Szaporodnak a mini gerillaszobrok Budapest utcáin

Második rész (2018–2021 közötti kihelyezések)

Alkotójuk, Kolodko Mihály szobrászművész szülővárosában, Ungváron kezdett el pici szobrokat elhelyezni a köztereken. Célja ezekkel az alkotásokkal az, hogy viccesen, játékosan, mindig valamilyen csavarral állítson emléket mesehősöknek, hírességeknek vagy művészeknek.

Kolodko Mihály már több miniszobrot helyezett ki Budapesten az elmúlt néhány év alatt. A budapesti gerillaszobroknak rengeteg a rajongója, sokan figyelik a művész Facebook-oldalát, hogy mikor és hol bukkan fel egy újabb alkotás.

Az Ungváron született szobrász szülővárosának már számos apró szobrot készített. Megmintázta a Mikulást, Svejket, Jon Lordot, a Deep Purple egyik alapítóját, a Carpathia gőzöst, amelyik annak idején a Titanic katasztrófájának helyszínére ment, készített icipici Szabadság-szobrot, bűvös kockát; emléket állított Bartók Bélának, Csontvárynak, Liszt Ferencnek, Andy Warholnak, valamint Csáky Krisztina grófnőnek és harmadik férjének, Bercsényi Miklós grófnak. De látható Ungváron miniatűr bronzcsoki, Eiffel-torony és szőlőfürt is.

A budapesti Kolodko-miniszobrok egy részét is a popkultúra vagy éppen egy arra adott válasz inspirálta. Közülük is akad, amit tévésorozat – rajzfilm, bábfilm, mese – ihletett. Nézzük, melyek ezek!

A bűvös kocka

Kihelyezése: 2019. február 10. Helyszín:  Bem rakpart.

Rubik Ernő zseniális találmányának emléket állító miniszobor a Bem rakparton a Vám utca magasságában a rakpart lépcsőjén található.

Libidó, avagy Lufikutya csonttal

Kihelyezése: 2019. május 18. Helyszín: Dunakorzó.

Kolodko Mihály erősen korhatáros műve egy amerikai botrányhős és kortárs művész, Jeff Koons egyik munkájára, vagy inkább gegjére utal. Rohovics Ignác szobrának közelében van, a Duna korzó Lánchíd felőli végén.

Lisa Simpson

Kihelyezése: 2019. augusztus 3. Helyszín: Balassi Bálint utca 27.

A Simpson-család című amerikai rajzfilmsorozat egyik szereplőjét a Jászai Mari téren található a 2-es villamos megállójának közelében egy póznán.

Búvár

Kihelyezése: 2019. augusztus 28. Helyszín: Dohány utca 53.

Rögtön szeretnénk eloszlatni egy tévhitet: bár a legenda szerint Molnár Ferenc a Dunába hajította a frissen megnyitott kávéház kulcsát, hogy az többé be se zárhasson, ez csak mese. Ennek ellenére annyira elterjedt a történet, hogy ha valaki meghallja a New York kávéház nevét, szinte az első, ami beugrik neki róla, ez a kulcsos sztori… Nos, poénnak emiatt tökéletes Kolodko Mihály egyik új szobra az Osvát és a Dohány utca sarkán.

A 14 karátos autó

Kihelyezése: 2019. augusztus 28. Helyszín: Hevesi Sándor tér.

A Magyar Színház bejáratával szemben, a Rejtő Jenő utcánál Rejtő Jenő 1940-ben megjelent műve, A tizennégy karátos autó címadó járművét örökíti meg.

Noé bárkája

Kihelyezése: 2019. augusztus 28. Helyszín: Bethlen Gábor tér.

Ha bekukucskálunk, a szivárványt is láthatjuk a bárka icipici színes ablakai révén. A színes üvegablakokról egyébként nem is olyan nehéz Róth Miksára asszociálni, akinek a közelben áll az emlékháza.

Seres Rezső

Kihelyezése: 2019. szeptember 10. Helyszín: Akácfa utca 38.

Az Akácfa utcai Kispipa vendéglő falán jelent meg egy újabb mű, amely Seress Rezsőnek állít emléket. A híres zeneszerző és zongorista, a Szomorú vasárnap című világhírűvé vált dal szerzője ugyanis itt játszott esténként 1958 és 1968 között.

Holdjáró

Kihelyezése: 2019. szeptember 27. Helyszín: Hold utca 12.

Az utca neve annyira megtetszett Kolodkó Mihálynak, hogy meg is ihlette és elkészítette az utca miniszobrát, amely a Holdat ábrázolja a rajta közlekedő holdjáróval. A holdjáróban egy űrhajós ül és épp felénk integet.

Usanka

Kihelyezése: 2019. november 20. Helyszín: Szabadság tér északi oldala.

Egy usánkát ábrázolt díszpárnán az a miniszobor, amelyet Kolodko Mihály gerillaművész a Duna-parton helyezett el. Az alkotás hamarosan forró vitát generált, amelynek kétségtelenül csúcspontja volt Fülöp Erik önjelölt performanszművész megmozdulása, aki baltával szedte le a helyéről az usánkát, majd hajította a Dunába. Az ország így megmenekült a párcentis bronzdarab fenyegetésétől.

Balta

Kihelyezése: 2020. január 3. Helyszín: Szabadság tér északi oldala, az usánka helyén.

Az új év első napjaiban újabb szobor került a Szabadság tér északi oldalára. A szobor egy díszpárnára fektetett baltát ábrázol.

Szenes Hanna

Kihelyezése: 2020. március 8. Helyszín: Szenes Hanna tér.

Kolodko a mindösszesen 23 évesen kivégzett Szenes Hanna miniszobrát helyezte el a stílusosan az erzsébetvárosi Szenes Hanna parkban. 1943-ban a lány csatlakozott a brit hadsereghez, ahol ejtőernyősnek és rádiósnak képezték ki. Szenes Hannát 1944 őszén árulásért halálra ítélték, és a Margit Körúti Katonai Fogházban sortűzzel kivégezték.

Süsü, a sárkány

Kihelyezése: 2020. április 27. Helyszín: Szabadság tér 17.

A Szabadság tér másik Kolodko-szobra a Süsü, a sárkány sorozatból származó figurája egyszerre tiszteleg a Csukás István által írt Süsü, és a híres egyfejűt hangját kölcsönző Bodrogi Gyula előtt.

Mackó

Kihelyezése: 2020. november 12. Helyszín: Harmincad utca 6.

A szobrászművész az egykori brit nagykövetség épületének a falán helyezte el alkotását.

Ferenc József

Kihelyezése: 2021. május 7. Helyszín: Szabadság híd.

Az alkotás Ferenc Józsefet ábrázolja, amint függőágyban ücsörög a Szabadság hídon.

Lecsó patkány

Kihelyezése: 2021. augusztus 18. Helyszín: Gellért rakpart.

A Lecsó című rajzfilm főszereplője, a gasztropatkány áll a rakpart fala előtt, aki egy rózsaszín felirattal örökíti meg saját létezését és fújja fel egy festékspray-vel a Lecsó nevet az Erzsébet híd budai hídfőjénél a rakpart egyik kőfalára.

Call Now Button