Muzsikás Fesztivál

2022. október 6–8.

A Muzsikás együttes évtizedek óta meghatározó népzenei élménye a következő generációknak: gyerektáncházaikban ezrek tanulták az első lépéseket, rendhagyó énekóráikon a koncerthelyszínektől távol élő, esetleg nehezebb sorsú gyerekek is közel kerülhetnek a népzenéhez, koncertjeiken húszévestől a nyugdíjas korúakig több generáció énekli együtt a legszebb népdalokat…

Idéntől pedig a koncertek mellett már a frissen életre hívott Muzsikás Fesztiválon is várják a közönséget október 6. és 8. között számos helyszínen, többek között a fővárosi Zeneakadémián és a Fonóban.

Ha a magyar zenei kincseket ünnepeljük, aligha lehet autentikusabbat találni a népzenénél, a bartóki tiszta forrásnál és a műfaj hazánkban az egyik legnépszerűbb, külföldön legismertebb képviselőinél, az 1973-ban alakult Muzsikás együttesnél. A magyarországi népzenei megújulásban úttörő szerepet játszó formáció együttműködése több évre tekint vissza a Concerto Budapest zenekarral és Keller Andrással. A Magyar kincsek ünnepén a magyar népzenei hagyományt idézik meg számos területről Szlovéniától és a Dunántúltól kezdve az Alföldön és Erdélyen át Gyimesen keresztül egészen Moldváig. Koncertjükön két világszerte ismert és elismert, rendszeres alkotótársuk lép velük pódiumra.

Muzsikás együttes és Petrás Mária

A Magyar Örökség- és Prima Primissima-díjas énekes, Petrás Mária gyermekkorában sajátította el az akkor még élő csángó hagyományt. Ezt a népi kultúrát közvetíti hitelesen, adja vissza a legapróbb részletekig. A Prima Primissima-díjjal is elismert cimbalomművész, Balogh Kálmán a hetvenes évektől tanulmányozza a falusi cimbalmos játékot.

Balogh Kálmán

Tevékenyen részt vett a hazai revival cimbalmozás kialakításában, a falusi hagyomány városi népszerűsítésében és oktatásában. Közös előadásuk igazi kuriózumnak ígérkezik, a magyar zene legtermészetesebb hagyományait idézi a Magyar kincsek ünnepén. A koncertre Petrás Mária 2005 óta lép fel a Muzsikással. A Prima Primissima- és Magyar Örökség-díjas csángó énekes asszonnyal közös koncertjeik mindig ünnepszámba mennek, így lesz ez a Fonóban, Mária önálló koncertjén, majd másnap a Zeneakadémia nagytermében több más vendéggel, így Balogh Kálmán cimbalomművésszel és Kacsó Hanga, valamint Szabó Dániel duójával együtt.

Kacsó Hanga és Szabó Dániel

Kása Béla fotói emblematikusak lettek a táncházmozgalomban, most szélesebb közönséghez jut el ez a kiállítás, amit kifejezetten a fesztivál kérésére válogatott össze a művész. A fesztivál egyik fénypontja lesz a Huun Huur Tu, a Tuvai Köztársaságból érkező legendás torokénekesek fellépése a Fonóban.

Huun Huur Tu
Call Now Button