A legegészségesebb téli fűszerek

A fűszerek nemcsak az ételeket és az italokat teszik finommá, hanem az egészségre is jótékony hatással vannak.

Vannak olyan fűszernövények, amelyeket tipikusan egy-egy évszakban használunk többet. Gondoljunk csak a mentára vagy a citromfűre, amelyekből leginkább nyáron készítünk hűsítő italokat. Vannak kifejezetten téli fűszernövények. Ilyenek a gyömbér, a fahéj, a szegfűszeg, a szerecsendió vagy éppen a csillagánizs.

Csillagánizs

A csillagánizs a Délnyugat-Kínában és Vietnamban őshonos örökzöld fa csillagalakú gyümölcse, amit szárított formájában fűszerként használunk. A csillagánizs az egyik legdekoratívabb fűszernövény, termése sugaras szirmú virághoz hasonlít. Díszíthetjük vele a süteményeket, salátákat, hidegtálakat vagy akár a leveseket is. De talán ami még fontosabb, hogy a csillagánizs csökkenti a gyomorégést, segíti az emésztést és a belőle készült tea kiváló gyógyír lehet a torokfájásra.

Kardamom

A kardamom tökéletes lehet a különböző főzelékek, levesek fűszerezéséhez, de egyesek ezzel a titkos hozzávalóval bolondítják meg a csokoládés desszerteket is. A kardamom széles körben ismert szívbarát fűszer, hiszen erősíti a szívizmokat, de az emésztés is segíti, illetve még fejfájásra is alkalmazható.

Szerecsendió

Az őrölt szerecsendió csodásan illik a krémlevesekhez, és persze nem szabad kihagyni a legtöbb ünnepi sütemény és mézeskalács ízesítéséből sem. Ám azt már kevesebben tudják, hogy a szerecsendió kiváló gyulladáscsökkentő, görcsoldó, sőt még hangulatjavító tulajdonságokkal is rendelkezik.

Fahéj

A fahéj görcsoldó és nyugtató, valamint stressz- és feszültségoldó hatású. Légúti fertőzések kezelésére, az emésztés serkentésére, de menstruációs görcsök enyhítésére is alkalmas. Puffasztó étel fogyasztása utána egy pohár finom, fűszeres forralt bort kortyolva jobb lesz a közérzetünk. A fahéj fogyasztása csökkenti a vércukor-, a triglicerid- és a koleszterinszintet, így segíthet a cukorbetegség kezelésében.

Kurkuma                                                                      

Ez a fűszernövény szép sárgává és izgalmasan pikánssá teszi az ételeket, ám egészségügyi előnyei sem elhanyagolhatók. Természetes antibiotikum ugyanis, gyulladásgátló hatása ősidők óta ismert. Emellett erősíti az immunrendszert, jót tesz az ízületeknek és az evés utáni teltségérzetet is enyhíti. Télen a kurkumás forró tej remek védőital, érdemes naponta kortyolgatni belőle.

Szegfűszeg

Az ajurvédikus orvoslás a légzőszervek doktoraként ismeri a szegfűszeget, így télen nem árt tartani belőle. Két-három darab a levesbe, teába vagy a forralt borba és elkerüljük a megfázást. A szegfűszeg elrágcsálása hatékonyan kezeli az enyhébb torokgyulladást, a torokfertőtlenítők természetes alternatívájaként használható.

Gyömbér

A gyömbér az indiai konyha fontos alapanyaga, de gyógyszerként is használatos, ugyanis távoltartja a bacilusokat. Fogyaszthatjuk fűszerként ételbe keverve, a leveseknek remek ízt ad, de teaként elkészítve is kitűnő hatású.. Erős gyulladáscsökkentő, így segít legyőzni a torokgyulladást és a különféle mellkasi fertőzéseket.

Call Now Button