Kivi, a téli vitaminforrás

Gyerekkorunk óta hallgatjuk és próbáljuk betartani a régi bölcsességet, mely szerint az őszi és téli időszakban érdemes minél több zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani, hogy megőrizzük egészségünket. Ha a kivire esik a választásuk, számos okunk van rá, hogy ne csalódjunk.

A kivi – bár sokan ezt gondolják róla – nem déli gyümölcs. Kína északi részéről származik és csak a 19. században vált ismertté Európában és ennél is később jutott el Amerikáig. Eredeti nemzetközi neve „kínai egres” volt, melyet az USA-ban történő értékesítése előtt „melonette” vagyis dinnyécske névre kellett változtatni. Aztán a dinnyére emlékeztető elnevezésen is változtatni kellett, így lett a gyümölcs neve kivi a madár után, amely éppen olyan kicsi, barna és bozontos, mint a hámozatlan gyümölcs. Sokan nem kedvelik a szőrös héjú, zöld húsú gyümölcsöt, mert nehézkes a hámozása. Ez a kényelmetlenség csak az éretlen gyümölcsre igaz. A szépen érett kivi héja könnyen lehúzható, húsa puha és édes.

A kivi érése felgyorsítható, ha a zacskóba zárt gyümölcs mellé érett almát rakunk, ugyanis az alma etiléngázt fejleszt, és ez a kivit egy nap alatt megérleli. A kivi nagyon sokoldalú és nagyon egészséges gyümölcs. Jöjjön 10 ok, ami miatt érdemes rászokni rendszeres fogyasztására!

  1. Figyelemreméltó a gyümölcs kálium-, kálcium- és nyomelemtartalma, ezenkívül van benne magnézium, foszfor valamint béta-karotin is. A vitaminok közül nagyon sok található benne, ráadásul azért is jó vitaminforrás, mert szinte kizárólag nyersen fogyasztjuk, hasznosítva minden vitaminját.
  2. Egyetlen szem kivi elfogyasztása egy felnőtt napi C-vitamin-szükségletét többszörösen fedezi. Erősíti az immunrendszert és megakadályozza a megfázást vagy a meghűléses megbetegedéseket.
  3. C-vitamin-tartalma lehetővé teszi, hogy az egész testre kiterjedően megőrizze egészségünket. Hatékony továbbá a gyulladásos betegségek gyógyításában, valamint K-vitamin-tartalma a vér alvadékonyságát biztosítja. Hat a vesék munkájára, erősíti a csontokat.
  4. Ha a napi egy kivi helyett hármat fogyasztunk, akkor az már terápiás dózisnak is mondható, mert csökkenti a kóros vérrögök kialakulásának a kockázatát és a koleszterinszintet.
  5. A kivinek alacsony a cukortartalma és nem növeli a vércukorszintet, ezért a cukorbetegek is fogyaszthatják.
  6. A kivi gazdag rostokban, ezért napi rendszerességgel fogyasztva megelőzi a székrekedést és az emésztési zavarokat.
  7. Ásványhiány következményeként létrejövő krónikus fáradtságban szenvedőknek bőséges szerves nátrium- és káliumforrás.
  8. A kivi magas káliumtartalmának köszönhetően az egyik legtáplálóbb a test számára. A gyümölcs káliumtartalma ugyanis szükséges a test energiaképzéséhez és az izomzat összetételéhez. A kiviben található kalcium, foszfor és magnézium az izmok szerkezeti fenntartását segítik elő.
  9. A kiviben előforduló boron nemcsak segíti a kalcium felszívódását, de megakadályozza a kioldást is. A boron jól együttműködik a kalcium és magnézium mellett a foszforral és a D-vitaminnal a csontok és az izmok ellátásában.
  10. A benne található magnézium és kalcium tisztítja a vért, erősíti az izmokat, szabályozza a szív működését. A kivi kitűnő vérnyomás- és koleszterinszint-csökkentő.

És végül egy végső érv azoknak, akiket a nehézkes hámozás tart vissza: a teljesen érett kivit félbe kell vágni, majd egy kiskanállal egyszerűen ki lehet kanalazni a gyümölcs húsát, elválasztva a héjától, ezzel elkerülhető, hogy a fél konyha csupa ragacs legyen.

Forrás: termalfurdo.hu.

Call Now Button