Nő(hó)nap a MáraiKultban

A március a nők hónapja az első kerületben. A MáraiKult helyszínein lesz színház, komolyzene, könnyűzene, kiállítás, filmklub, bábszínház, klubestek, zeneovi és beszélgetés nőkről nőkkel, de nem csak nőknek.

MÁRAI SÁNDOR MŰVELŐDÉSI HÁZ

Filmklub a MáraiKultban

Négy női rendező – négy érzékeny történet

Nemzetközi Nőnap apropója kapcsán március 8-án négyrészes sorozattal jelentkezik a Magyar Dokumentumfilmesek Egyesülete (MADOKE) a MáraiKultban. Minden hónap első keddjén női dokumentumfilm-rendezők egy-egy érzékeny, személyes története kerül vetítésre. A filmválasztás fontos szempontja, hogy a népszerű nevek mellett a nézők megismerkedhessenek a kevésbé ismert dokumentumfilm-rendezők olyan alkotásaival is, amelyek méltán járultak hozzá a hazai és nemzetközi dokumentumfilmes  sikerekhez. A vetítéseket minden alkalommal beszélgetés követi az alkotókkal.

Cseke Eszter–S. Takács András: Születési helye: Auschwitz (2020, 80 perc)

Időpont: 2022. március 8., kedd 19 óra. A belépés díjtalan.

Az On the Spot-páros, Cseke Eszter és S. Takács András több mint ötéves munkájának eredménye nemzetközi koprodukcióban első egész estés dokumentumfilmjük a Születési helye: Auschwitz (Born in Auschwitz). A film azt mutatja meg, hogyan öröklődnek a családi traumák generációról generációra, és vajon meg lehet-e szabadulni ezektől.

Molnár Csaba és Szabó Veronika: Vacsora gyertyafényben

Időpont: 2022. március 18., péntek és 19., szombat 19 óra.

A Vacsora gyertyafényben egy olyan színházi előadás, kabaré, amelyben a nézők egy asztal körül ülve, stilizált vacsora keretében egy abszurd, a társadalmi normákat kifigurázó világba kerülnek. A groteszk, de mégis humoros előadás keretében uraknak, illetve „parasztoknak” érezhetjük magunkat, akiket ketten is kiszolgálnak. A bouffon egy itthon még kevésbé ismert, sokak által groteszk, vagy fekete bohócként emlegetett színházi figura. Ahogy a naiv bohóc, ő is kapcsolatban van a nézővel, de a különbség az, hogy a bohócon a nézők nevetnek, a bouffon pedig a nézőkön nevet. A családi paródiákkal, alávetettséggel, szexualitással és a blaszfémia témáival foglalkozó előadás a fekete komédiák, a szkeccsfilmek és a kabarék világát idézi. A fizikálisan és spirituálisan is romlott, antihierarchikus figurák a menny és a pokol közötti vékony úton sétálnak és ebbe a világba invitálják nézőiket is.

Beethoven+

Időpont: 2022. március 20., vasárnap 11 óra.

A Beethoven+ kamarakoncertek védjegye a kötetlen hangulat, bevezetés a klasszikus zene rejtelmeibe olyan módon, hogy az előadók beavatnak a művek előadói hátterébe. Olga Pascsenko korunk egyik legismertebb fortepiano játékosa, aki Beethoven különleges, késői korszakában írott művét adja elő, majd Rohmann Dittával Mendelssohn négytételes szonátának olvasatát ismerhetjük meg. A hangverseny ideje alatt zeneovival várják a 3–6 éves gyerekeket. Ők egy irányított zenés játékban vehetnek részt, míg rokonaik a kamarazenét élvezhetik zárt ajtók mögött.

Beethoven: Bagatellek Op. 126.

Mendelssohn: B-dúr cselló-zongora szonáta Op. 45.

Vitéz László menyecskét keres

Időpont: 2022. március 26., szombat 10 óra.

Az előadás időtartama: 45 perc, ajánlott korosztály: 3–99 év.

Rendezte és játssza: Barna Zsombor, a Budapest Bábszínház művésze.

László nagy feladatot kap a nagymamájától: eljött az idő, hogy végre találjon magának egy igazi, belevaló, tűzről pattant menyecskét. Ám ez feladat nem is olyan egyszerű, mint azt ő elsőre gondolta. Útközben találkozik Kapucni-ficni-fecni-pacni urasággal; egy nedves csukával, vagy egy kedves kutyával; egy cumisképű paradicsompofával és nem várt nehézségekbe ütközik.

TÉR-KÉP GALÉRIA

A város lélegzete – kiállítás

Időpont: 2022. március 8.–április 10. Nyitvatartás: kedd–szombat: 14–18 óra.

Az élő és épített környezetünkben tapaszalt élmények, a nagyvárosi és természeti lét kettőssége meghatározza mindennapjainkat és egységes szemléletük hozzásegít minket az életünket körülvevő jelenségek átfogóbb megértéséhez. Egy ilyen közös és átfogó nézőpont bemutatására tesz kísérletet A város lélegzete című kiállítás a Tér-Kép Galériában.  Babos Pálma, Bornemisza Eszter, Johanna Rytköla és Raija Rastas kerámia- és textilművészek a jelenünkben egyszerre korlátokat és lehetőséget jelentő disszonancia bemutatásával a két közegben párhuzamosan megélt élményekbe vonják be a nézőt. Műveik manifesztumok, amik nekünk, a 21. századi, városi embereknek adnak át fontos és elgondolkodtató üzenetet. A kiállítás magyar és finn résztvevők együttműködésének köszönhetően a korábbi Helsinki Magyar Intézetben rendezett közös tárlat eredményeként valósul meg.

Call Now Button