Két neves képzőművész által tervezett tortával ünnepli Yoko Ono születésnapját a Magyar Nemzeti Múzeum

A nemzetközi művészeti élet jelentős ünnepe Yoko Ono kilencvenedik születésnapja 2023. február 18-án. Két kiemelkedő kortárs magyar képzőművész, Bukta Imre és feLugossy László egy olyan különleges tortát tervezett erre a napra, amely a világhírű japán művész egyik, mára klasszikussá vált munkáját idézi meg.

Az Auguszt cukrászda által támogatásként elkészített monumentális tortaszeleteit Yoko Ono születésnapjának délutánján a Magyar Nemzeti Múzeumban látható kiállításának látogatói fogyaszthatják el.

A japán képzőművész kerek születésnapjának ünneplésével egy időben kezdődik 14 órakor a művész által életre hívott Cut Piece – Levágott darab című performansz, ahol ezúttal Karafiáth Orsolya költő ruhájáról lehet majd levágni egy darabot. A Levágott darab (Cut Piece) című performansz a művészettörténetben az egyik legelső, közismertté vált művészeti akció volt. Yoko Ono először 1964-ben a tokiói Sogetsu Art Centerben mutatta be, az előadás során a ruhájából vághatott le egy darabot a közönség, ezzel hívta fel a figyelmet az egymástól való elidegenedésre.

A Levágott darab (Cut piece) mű egyszerre szól az önkéntes alávetettség és adományozás gesztusáról, amely a buddhista hagyományhoz is kötődik, az erőről, a megfélemlítésről, a fizikai kiszolgáltatottságról, az emberrel szembeni agresszióról és az áldozatvállalás erejéről. Némán, érzelmek nélküli arckifejezéssel ül egy kitűnő ember a székben, a közönség tagjai egymás után odamennek hozzá és ollóval levágnak egy-egy kis darabot a ruhájából. Abból a részéből, amelyből akarnak. A széken ülő emberen múlik, hogy meddig tart a projekt: levághatják valamennyi rajta lévő ruháját, de bármikor dönthet úgy is, hogy nem folytatja. A levágott ruhadarabot a vendégek borítékba tehetik és elküldhetik egy szerettüknek.

A kiállítás a békevágy és a béke témájához kapcsolódó alkotásokat mutat be a legismertebb kortárs japán képzőművész és zenész, Yoko Ono életművéből. A rendhagyó tárlatot a szomszédságban zajló ukrán háború motiválta, a kiállítás jegybevételéből a haszon összegét a múzeum az ukrajnai háború kárpátaljai áldozatainak támogatásra fordítja majd.

A Háborúnak vége! Ha te is akarod – Tribute to Yoko Ono rendhagyó kiállítást a múzeum a nagy érdeklődésre való tekintettel március 5-ig hosszabbította meg.

Yoko Ono 1933. február 18-án Tokióban született, harminchárom zenei nagylemezt adott ki, több mint hatvan filmet készített, számos könyvet írt, de életművének legjelentősebb része a képzőművészethez kapcsolódik. Arisztokrata származásának köszönhetően a középiskolában egy osztályba járhatott Akihitóval, a későbbi császárral, ő volt az első japán nő, aki filozófiát tanulhatott egyetemen.

Yoko Ono a legismertebb kortárs japán képzőművész, híres békeaktivista, zenész és dalszerző is, John Lennon oldalán az avantgárd művészeti élet aktív, meghatározó tagjává vált és a konceptualista művészet iskolateremtő mestere lett.

Call Now Button