Téli madáretetés

Télen a szabadban élő madarakra kemény időszak köszönt. Ha szeretne egy kicsit besegíteni a természetnek, pontosabban a télen itthon maradó kis madaraknak, mutatjuk, hogy miként teheti ezt meg legkönnyebben.

Akik szeretik a teraszon üldögélve vagy az ablakpárkányra könyökölve figyelni a tollas jószágokat, ezt télen is megtehetik, sőt még könnyebben is, mint máskor, mert a fák lombja nem zavarja a képet. Van valami nagyon szívmelengető abban, amikor azt látjuk, hogy a madarak nap mint nap visszaszállnak hozzánk eleségért.

A folyamatosság a kulcs

Ha elkezdjük az etetést, akkor nem szabad abbahagyni. Nem nehéz munka, de ha belevágtunk, nem szabad megfeledkezni róla. Azért hangsúlyozzuk ezt ennyire, mert ha valaki lelkesen elkezdi az etetést, de mondjuk februárra elszáll a lendület és leáll vele, azzal a kismadarak vesztét okozhatja. A madarak hamar megszokják, ha valahol rendszeresen eleséget találnak, ezért folyamatosan visszajárnak. Ráadásul a kisebb jószágoknak, vagyis az énekesmadaraknak csak annyi belső tartalékuk van, ami ahhoz elég, hogy túléljenek egy-egy hideg éjszakát. Így, ha egy reggel nem találják a szokott helyen a táplálékukat, nagyon könnyen lehet, hogy nem lesz erejük máshol ennivalót keresni, és elpusztulnak. Ez különösen a legkeményebb, fagyos napokra igaz.

Plusz segítséget jelent az ilyen pici madarak esetében, ha valahol felakasztunk egy-két odút is, ahova éjszakára be tudnak húzódni. Ha valaki nem tudja vállalni, hogy kitartóan eteti a madarakat a tavasz közepéig, az jobbat tesz azzal, ha bele sem kezd.

Nagyobb étlap, többféle madár

Etetni több dologgal is lehet, így attól függően, hogy mit teszünk ki, változik majd a hozzánk visszajáró vendégkör. Minél többféle dolgot pakolunk ki, annál többféle madarat vonzunk az etetőhöz.

Egyrészt adhatunk olajos magvakat – vagyis nem pirított, nem sózott napraforgót –, vagy állatkereskedésben kapható magkeveréket, aztán valamilyen zsiradékot, például faggyút, zsírszalonnát, cinkegolyót, illetve a harmadik típusú étel lehet az alma. Az almát érdemes megbontani: vágjuk ki egy kis darabon a héjat, hogy az olyan pici rovarevő énekesmadarak, mint például a poszáták és vörösbegyek könnyen hozzáférjenek a belsejéhez! Ivóvizet is rendszeresen biztosítsunk neki!

Fontos: a madaraknak ne adjunk kenyeret, morzsát vagy bármi hasonlót! Ha ezt nem eszik meg azonnal és az etetőben romlásnak indul, akkor komoly betegségeket okozhat azoknál a madaraknál, akik viszont hetekkel később megeszik.

Cinkegolyót otthon is készíthetünk

Felolvasztott disznózsírba kell belekeverni a különféle magvakat (napraforgó, dióbél stb.), majd formába tölteni (bármilyen jó, sima muffinformába is lehet), hidegre tenni és hagyni, hogy a zsír megdermedjen. Ezzel a cinkegolyó kész, már csak ki kell tenni a madaraknak, akár simán egy kis tálba, akár úgy, hogy beletesszük egy nagy lyukú hálóba. A neten sokféle ötlet van ezzel kapcsolatban.

Madáretető bárhol

Etetni majdnem bárhol lehet, a város közepén is akár, pont ez a szép a dologban. Ha valakinek van egy kicsi erkélye vagy egy ablaka, ahova kívülről rögzíteni tud egy tálkát, amibe magokat tölt, akkor ennyi, kész az etető. Vannak persze látványosabb és egy picivel bonyolultabb megoldások is, itt egész konkrétan a különböző etetőkre gondolunk. Házikóforma etetőt magunk is csinálhatunk, de rengeteg helyen lehet kapni készen is.

Van olyan, amit fel lehet akasztani például egy faágra, és olyan típus is létezik, amit az erkély széléhez vagy az ablakpárkányra lehet rögzíteni. Egy ügyesen elkészített etető nagyon barátságos, otthonos hangulatot ad a kertnek és az erkélynek, főleg, ha tele van apró, csipegető madarakkal.

Egyszerűbb megoldás, ha a kertben a talajra szórjuk ki a magvakat. Figyelni kell, hogy ne hulljon rá a hó az eleségre, hogy a madarak könnyen hozzáférjenek a táplálékhoz. Olyan helyen lássunk neki az etetésnek, ahol bőven van erre hely, azaz később sem lesz útban! Ha azt tapasztaljuk, hogy egyre kevesebb madár jár enni erre a helyre, annak az lehet az oka, hogy már átválogatták a magokat. Ilyenkor fel kell takarítani a maradékot, és friss adagot kiszórni.

A téli madáretetés egy nagyon szerteágazó kérdéskör, amiről rengeteget lehet olvasni például a Magyar Madártani Egyesület honlapján.

Call Now Button