A séta a legjobb orvosság

Hippokratész, az ókori görög orvos szerint a rendszeres könnyű testmozgás segíthet megelőzni a legtöbb betegség kialakulását. Szavait azóta már számos kutatás is igazolta.

A szakemberek által végzett tanulmányok szerint a súlyfelesleg esetén a rendszeres mozgással megszerzett fittség akkor is védő hatású a szív- és érrendszeri betegségek ellen, ha fogyás nem társul vele. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) ajánlása szerint a mozgás egészségvédő hatásai heti 150 perc közepesen intenzív, dinamikus mozgással már elérhetőek. Hogy miért gyalogoljunk nap mint nap, azt az alábbi érvek is alaposan megerősítik.

Fotó: Shutterstock

Erősíti a szívet, csökkenti a koleszterinszintet

A legalább napi 30 percet lendülettel sétálóknál csökken a szív- és érrendszeri betegség. A rendszeres séta segít ideális szintre hozni a vérnyomást, és csökkenti a koleszterinszintet. Ezek pedig jelentősen hozzájárulnak a szív egészségének megőrzéséhez.

Javítja az emésztést, csökkenti a stresszt

Azok az emberek, akik naponta legalább 15–30 percet sétálnak, jobb az emésztésük és javul a stressztűrő hatásuk is.

Erősíti a csontokat

A napi 15 perc séta megnöveli a csontsűrűséget, ami jelentősen csökkenti több betegség kialakulásának esélyét is.

Energetizál

A rendszeres sétának az említetteken kívül még sok előnye van. A testi, lelki feltöltődés mellett a lefekvés előtti séta javítja az alvás minőségét. A séta közben oxigént pumpálunk az agynak, ami által fittebbé válunk, hatására pedig jelentősen javul a problémamegoldó képességünk. Nem véletlen, hiszen a mozgás hatására a szerveink is jobban funkcionálnak. A napi rendszeres séta hatására a tüdőnek jelentősen javul a kapacitása, az izmaink és a szervek így több oxigénhez jutnak.

Csökkenti az ízületi gyulladásokat

A séta az ízületek egészségére is jó hatással van. Napi 30 perc sétával az ízületi gyulladások ellen is sokat tehetünk.

Segít megelőzni a cukorbetegséget

A sétának komoly szerepe van a cukorbetegség megelőzésében is. Ugyanis növeli a szervezetben a glükóztoleranciát, ami azt mutatja, hogy a sejtek milyen arányban képesek felhasználni a vércukrot. A cukorbetegség elkerülése a jobb testi erőnléttel, illetve az egészségesebb életmóddal is összefügg.

Óv a korai demenciától

Kutatásokkal is igazolták, hogy aki többet közlekedik gyalog, annál a korai demencia és az Alzheimer-kór kialakulásának esélye is alacsonyabb.

Védi a szemet

A monitor előtt ülő munkát végző embereknek szintén elengedhetetlen a napi friss levegőn végzett kiadós mozgás. Mivel a szemük állandóan közelre fókuszál, számos látási károsodással kell majd a későbbiekben számolniuk. A séta azért is fontos, mert közben sok inger éri a szemet. A szem izmai ilyenkor folyamatosan mozognak, hiszen egyszerre kell a távolban történő eseményekre, illetve a közvetlen környezetre is figyelnünk. Akik sokat sétálnak, a látásuk is élesebbé válik.

Hasznos tippek

– Csak úgy érhetünk el eredményt, ha a kiadós sétákat beiktatjuk a mindennapjainkba.

– Mindig kényelmes, jól szellőző ruhát és sétára alkalmas sportcipőt válasszunk!

– Fontos a bemelegítés, a séta végén pedig egy kis nyújtás, hajlítás ajánlott, hogy lelazítsuk az izmokat.

– Az eredmény nem azonnal látható, éppen ezért legyünk kitartóak!

– Ha tehetjük, inkább az erdőben sétáljunk, ugyanis az erdei séták sokkal jobban kiszellőztetik a fejet, mint a városiak!

Call Now Button