Miért jó, ha csípős paprikát fogyasztunk?

Először a XIX. század végén azonosították a kapszaicin nevű vegyületet, ami a paprikát csípőssé teszi. Vannak, akik imádják a csípős ételeket, de nem árt tudni, milyen hatással van az egészségünkre.

Képes elpusztítani a rákos sejteket

Több kutatás arról számolt be, hogy a kapszaicin képes felvenni a harcot a rákos sejtek ellen. A kísérletek szerint nem csupán a prosztatarák esetében irtja ki a rákos sejtek akár hatvan százalékát, de a tüdőrák megelőzésében is nagy szerepet játszhat.

Fájdalomcsillapító

Mivel a kapszaicin serkenti a vérkeringést és nyugtató hatású vegyületeket termel az agyban, a fájdalom csillapításában is segíthet. Ma már több olyan fájdalomcsillapító kenőcsöt és tapaszt gyártanak, amelyeknek kapszaicintartalma van.

Szívbarát

A hongkongi Kínai Egyetem kutatói arra jöttek rá, hogy a kapszaicin csökkenti a vér koleszterinszintjét, és az eltömődött vérereket képes megtisztítani. Így megelőzhető lehet vele számos szív- és érrendszeri megbetegedés, illetve az agyvérzés esélye is csökken.

Segíti az emésztést

Bár a közhiedelem szerint az erős paprika gyomorégést vagy gyomorfekélyt okozhat, igazából kis mennyiségben a kapszaicin éppen, hogy védi a bélfalat, mert serkenti a gyomorban található enzimek munkáját. Ezenkívül segíti a vitaminok, a nyomelemek és az ásványi anyagok felszívódását.

Fejfájás és migrén ellen

Nem sokaknak jutna eszébe, hogy paprikasprayt fújjanak az orrukba. Ugyanakkor egy kutatás kimutatta, hogy ezzel a módszerrel 10 emberből 7-nél enyhíthetők a fejfájásos panaszok, köszönhetően a szer háromosztatú idegre gyakorolt hatásának.

Vitaminbomba

A csípős paprika gazdag A-, B-, C- és E-vitaminban, illetve az erős paprikában lévő kapszaicin antioxidánsként is funkcionálhat.

Kezeli az ínygyulladást

Szórjuk kevés csípőspaprika-port a fogkefére, és finoman mossunk fogat.

Enyhíti a torokgyulladást

Felhígítja az orrmelléküregben megtapadt sűrű nyákot, jót tesz az eldugult orrnak. Vegyünk egy késhegynyi csípőspaprika-magot és kavarjuk össze egy fél deciliter langyos vízzel! Hagyjuk 20 percet állni, majd édesítsük egy kevés mézzel! Lassan kortyolva igyuk meg!

Csak óvatosan

A csípős paprikát nem szabad túlzásba vinni, és napi szinten fogyasztani. Nagy dózisban valóban okozhat gyomorpanaszokat és hasmenést. A refluxos betegeknek, illetve a gyomorfekéllyel küzdőknek pedig tilos fogyasztaniuk.

Call Now Button