Vegyük fel a harcot a nyári allergiákkal!

A nyári meleg és a sok napsütés nem kedvez az allergiásoknak. Nyáron nemcsak a levegőben található pollenek keserítik meg az allergiások életét, hanem a bogarak és a túl erős napsütés is. Adunk néhány tippet orrfújás és tüsszögés ellen.

Egyre több embert érintenek a különböző nyári allergiák. Vannak, akik a pollenekre, a bogarakra vagy egyes gyümölcsökre allergiásak, míg mások a napsütést nem bírják. A nyári melegben gyakori tünet a szénanátha is, amit könnyű összekeverni egy enyhe megfázással. Lássuk, mit tehetünk az allergia ellen!

Napallergia

Nyáron annyira erős a napsütés, hogy az már allergizáló hatású lehet. Napallergiáról akkor beszélünk, ha a kiütések, a foltok nem csak a napfénynek kitett helyeken, hanem akár a ruha alatt is jelentkeznek. Érzékenységet válthat ki egyes gyógyszerek szedése vagy krém használata is, először mindenképp érdemes meggyőződni arról, mi áll az allergiás tünetek hátterében. Kerüljük a déli forróságot, és ne menjünk tűző napra 10 és 16 óra között! Mindig használjunk a bőrtípusunknak megfelelő fényvédő krémet!

Rovarcsípések

A meleg időjárás sajnos a rovarok számát is megsokszorozza. Aki allergiás egyes rovarok csípésére, ez akár az életébe is kerülhet. Míg a szúnyogcsípés általában viszkető bőrduzzanattal jár, az erre érzékenyeknél allergia, csalánkiütés és nehézlégzés is kialakulhat. A bögölycsípés esetében magas láz és fájdalmas duzzanat is jelentkezhet, a méhcsípés pedig halálos kimenetelű sokkot is okozhat. Mivel a rovarokat nagyon nehéz távol tartani magunktól, érdemes előre felkészülni a legrosszabbra. Ajánlott magunknál tartani egy sürgősségi készletet, aminek mindenképp tartalmaznia kell antihisztamint, injekciós kiszerelésű kortizonkészítményt és adrenalint. Emellett használjunk rovarirtó készítményeket, és próbáljuk meg elkerülni a számunkra veszélyes rovarokat!

Pollenallergia  

Nyáron sok olyan virágpor kerül a levegőbe, ami allergiát válthat ki. A leggyakoribb ezek közül a nyár elején virágzó nyírfa és a nyár végén virágzó parlagfű vagy a fekete üröm. Mivel nyáron sok időt töltünk a szabadban, nehezen elkerülhető, hogy előjöjjön az allergiánk, de néhány szabály betartásával enyhíthetünk a mindennapokat megkeserítő tüneteken.

Bár nagyon nehéz a levegőben szálló polleneket elkerülni, a parlagfű-allergia tünetei enyhíthetőek. A parlagfű-allergiásnak nem javasolt görögdinnyét, sárgadinnyét, paradicsomot, uborkát, cukkinit, tököt, zellert, banánt, napraforgómagot és kamillát fogyasztania. Kerüljük el azokat a helyeket, ahol nagy mennyiségben található parlagfű. Amíg az allergén magas koncentrációban van jelen a levegőben, napközben ne nagyon szellőztessünk, különösen reggel 5 és 10 óra között ne, hiszen ekkor a legmagasabb a pollenkoncentráció a levegőben.

Ha autóban utazunk, tartsuk zárva az ablakokat, buszon, villamoson pedig próbáljunk meg a menetiránynak háttal ülni, hogy a huzat ne hordja az arcunkba a polleneket. Érdemes naponta hajat mosni, a tiszta ruhákat pedig inkább szárítsuk a lakáson belül, a szabadban ugyanis könnyedén megtapadnak a pollenek a textileken. Allergiaszezonban érdemes az ágyneműt 60 fokon mosni.

Gyümölcs- és zöldségallergia

Bár a friss gyümölcsök és zöldségek nagy része igazi vitaminbomba, néhányuk a nyári allergia okozója is lehet. Ezek közül a leggyakoribb az eper-, a görög- és sárgadinnye-, az alma-, a cseresznye-, a paradicsom- és a zellerallergia, de a felsorolás szinte végtelen. Ha gyümölcs- vagy zöldségallergiáról beszélünk, a tünetek általában enyhébbek: a legtöbb embernél viszketést, csalánkiütést vagy könnyezést vált ki. Fogyasztás előtt hámozzuk meg a gyümölcsöt vagy a zöldséget, majd tegyük be 10 másodpercre a mikróba, hogy elpusztuljanak az allergén anyagok!

Szénanátha

Ez egy gyakori allergia, amelyet a polleneknek a szem-, az orr- és a szájnyálkahártya sejtjeivel való érintkezése vált ki. A szénanáthások számára a legnagyobb ellenség a fűpollen, amire a betegségtől szenvedők mintegy 90 százaléka allergiás. A szénanátha legtöbbször szempirossággal, könnyezéssel és szemviszketéssel jár, és bár nem könnyű elkerülni a kellemetlen tüneteket, van megoldás. A legjobb megelőzés egyértelműen a szénanáthát kiváltó anyagok kerülése, ez azonban nem mindig lehetséges. Érdemes olyan szemcseppet és orrsprayt használni, amelyek enyhítik az allergiás tüneteket. Hasznos lehet a tengervizes orröblítés, ami kíméletesen távolítja el az orrjáratokból az allergiát okozó anyagokat.

A nyári allergiák leküzdésében jelentős szerepet kaphat a sportolás. A testmozgás oxigénnel dúsítja a vérkeringést, így a szervezet könnyebben megszabadul a felgyülemlett allergén anyagoktól. Mozgásra fel!

Call Now Button