Életmentő pont – új márka az életmentésben

Életmentő pont lett a debreceni Agóra Tudományos Élményközpont. Az Országos Mentőszolgálat 2018-ban alapította ezt a védjegyet azzal a céllal, hogy az azonnali életmentés feltételei a lehető legtöbb nyilvános helyen biztosítottak legyenek Magyarországon. Az Agóra munkatársai a közelmúltban részt vettek a mentőszolgálat újraélesztési tanfolyamán, illetve automata defibrillátor is elérhető az intézményben, így az élményközpont – Debrecenben hetedikként – megkapta az Életmentő pont védjegyet.

Hazánkban naponta hetvenen szenvednek hirtelen szívhalált. Dr. Korcsmáros Ferenc, az Országos Mentőszolgálat regionális igazgatója az ünnepségen hangsúlyozta: a hirtelen szívhalál túlélése szempontjából a közösségnek óriási szerepe van, hogy baj esetén legyen, aki mer és tud szakszerűen segítséget nyújtani, és megkezdi az újraélesztés folyamatát. A szívleállást követően percenként 10%-kal csökken a túlélés esélye, de az első 4–5 percben még agykárosodás nélkül újból megindítható a vérkeringés.

Dr. Korcsmáros Ferenc és Somogyi Béla

Az Életmentő pont védjegyről szóló dokumentumot dr. Korcsmáros Ferenc, az Országos Mentőszolgálat regionális igazgatója adta át Agóra Tudományos Élményközpont ügyvezetőjének, Somogyi Bélának.

Az Országos Mentőszolgálat „életmentő márkát” alapított. Az Életmentő pont márkanév egy olyan társadalmi felelősségvállalást tükröző értéket jelenít meg, amit a birtokosa az emberek életbiztonságáért képvisel.

A kezdeményezés célja, hogy a márkához csatlakozó cégek, vendéglátó helyek, üzletek, sportlétesítmények, szolgáltatók teremtsék meg az azonnali életmentés feltételeit arra az esetre, ha valaki éppen ott kerül hirtelen életveszélybe, például hirtelen szívmegállás miatt újraélesztésre szorul. Az Életmentő pont minősítés feltétele, hogy az ott dolgozók elsajátítsák az életmentés alapjait, és legyen a helyszínen egy bárki által használható defibrillátorkészülék is. A márka odaítélése esetén a cégek, szervezetek jogosultak lesznek az Életmentő pont „védjegyének” használatára, melynek grafikáját a csatlakozó cég profilja alapján lehet testre szabni.

A kezdeményezés célja, hogy az azonnali életmentés feltételei a lehető legtöbb nyilvános helyen biztosítottak legyenek Magyarországon. Az Életmentő pont márkanév egy olyan társadalmi felelősségvállalást tükröző értéket jelenít meg, amit a birtokosa az emberek életbiztonságáért képvisel.

A Magyar Kardiológusok Társaságának közleménye szerint Magyarországon naponta 70-en szenvednek hirtelen szívhalált. A tragédiát leggyakrabban bizonyos öröklődő szívbetegségek, a koszorúér-betegség, illetve a szívritmuszavar okozza, ám számos esetben nem lehet előre számítani a bekövetkeztére, ismert szívbetegség nélkül is kiválthatja a stressz, a fizikai megterhelés, vagy egyéb provokáló tényező. Bár örökletes tényezők hajlamosíthatnak a szívleállásra, ezek sokáig egyáltalán nem okoznak gondot, így a beteg és orvosa sem figyel fel rá. A hirtelen szívhalál akár fiatal korban is bekövetkezhet genetikai rendellenességek,  szívizomgyulladás esetén. 35 év feletti férfiaknál az leggyakoribb ok a koszorúér betegsége. A kamrák ritmuszavara szintén egy potenciálisan életveszélyes állapot, amely azt eredményezi, hogy a szív nem tud megfelelő mennyiségű vért továbbítani és így oxigénnel ellátni a szervezetet, és az illető elveszti a tudatát.

Amennyiben a koszorúerek beszűkülnek, akár a fizikai, akár a lelki terhelés előidézheti a szív pumpafunkciójának csökkenését, fibrillációhoz, kamraremegéshez, végül szívhalálhoz vezetve. Ez a folyamat 5 percen belül visszafordítható, de 10 percen túl már kevés a túlélés esélye. A szívleállást követő első 4–5 percben még agykárosodás nélkül újból megindítható a vérkeringés. A szívhalát követő 10. percig még van esély az újjáélesztésre, ám ekkor már valószínűleg nem kerülhető el az agy visszafordíthatatlan károsodása, a 10. perc után pedig már sajnos minimális az életben maradás esélye.

Amennyiben szívleállás gyanúja miatt kell segítenie valakin, azonnal hívja a mentőket, majd – akár laikusként is – alkalmazhatja az alapszintű újraélesztés lépéseit: tegye szabaddá a légutakat, gyakoroljon ritmikus nyomást a mellkasra, majd alkalmazzon befúvásos lélegeztetést!

A hirtelen halálesetek több mint 80 százalékában a szív elektromos tevékenysége rendezetlenné válik, ennek következtében az izomsejtek összehúzódása sem programozottan történik, megszűnik a pumpafunkció, kamraremegés, azaz kamrafibrilláció alakul ki. A korábban szabályos EKG helyett, igen bizarr fibrillációs hullámokat lehet észlelni.

Defibrillátor

Kamrafibrilláció esetén a szív munkájának újraindításához elektromos defibrillátorra van szükség, a lélegeztetéssel és a mellkasi kompresszióval csak időt nyerhetünk a segítség megérkezéséig. A defibrillálás után kialakuló ún. elektromos csendben beindul a szív saját ingerképző munkája, amely már megfelelő frekvenciával működve alkalmas a szervezet vérellátására.

Az AED-ek (automata külső defibrillátorok) elektródákkal a beteghez csatlakoztatva képesek a szívritmus elemzésére, kommunikálnak az elsősegélynyújtóval, kamrafibrilláció észlelése esetén figyelmeztetnek az elektrosokk szükségességére, és nekünk, életmentőknek csak engedélyezni kell egy gomb megnyomásával az életmentő áramütést.

A defibrillátor egy életmentő eszköz, de nem pótolja az újraélesztést. A sokk leadása után 2 percig folytatni kell az újraélesztést, amennyiben nem térnek vissza az életjelenségek, meg kell ismételni a ritmusanalízist, illetve a defibrillálást. Azokban az esetekben, amikor a készülék a „SOKK NEM JAVASOLT” üzenetet küldi, végezzük folyamatosan az újraélesztést és 2 percenként ismételjük az elemzést, az újraélesztést folytassuk a mentők megérkezéséig. Merjünk életet menteni!

Call Now Button