem úgy, mint például a Modena vagy a Pfizer fejlesztéseire. Egy friss felmérés szerint a magyarok az oroszon kívül a kínai oltásban bíznak a legkevésbé.

Oroszország az uniós országok közül egyedül Magyarországra szállít koronavírus elleni vakcinát – mondta az Euronewsnak Oroszország uniós nagykövete. Az Euronews brüsszeli stúdiójából Oroszország uniós nagykövetét, Vlagyimir Csizsovot kérdezték arról, együttműködhet-e Európa Moszkvával a vakcinagyártásban.

Brüsszel már jó pár szerződést kötött különböző cégekkel a koronavírus elleni oltóanyag szállítására. Oroszország is felajánlja a saját oltását?

„A világon elsőként az orosz Szputnyik-oltást engedélyezték. Azonban a járvány terjedését tekintve nemcsak az oltóanyag elérhetősége kérdéses, hanem a gyártási kapacitás és az elosztás is. Oroszország arra kéri a többi országot, hogy hozzanak létre saját kapacitást az orosz tudósok által létrehozott oltóanyag gyártására. Ismereteim szerint eddig egyetlen uniós tag, Magyarország vesz részt ebben.”

Nem sokan bíznak a Szputnyik-oltásban, a tőzsdék sem reagáltak a hírekre. Nem úgy, mint például a Modena vagy a Pfizer fejlesztéseire.

„A bizalmat az emberek alakítják és nagyrészt az újságírók. A bizalom alapja lehet az a tesztsorozat is, amelyet az oltásunkon végeztek. A statisztikák szerint a Szputnyik-oltás 92 százalékban hatásos. De szerintem ez nem verseny, az oltóanyag összetételét nem kellene titkolni.”

Ön szerint akár Moszkvában, akár Brüsszelben afelé haladnak a dolgok, hogy karácsonyra enyhítsék a korlátozásokat?

„Attól tartok, hogy az ünnepekre való enyhítés elhozná a harmadik fertőzési hullámot. A radikális változást csak a hatásos, megfelelő mennyiségben rendelkezésre álló oltás jelenthet. Mindenki megértheti, hogy ez karácsony előtt nem fog valóra válni.”

 

A Moderna Covid-vakcina hatékonysága 94,5 százalékos

Szintén mRNA-technológiával működik vakcinájuk, melyet 30 000 emberen teszteltek az USA-ban. A Pfizer vakcinája és az orosz Szputnyik V után a Moderna a harmadik gyártó, amely hatékonysági adatokat tesz közzé koronavírus elleni oltásával kapcsolatban. Eszerint a Pfizeréhez hasonlóan mRNA-technológiával működik védőoltásuk, az mRNA–1273 hatékonysága 94,5 százalékos egy 30 000 amerikai önkéntes bevonásával készült mintán tesztelve.

A klinikai tesztek harmadik fázisában 95 megbetegedés bekövetkeztét várta ki a gyógyszercég, ez történt meg most. A közel száz megfertőződésből 90 következett be az önkéntesek azon felénél, kiket placebóval oltottak, és mindössze öt megbetegedés történt a valódi oltóanyaggal való találkozás után. Összesen 11 esetben alakult ki súlyosabb tünetekkel járó megbetegedés kizárólag a placebóval oltottak körében – írja a Moderna sajtóközleménye.

A Pfizeréhez hasonlóan a Moderna oltásából is két adag szükséges a védettség kialakulásához, ezeket négy hét különbséggel kapták meg a kísérlet résztvevői. Jelentős mellékhatásokról nem számoltak be a kísérlet során, de egyetlen gyógyszer – beleértve például a paracetamolt – sem 100 százalékban biztonságos.

A tapasztalt mellékhatások és előfordulásuk a következők:

  • fájdalom a beadás helyén 2.,7%,
  • fáradékonyság 9,7%,
  • izomfájdalom 8,9%,
  • ízületi fájdalom 5,2%,
  • fejfájás 4,5%,
  • fájdalom 4,1%,
  • bőrpír a beadás helyén 2,0%.

Nem ismert a vakcinával kapcsolatban egyelőre az, hogy milyen hosszan ad védettséget, megelőzi-e a megfertőződést magát, vagy csak a tüneteket nyomja el, hogyan hat a leginkább veszélyeztetett idősekre. Mellékhatásokkal kapcsolatosan helyi fájdalomról, fáradékonyságról és fejfájásról számoltak be eddig.

Az oltást elegendő mínusz 20 Celsius-fokon tárolni – szemben a Pfizer vakcinája követelte mínusz 75 fokkal –, hűtőben pedig egy hónapig eláll, szemben a Pfizer ötnapos élettartamával. A gyártó szerint amennyiben megkapják az amerikai engedélyt, órákon belül el tudják kezdeni a szállítást. Idén év végéig 60 millió adagot tudnak eljuttatni a felhasználási pontokra a Reuters információi szerint, jövőre pedig már egymilliárd adagban gondolkoznak és világszerte szeretnék engedélyeztetni a szert.

A korábban ismertetett adatok szerint a Pfizer oltásának 90 százalék körüli a hatékonysága, a Szputnyik V esetében pedig 92 százalékos ez az adat.

Call Now Button