Agyműködést serkentő ételek

A megfelelő táplálkozással az agyunkat is frissen tarthatjuk. De melyek lehetnek azok az élelmiszerek, amik leginkább serkentő hatással vannak agyműködésünkre és segíthetnek megelőzni az időskori demencia kialakulását?

Zsálya

Vizsgálatok kimutatták, hogy aki ebből az illatos fűszernövényből fogyaszt valamilyen formában, nagy mértékben javít a memóriáján. A zsálya növeli az agy kémiai reakcióinak hatásait, tele van antioxidánsokkal. A magas vérnyomással rendelkezők azért óvatosan fogyasszák, nagy mennyiség akár árthat is.

Tökmag

A teljes kiőrlésű és olajos magvaknak megvan az a jó tulajdonsága, hogy megtalálhatók benne az alábbi nyomelemek: fehérje, cink, vas, magnézium, kálium, foszfor, amik nagyszerűen serkentik a gondolkodást és javítják a memóriát. Már 25 gramm tökmag biztosítja a napi vasbevitelünk 20%-át. Sőt, még a szívünkre is jó hatással van, mert magas az Omega–3 zsírsavtartalma. A nyugodt alvásban is segítségünkre lehet.

Brokkoli

Ez a zöldség talán a legmegosztóbb az összes közül. Nagyon sokan utálják, sokan kedvelik, de biztos, hogy senki nem viszonyul semlegesen hozzá. Jó hírünk azoknak van, akik a kedvelők táborába tartoznak, ugyanis C-vitaminban, rostokban nagyon gazdag, és a rákos megbetegedések kialakulását is megakadályozza az évek óta tartó vizsgálatok szerint, ha nem főtt állapotban fogyasztjuk. 1 adag belőle 30 mg C-vitamint tartalmaz, a benne lévő K-vitamin pedig fokozza a kognitív funkciókat az agyban, és segíti agyműködésünket.

Dió

A dió, a mogyoró, a brazil dió, a mandula és kesudió mind-mind olyan vitaminbombák, hogy minden nap fogyasztanunk kellene belőle. Egy harvardi tanulmány is kimutatta, hogy azok, akik naponta esznek dióféléket, 20%-kal alacsonyabb a halálozási rátájuk. A dió telítetlen zsírsavaknak köszönhetően növeli a koncentrációt és serkenti az agyműködést, javítja az emlékezőképességet. Magas kalóriatartalma miatt mértékkel fogyasszuk, napi 3–5 darabot.

Étcsokoládé

Napi 15–30 gramm étcsokoládé serkenti az endorfintermelést, magas az antioxidáns tartalma és számos olyan természetes stimuláló anyagot tartalmaz, mint például a koffein. A benne található flavonoidok segítik az agyban a vér áramlását, javítják a memóriát és segítenek a koncentrálásban. Az agy mentális egészségének megőrzésében is nagyon fontos szerepet játszik, azaz csökkenti a demencia kialakulását.

Gránátalma

Bár nem túl egyszerű a pucolása, ennek ellenére csodát rejt a gránátalma belseje. Az összes gyümölcs közül az egyik legmagasabb antioxidáns tartalmú, mely segít eltávolítani a szabad gyököket, így védve az agyat, a memóriát és a szívet a károsodástól. 50–60 ml gránátalmalé javasolt napi fogyasztásra, mellyel a C-vitamin-szükségletünk 40%-át is lefedhetjük, emellett kiváló folsav- és káliumforrás is.

Paradicsom

A paradicsom az a típusú élelmiszer, amit ezerféleképpen lehet elkészíteni, így mindenki megtalálja a neki tetsző fogyasztási formát. A benne található likopin nem csak piros színéért felelős, hanem segít a szabad gyökök eltávolításában, hatékonyan védve a sejteket és megelőzve az időskori demenciát és az Alzheimer-kór kialakulását. Ezenfelül gátolja a rákos sejtek növekedését és a 2-es típusú cukorbetegséget is megakadályozza.

Áfonya

Az egyik legjobb dolog, amit tehetünk, ha serkentjük agyműködésünket a napi egy csésze áfonyafogyasztással. Védi agyunkat a stressztől és csökkenti az Alzheimer-kór és a demencia kialakulását. Javítja memóriánkat és a mozgáskoordinálásban is hatékony. Mivel magas a flavonoidtartalma, javítja gondolkodási képességünket is.

Hal

Már megszokhattuk, hogy a hal minden egészséggel kapcsolatos listán szerepel, ezért nem meglepő, ha itt is találkozunk vele. Magas foszfortartalmának köszönhetően javítja a memóriát, ha rendszeresen fogyasztjuk. Omega–3 zsírsavakban is gazdag, ami hozzájárul az egészséges agy- és szívműködéshez. Alacsonyabb a demencia és a stroke kockázata is, ha legalább minden héten fogyasztunk egy kis lazacot, szardíniát, pisztrángot vagy heringet, azaz valamilyen olajos halat.

Gabonafélék

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, mennyire fontos, hogy teljes kiőrlésű termékeket, minél több gabonát fogyasszunk. Rostban gazdagok, rengeteg E-vitamint és Omega–3 zsírsavat tartalmaznak, melyek elősegítik a vér áramlását az agyban és a szívben egyaránt. Ha ki kellene emelni egyet, akkor mindenképp a barna rizst részesítsünk előnyben. Jótékony hatása nemcsak az agyműködésre, hanem az idegrendszerre, az emésztőrendszerre is vonatkozik, és a magas vérnyomást is csökkenti. Értékes tápanyagforrások, jó minőségű szénhidrátok, ezért segítenek a hatékony szellemi teljesítőképesség szintentartásában.

Forrás: termalfurdo.hu.

Call Now Button