Mit tegyünk, ha külföldön ragadunk a koronavírus-járvány idején?

A koronavírus-járvány miatt a légitársaságok csökkentik járataik számát, egyre több ország zárja le határait, Magyarország is. Mindazonáltal nem csak egy világméretű járvány esetén érhet minket külföldön probléma: az irataink elvesztése miatt is a világ másik szegletében ragadhatunk. Összegyűjtöttük, hogy mi is ilyenkor a teendő.

Ha a járatunkat törölték, akkor a légitársaságnak e-mailben vagy sms-ben fel kell vennie velünk a kapcsolatot, és tanácsot fog adni, hogy mi a teendő a továbbiakban.

„Az európai légi utasok jogainak értelmében légitársaságának meg kell találnia és fizetnie kell a számunkra az alternatív szállítást, és bizonyos esetekben kiegészítő támogatást kell nyújtania, például élelmet és szállást. Néhány biztosító csomagja nem fedezi a járattörlést, de számos légitársaság engedélyezi az utasok számára a járatok ingyenes újrafoglalását is” – fogalmaz Karl Gustav Annus, a Légi Segéd vezérigazgatója.

Nyugodjunk meg és értesítsük a hozzátartozóinkat!

Amikor az ember megtudja, hogy bizonyos ideig nem hagyhatja el az általa meglátogatott országot, könnyen pánikba eshet. Fontos azonban ilyenkor nyugalmunk megőrzése. Tudnunk kell, hogy nem vagyunk egyedül és számtalan intézet létezik azért, hogy ilyen esetben segítsen rajtunk. Miután egy kicsit lenyugodtunk, ne felejtsük el felhívni azokat, akik aggódhatnak értünk. Magyarázzuk el nekik, hogy mindent megteszünk annak érdekében, hogy hazatérjünk, és hogy nem vagyunk veszélyben!

Vegyük fel a kapcsolatot a konzuli szolgálattal!

A legtöbb országban van magyar konzulátus. Amennyiben felvesszük velük a kapcsolatot, válsághelyzet idején tájékoztatást tudnak adni és segítséget is tudnak nyújtani. Abban az esetben, ha külföldön karanténba kerülünk vagy más olyan akadályba ütközünk, ami korlátozza a hazatérésünket, mindenképpen keressük fel az illetékes konzuli szolgálatot.

Miben segíthet a konzuli szolgálat?

  • Hazatéréséhez ideiglenes útlevelet állíthat ki az elveszett, ellopott, megrongálódott vagy lejárt úti okmány helyett.
  • Tanácsadással közreműködik hazatérése önerőből vagy rokon, ismerős anyagi segítségével történő megszervezésében.
  • Utólagos visszafizetés és díjfizetés ellenében hazatérési kölcsönt nyújthat, ha magáról saját vagy más forrásból gondoskodni nem tud, önhibája kizárható és a kölcsön nyújtása további súlyos érdeksérelemtől óvja meg.
  • Egészségügyi vészhelyzetben (súlyos és tömeges megbetegedés) tájékoztatja a helyi orvosok, kórházak elérhetőségéről, közreműködik az esetleg szükséges és orvosilag igényelt, illetve lehetséges hazaszállítás megszervezésében.
  • Válsághelyzetben tájékoztatást ad és szükség esetén segítséget nyújt a hazatéréshez, illetve az evakuálás megszervezéséhez.
  • Őrizetbe vétele, letartóztatása esetén – ha erről tudomást szerez – tisztázza ennek okát és jogi megítélését, figyelemmel kíséri fogvatartásának körülményeit.
  • Kérésére értesíti hozzátartozóját, szükség esetén segíti ismerősét.
  • Tájékoztatást ad az adott országban elérhető helyi tolmácsokról és ügyvédekről.
  • Külföldi haláleset esetén értesíti az elhunyt eltemetésére kötelezett hozzátartozót és tájékoztatja az eltemetéshez vagy a holttest hazaszállításához szükséges intézkedésekről.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium Konzuli Szolgálata zöld számon hívható a hét minden napján éjjel-nappal tájékoztatási ügyekben, külföldi bajba kerülés, segélykérő hívás esetén.

A Konzuli Tájékoztatási és Ügyeleti Központ az alábbi szolgáltatásokkal kapcsolatosan ad általános tájékoztatást magánszemélyeknek:

  • utazási tanácsok,
  • konzuli segítségnyújtás lehetőségei,
  • tájékoztatás konzuli védelemről.

A Konzuli Tájékoztatási és Ügyeleti Központ tájékoztatási és ügyeleti vonala a Magyarországról ingyenesen hívható (06-80) 368-036-os számon érhető el.

Konzuli segítség kérése esetén szöveges üzenet is küldhető Viberen a (06-30) 363-6555-ös és WhatsAppon a (06-30) 363-6111-es számokon.

Az úti célunkon lévő konzulátusok telefonszámát érdemes még az utazás megkezdése előtt kikeresni az interneten.

Ha nincs magyar konzuli szolgálat vagy nagykövetség, akkor bármelyik ilyen intézménnyel rendelkező EU-s ország segíthet rajtunk. A kozuliszolgalat.kormany.hu szerint ha nincs magyar képviselet egy adott országban, akkor jogunk van az Európai Unió egy másik, nagykövetséggel, konzulátussal rendelkező tagállamának konzuli segítségét kérni ugyanolyan feltételekkel, mint amilyeneket az a saját állampolgárai számára nyújt.

Vegyük fel a kapcsolatot az utazási biztosítónkkal!

Sok esetben már a közepes biztosítási csomagok nem csak a minket ért kárt téríthetik meg, de állják az iratok újrakiváltásának költségeit is.

Nézzünk utána, hogy jogosultak vagyunk-e kártérítésre a légitársaságtól, ha a járatunk törölték, túlfoglalták vagy késett.

Az európai jogszabályok értelmében akár kb. 200 000 forintnyi kártérítésre is jogosultak lehetünk bizonyos feltételek teljesülése esetén. További információ a Légi Segéd „Ismerd meg a jogaid” oldalán, vagy az Európai Unió „Légiutasok jogai” oldalán található.

Call Now Button