A szőlő

A szőlő rendkívül gazdag ásványi anyagokban és nyomelemekben, ezenkívül vasat, magnéziumot, kalciumot, foszfort, cinket valamint B-, C- és K-vitamint is tartalmaz.

A gyümölcsnek magas a víz- és rosttartalma, segíti az emésztést, vértisztító, vizelethajtó és növeli a szervezet ellenálló képességét. A szőlő fő ereje azonban az antioxidánsokban és a fitonutriensekben rejlik. A szabad gyökök olyan instabil molekulák a szervezetben, amelyek károsítják a DNS-t, a sejtmembránokat és a szöveteket, ezek ellen segít felvenni a harcot az antioxidáns. A zöldségekben és gyümölcsökben – így a szőlőben – számos olyan vegyület található, amelyek hozzájárulnak szervezetünk optimális működéséhez, egészségünk megőrzéséhez és a betegségek megelőzéséhez, ezeket nevezzük fitonutrienseknek.

A szőlő alapanyagai nemcsak az egészség megőrzése, hanem szépségünk megtartása szempontjából is fontos szerepet játszanak. A szépségipar kutatói ma a szőlőben található polifenolokat, az öregedést gátló antioxidáns molekulákat vizsgálják, amelyek a bőr felső hámrétegének természetes védekezőképességét erősítik, és rendkívül hatékonyan veszik fel a küzdelmet az öregedésért felelős szabad gyökökkel szemben. A fitonutriensek védelmet nyújtanak az ultraibolya-sugárzás ellen és segítenek megelőzni a különböző gyulladásokat.

A szőlő B6-vitamint is tartalmaz, amely fontos szerepet játszik a hajhagymák oxigénellátásában, hogy segítsen az egészséges hajnövekedésben. A legtöbb antioxidáns a szőlő héjában és a szőlőmagban található. A szőlő fitonutrienstartalma leginkább a húsának és a levének köszönhető, és akkor sem veszik el, ha bort készítenek belőle. A szőlő a húsától a magján át a leveléig csodákat rejt és kitűnően hasznosítható szépségünk védelmében.

Ha ősszel szépítő kúrát szeretnénk tartani, a legjobb, ha a szőlőt választjuk. Gyors sikert érhetünk el vele, hiszen bőrünk látványosan simább, puhább és rugalmasabb lesz tőle. Elég akár egyetlen nap, amikor csak szőlőt és hozzá vizet fogyasztottunk és máris látszik az eredmény.

Gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően a szőlő remekül „gyógyítja” a kisebb bőrproblémákat, az aknékat és a pattanásokat. Tennivalónk nem több, mint félbevágni egy szőlőszemet, és húsának levét a sérült felületre nyomkodni.

A szőlő selymessé és feszessé is teszi a bőrt, megújítja a bőrsejteket. A legegyszerűbb ránctalanító módszer, ha ketté vágjuk a szőlőszemeket, hanyatt fekszünk és arcunkat bedörzsöljük a szőlő húséval és levével. Utána még jó 20 percig hagyjuk a szarkalábakon a szőlőszemeket, majd langyos vízzel öblítsük le az arcunkat. Heti 3-szor érdemes elvégezni a szőlős masszázst, ha pedig különleges estére készülünk, sminkelés előtt mindenképp!

Nemcsak a bőrünket, hanem a hajunkat is ápolják a jótékony szőlőszemek. Szedjük le egy fürt szőlő szemeit, tegyünk hozzá banánt, joghurtot és olívaolajat! Törjük össze a gyümölcsöket és keverjük el a többi hozzávalóval, majd masszírozzuk el a fejbőrünkön! 10–15 percig kell rajta hagyni, utána a szokásos módon moshatjuk és öblíthetjük a hajunkat.

Nemcsak a szőlő húsa és a magja, de a levele is remek alapanyag a szépségápolásban. Otthon is kipróbálhatjuk a szőlőlevélből készült fürdőt, amely bőrmegújító, tisztító és méregtelenítő hatású. A friss megmosott szőlőleveleket közvetlenül a fürdővízbe kell tennünk, a szárított leveleket pedig kis textilzacskóban belelógatnunk. Ez az élénkítő fürdő ideális a lábaknak, de az egész testre is jótékony hatással bír. Készíthetünk magunknak szőlős vagy boros fürdőt is, melytől 20–30 perc alatt fokozódik a bőr rugalmassága, simább, bársonyosabb, hidratáltabb lesz, miközben még az öregedést is késleltethetjük.

Végül ne maradjon ki a gyümölcs egyik legértékesebb része, a szőlőmagolaj sem, amely ideális masszázsolajnak. Használhatjuk az egész testen, vagy csak a problémás – cellulitiszre hajlamos – területeken. Masszázs közben megszabadul a bőr a méreganyagoktól is, feszessé, simává, üdévé és fiatalossá válik.

Call Now Button