Szaporodnak a mini gerillaszobrok Budapest utcáin

Első rész (2015–2018 közötti kihelyezések)

Alkotójuk, Kolodko Mihály szobrászművész szülővárosában, Ungváron kezdett el pici szobrokat elhelyezni a köztereken. Célja ezekkel az alkotásokkal az, hogy viccesen, játékosan, mindig valamilyen csavarral állítson emléket mesehősöknek, hírességeknek vagy művészeknek.

Kolodko Mihály már több miniszobrot helyezett ki Budapesten az elmúlt néhány év alatt. A budapesti gerillaszobroknak rengeteg a rajongója, sokan figyelik a művész Facebook-oldalát, hogy mikor és hol bukkan fel egy újabb alkotás.

 

Az Ungváron született szobrász szülővárosának már számos apró szobrot készített. Megmintázta a Mikulást, Svejket, Jon Lordot, a Deep Purple egyik alapítóját, a Carpathia gőzöst, amelyik annak idején a Titanic katasztrófájának helyszínére ment, készített icipici Szabadság-szobrot, bűvös kockát; emléket állított Bartók Bélának, Csontvárynak, Liszt Ferencnek, Andy Warholnak, valamint Csáky Krisztina grófnőnek és harmadik férjének, Bercsényi Miklós grófnak. De látható Ungváron miniatűr bronzcsoki, Eiffel-torony és szőlőfürt is.

A budapesti Kolodko-miniszobrok egy részét is a popkultúra vagy éppen egy arra adott válasz inspirálta. Közülük is akad, amit tévésorozat – rajzfilm, bábfilm, mese – ihletett. Nézzük, melyek ezek!

Houdini

Kihelyezése: 2015. október 9. Helyszín: Király utca 11.

Nem köztéri alkotás Harry Houdini szobrocskája, amely a K11 Galéria épületén belül áll. Csak a galéria nyitvatartási idejében lehet látni. A miniszobor a híres illuzionistát ábrázolja hivatása gyakorlása közben, talpig láncban, bilincsekkel és lakatokkal, míg a szobor szerves részét képező plasztika utalás a művész híres szabadulásainak színtereire, szimbolizálva azokat.

Főkukac

Kihelyezése: 2016. Helyszín: Bem rakpart 15.

A horgász kalandjaiból 1982-ben készült rajzfilm Dargay Attila és Füzesi Zsuzsa rendezésében. A peches horgász egyre meredekebb halfogási ötleteihez asszisztál ebben a mesében a Főkukac, vagyis a csali. A nagy ho-ho-horgász című rajzfilmből ismert mókás kukac a Bem rakparton, a Halász utcától nem messze mosolyog. Ez volt Kolodko Mihály első budapesti köztéri gerillaszobra, a gyerekeivel együtt kereste a helyet a Főkukacnak. Az egyik kedvenc meséje volt ugyanis A nagy ho-ho-horgász.

Piszoár

Kihelyezése: 2017. Helyszín: Winston Churchill sétány.

Marcel Duchampnak képzőművésznek állít emléket a gerillaszobor. Egy 1917-es művészeti akcióra utal, és a városligeti Vajdahunyad vára mellett láható.

A tank

Kihelyezése: 2017. április. Helyszín: Bem rakpart 27.

A „Ruszkik haza!” feliratú harckocsi a Kossuth hídnak emléket állító kő közelében látható. A tankocska csöve lekonyult ormányra hasonlít, irányát tekintve a folyam túlpartjára tekint. Egyszer már ellopták (csakúgy, mint a Mekk Elek-szobrot), így amit most látunk, az a második példánya.

Breki

Kihelyezése: 2017. július. Helyszín:  Szabadság tér 10.

A Szabadság tér közepén, a díszkorláton üldögél Breki, az ő hasonmását is megtalálható Kárpátalján. Breki a Muppet Show című, bábokkal és élőszereplőkkel készült szórakoztató sorozat főszereplője volt.

Liszt Ferenc

Kihelyezése: 2018. április 5. Helyszín: Ferihegyi repülőtér.

Mint ismeretes, a repülőtér Liszt Ferenc születésének 200. évfordulója emlékére 2011-től viseli a világhírű művész nevét. Liszt rengeteget utazott európai hangversenykörútjain és mivel az ő idejében még nem volt repülőgép, ezek az utazások hosszadalmasak voltak. A szobor méretéhez képest magas posztamensen található, amint Liszt Ferenc a bőröndjén üldögélve várakozik. Az alkotáshoz egy kottalapból hajtogatott papírrepülőgép is tartozik, amely a zene örökkévalóságát szimbolizálja.

Mekk Elek, az ezermester

Kihelyezése: 2018. június. Helyszín: Széll Kálmán tér.

A bábfilmet 1973-ban készítették, az író Romhányi József volt. Mekk Elek az a tipikus kelet-európai szaki, aki azt hiszi, hogy mindenhez ért és mindent meg tud javítani, közben pedig csupa fércmunka kerül ki a kezei közül. A kétbalkezes „ezermester” kecske a Széll Kálmán téren található. Ha közelebbről megnézzük, a kezében lévő táblán a Moszkva tér felirat, a hely régi neve szerepel.

Az öngyilkos mókus

Kihelyezése: 2018. június 4. Helyszín: Falk Miksa utca.

Az „Ars longa vita brevis”, vagyis „A művészet örök, de az élet rövid” témájú alkotás Maurizio Cattelan olasz művész 1996-os Bidibidobidiboo című installációjára utal. Cattelanra jellemző, hogy meghökkentő, szatirikus műveivel provokálni akar. Ennél a művénél egy szerényen berendezett konyhában egy mókus végső kétségbeesésében a konyhaasztalnál ülve öngyilkosságot követ el. A szobor a külföldiek számára meghökkentő Columbo-szobor mögött található a Falk Miksa utca elején, így plusz poén, hogy a tévés nyomozó ezen a rejtélyen is törheti a fejét.

Herzl Tivadar

Kihelyezése: 2018. október 25. Helyszín:  Károly körút 3.

A Budapesten született író és politikus, a zsidó állam, a későbbi Izrael megálmodója a Dohány utcai zsinagóga közelében kapott szobrot a gyalogátkelőnél. A miniszobor a Károly körút és a Dohány utca sarkán lévő trolibuszvezetéket tartó villanyoszlopon található.

A kockásfülű nyúl

Kihelyezése: 2018. november 16. Helyszín: Szent György tér.

Az egyik legnépszerűbb rajzfilmsorozat 1974 és 1976 között készült a Pannónia Filmstúdióban, a történetet a Boribon-könyvek szerzője, Marék Veronika írta. A kockásfülű nyúl egyes részei azzal kezdődtek, hogy a nyuszi előbújt, majd a távcsövével körülnézett, és amikor megpillantott valami érdekeset, szokatlant, hatalmas fülei segítségével odarepült. A Budai Várban a sikló felső végállomása is a távcsövén át kémleli Budapestet.

Call Now Button