Szenvedélyes szecesszió

Szabadon áramló formák, burjánzó ornamentika, színgazdagság – ezek jellemzik a szecessziót. Szecessziós építészeti örökségünk néhány jellegzetes épületét mutatjuk be.

A magyarországi építészetben a szecesszió jegyei az 1890-es években tűntek fel először, és a századfordulós fénykort követően az 1910-es évek végére korszaka lezártnak tekinthető. A stílus legfontosabb hazai mestere Lechner Ödön. Budapest európai összehasonlításban is gazdag szecessziós műemlékekben. Itt találhatók Lechner Ödön legfontosabb munkái.

Iparművészeti Múzeum

Lechner Ödön és Pártos Gyula tervezte a magyar szecessziós építészet legszebb példái közé tartozó épületet. Az Iparművészeti Múzeum a magyar és nemzetközi, régi és kortárs iparművészet, illetve design első számú gyűjtőintézménye és bemutatóhelye Magyarországon. Gazdag kollekciója Európában is a legfontosabb ilyen profilú múzeumok közé emeli, a szecessziós üveg- és kerámiatárgyai világszínvonalúak.

Postatakarékpénztár

A Magyar Királyi Postatakarékpénztár épületét (Budapest V. ker., Hold utca 4.) 1901-ben adták át, Lechner Ödön és Baumgarten Sándor tervei alapján épült szecessziós stílusban. Budapest kiemelkedő szecessziós műemlékének számít. Ma a Magyar Államkincstár működik benne.

Magyar Földtani Intézet székháza

A Budapest, Stefánia út 14. szám alatt található Lechner Ödön által tervezett szecessziós palotát 1899. október 1-jén adtak át és érdekessége, hogy kifejezetten a Földtani Intézet számára épült. A homlokzatot uraló hatalmas, ősmagyar figurák vállán nyugvó földgömb, a Zsolnay-mázas tetőcserép, a szintén kerámiából készült, részben népi, részben földtani motívumokat hordozó homlokzatdíszek, a belső terek kialakítása, az ablakok és az ajtók faragását díszítő „sujtásos” ornamentika ma is látogatók és a fényképező turisták ezreit vonzza.

Gresham-palota

A Gresham-palota a magyar szecessziós építészet kiemelkedő épülete. Budapest V. kerületében található, a Széchenyi István tér 5–6. szám alatt. 1987 óta más Duna-parti épületekkel együtt a világörökség része. 2004-ben teljes a felújítás után 179 szobás luxusszálloda nyílt meg az épületben Four Seasons Gresham Palace Hotel néven.

Zeneakadémia

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem a magyar zenei felsőoktatás intézménye, mai épülete pedig egyike a legismertebb épületeknek Budapest VI. kerületében, mely egyúttal a hazai hangversenyélet egyik legjelentősebb helyszíne. A szecessziós épület mind egységes művészi hatásában, mind nagyságában új, eredeti és jelentős alkotás volt.

Gellért Szálloda

A 176 szobás szállodát Hegedűs Ármin, Sebestyén Artúr és Sterk Izidor tervezte. A szállodát szecessziós stílusban építették. A szálloda keretét képező kúp alakú tornyok messziről megkülönböztethetővé teszik. Belső terét szecessziós stílusban építették, magas üvegkupolával és kovácsoltvas díszítéssel. A szálloda recepciójából felvezető lépcsők díszítése egy üvegablak, amelynek témája az ókori magyar mitológiából származó csodaszarvas-legenda. A gyógyfürdőben az eredeti szecessziós díszítés művészi mozaikokkal, színes ablakokkal és szobrokkal valósul meg.

Róth Miksa-emlékház

A magyar szecessziós üvegfestészet és mozaikművészet legjelesebb képviselője Budapest leghíresebb épületeinek – Országház, Zeneakadémia, Gresham-palota, Széchenyi fürdő – ólomüveg ablakait és mozaikjait tervezte. Róth Miksa egykori, Nefelejcs utcai otthonában és műhelyében a gyönyörű szecessziós alkotások mellett látható a lakás csaknem sértetlen század eleji enteriőrje is.

 A korszak magyar szecessziós építészetének számos emléke áll alföldi és dunántúli városokban, így Szegeden, Kecskeméten, Kaposváron, Zebegényben, Veszprémben.

Reök-palota

Szeged belvárosának egyik ékköve, a hazai szecesszió egyedülálló alkotása. Megálmodója, a fiatalon elhunyt Magyar Ede újító eszméivel áthatotta nemcsak a kor építészetét, hanem hatni tudott más művészeti műfajokra is. A katalán Antoni Gaudí lakóházaival rokon épület európai viszonylatban is a legszebbek egyike. Ma mintegy 800 négyzetméteren nyújt otthont kiállításoknak és egyéb kulturális programoknak.

Cifrapalota

Nemcsak Kecskemét, de az egész ország egyik legismertebb és legdíszesebb épülete, melyet gyermekdalban is megörökítettek. Homlokzatát a színes majolikadíszek határozzák meg, a szecessziós minták pedig a magyar népművészeti motívumokkal keverednek. A múzeumként és rendezvényhelyszínként funkcionáló épület híres Pávás-termének ékessége két Tiffany-üveg-berakásos sárgaréz csillár.

Szivárvány Kultúrpalota

A majdnem százéves épület Kaposvár késő szecessziós építményei közül a legszebb. Eredetileg mozgóképszínháznak épült, de 2010-es felújítása után többfunkciós kulturális központtá alakult. Szecessziós díszítése attól egyedülálló, hogy a magyaros motívumokkal az egyiptomi művészet elemei keverednek, tökéletes összhangot alkotva.

Havas Boldogasszony-templom

A Kós Károly tervezte templom nem csupán Zebegény főterének ékessége, hanem a 20. századi magyar templomépítészet egyedülálló emléke is, melyben a szecessziós jegyek az erdélyi építészeti elemekkel ötvöződnek. Színes üvegablakai szintén Kós tervei szerint készültek, álomszép freskóit Körösfői-Kriesch Aladár, a magyar szecesszió jeles képviselője festette.

Petőfi Színház

A veszprémi Petőfi Színház a hazai szecesszió és a korai vasbeton-építészet kiemelkedő emléke, Európa első teljesen vasbeton szerkezetű színháza. Az 1908. szeptember 17-én megnyitott színház Medgyaszay István építész tervei alapján épült, az akkor még újdonságnak számító vasbetonszerkezettel.

Kiskunfélegyháza, városháza

Az 1911-ben felépült városházát minden részletében a magyaros formakincset alkalmazó szecesszió jellemzi, ennek a stílusnak meghatározó jelentőségű alkotása. A homlokzatok majolikadíszei, a mázas tetőcserepek a Zsolnai-gyár termékei.

Call Now Button