Szuperzöld

Zöld megőrzés a Magyar Nemzeti Múzeum restaurátorműhelyéből

Az angol „conservation” (konzerválás, megőrzés) kifejezéssel manapság leginkább a természeti értékeink védelmével kapcsolatos cikkekben, híradásokban találkozunk. A zöld megőrzéssel számos nemzetközi intézmény, nonprofit szervezet, egyesület, közösség foglalkozik és tesz egyre komolyabb erőfeszítéseket.

Természeti erőforrásaink csökkenése, a vizek, a levegő, a talaj fokozódó szennyeződése, valamint a klímaváltozás hatásai egyre komolyabban fenyegetik az emberiséget, cselekvésre ösztönözve ezzel a felelősen gondolkodó társadalmat. A megfelelően hatékony, innovatív technológiák és átgondolt cselekvési tervek alkalmazásával mi is komolyan befolyásolhatjuk, jelentősen javíthatjuk a jelen és az utánunk következő generációk életminőségét, kilátásait.

Az utóbbi években egyre több szakmai szervezet foglalkozik a témával, szervez nemzetközi konferenciákat, tanfolyamokat. Az egyik legnagyobb nemzetközi restaurátorszervezet a fenntartható fogyasztás és gyártás irányelveit kívánja átültetni a műtárgyvédelem gyakorlatába. Minimalizálni kívánja a keletkező hulladékok mennyiségét, ezáltal a szennyezést és így a tevékenység negatív környezeti hatásait. Komplex módon közelíti meg a kérdést: csökkenteni, újrahasználni, komposztálni, újrahasznosítani és végül – csak a legvégső esetben – kidobni. Ez nyilván megfelelő kommunikációt, együttműködést és elkötelezettséget igényel minden érintettől. Ahhoz, hogy egy múzeum és annak napi működése valóban „szuperzöld” legyen, számos területen kell fejlesztenünk, változtatnunk jelenlegi szemléletünkön, gyakorlatunkon.

A hulladékok pépesítése, kémiai kezelése.

Számos intézmény, akárcsak a Magyar Nemzeti Múzeum, már hosszabb ideje alkalmaz környezeti terhelést csökkentő rendszereket, eljárásokat, mint például a veszélyeshulladék-megsemmisítést, a savas kezelőanyagok, folyadékok semlegesítését. A műtárgyak megfelelő tárolási körülményeinek kialakításával, rendszeres felügyeletével, valamint az adott rizikófaktorok meghatározásával és a várható károsodások előrejelzésével jelentősen hozzájárul a környezeti szennyezés minimalizálásához, mivel ideális esetben szükségtelenné teszi a káros anyagokat termelő, aktív helyreállítási munkákat.

 

Papírlapok öntése.

Nem szabad figyelmen kívül hagynunk azt a tényt, hogy a káros anyagok, a környezet károsításán túl, komoly veszélyt jelenthetnek magukra a restaurátor munkatársakra is. A restaurátorok munkájuk során nap mint nap számtalan veszélyes anyaggal dolgoznak. A különféle oldószerek, savak, lúgok, cianidok, mérgező vegyi anyagok jelentős veszélyforrások és károsak lehetnek a munkatársak egészségére. Az alkalmazottak sok esetben rosszul szellőztethető helyiségekben dolgoznak, és nem áll rendelkezésükre megfelelő védőfelszerelés sem. Jól példázza ezt, hogy Magyarországon a legtöbb muzeális intézményben a restaurátor-műtermeket a pincében vagy a padláson helyezik el. Szintén komoly kihívás a feleslegessé vált, már használhatatlan vagy szennyezett vegyszerek tárolása, megsemmisítése.

Az említett veszélyes anyagok természetre és emberre gyakorolt káros hatásait figyelembe véve új módszerek, anyagok bevezetése vált szükségessé a termelt hulladék csökkentésének, egy fenntartható, biztonságosabb feladatellátás elérésének érdekében. A technológiai fejlődés életre hívott számos innovatív eljárást, melyek komoly segítséget jelenthetnek a zöld célok elérésében.

 

A nyomtatott felületű alátétek préselése.

Nézzünk végig egy általános restaurálási folyamatot a hulladékkezelés szempontjából! Mechanikus tisztítás során a lazán kötődő szennyeződések eltávolítására gyakran poroló ecsetet, papírvattát, papírtörlőt, fültisztító pálcát, vattát használunk. Az elhasználódott, vegyszerrel nem szennyezett, pamut- és papíralapú anyagokat a szelektívhulladék-gyűjtőbe helyezve azok később újrahasznosításra kerülhetnek. Vegyszeres tisztításkor a nehezen eltávolítható szennyeződések és korróziók kezelésére mindig csak a szükséges mennyiséget keverjük ki a használni kívánt vegyszerekből. Savas vagy lúgos kémhatású oldatokat a munka befejeztével – ha már később nem kívánjuk használni az adott anyagot – mindig semlegesítsük.

A kiegészítések esetében részesítsük előnyben a tárgy eredeti alapanyagával azonos vagy ahhoz hasonló anyagokat, minimalizáljuk a műanyagok alkalmazását. A pontos, formakövető kiegészítés rögzítéséhez kevesebb ragasztóanyag használata szükséges. Konzerváláskor, ha lehetséges, kerüljük az erősen mérgező (toluol, xilol) anyagok konzerválószerhez történő keverését.

Újrahasznosított hulladékból készített alátétek a Seuso-tál restaurálása közben.

A Seuso-kincs tárgyainak restaurálásánál alkalmazott, egyszer használatos tisztítóeszközök újrahasznosítására tervet készítettünk. Megfelelő mechanikus és kémiai kezeléseket követően pépesítettük a kidobásra szánt anyagokat és ebből papíröntéssel egyszerű pohár- vagy laboredény-alátéteket készítettünk.

Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum.

Call Now Button