Borszerdák

Ha szerda, akkor Borszerda a Magyar Nemzeti Galériában, 2023-ban immár tizenkettedik alkalommal.

A legnépszerűbb programsorozat idén is rendhagyó múzeumi programmal várja a képzőművészet és a bor rajongóit. A rendezvény ismét színes programot kínál szeptember 13-án és 20-án: különleges kiállítások, izgalmas tárlatvezetések és előadások, élő zene és borkóstoló várja a művészet rajongóit. Az idei Borszerdák tematikái a kora őszi programokon is a különböző ellentétpárokra épülnek:

  1. szeptember 13.: Álom és valóság,
  2. szeptember 20.: Mesterek és tanítványok.

A szeptemberi Borszerda-estek meghívott borászatai a Harsányi és a Günzer Pincészetek. A borászatok képviselőivel az idei eseményeken is Kocsis-M. Brigitta műsorvezető beszélget.

A szeptember 20-i programon megismerhetik a frissen nyílt „Barabás Miklós, a rajz mestere” című időszaki kiállítást.

Ne hagyják ki idén sem a Borszerdákat, és élvezzék a csodálatos panorámát a Magyar Nemzeti Galéria teraszáról egy-két finom pohár bor társaságában!

2023. szeptember 13.: Álom és valóság

Bor: Harsányi Pincészet

A Harsányi Pincészet szőlőterületei a tokaji borvidéken Sárospatak mellett találhatóak, a Kútpatka, a Ciróka és a történelmi Királyhegy és Megyer dűlőkben. Közel 13 hektárnyi termőterületen dolgoznak hagyományos tokaji szőlőfajtákkal: furminttal, sárgamuskotállyal és hárslevelűvel. Hisznek abban, hogy vegyszerek és hozzáadott anyagok nélkül, organikusan művelve a szőlőt, a különböző fekvésű és talajszerkezetű dűlők jobban elénk tárják a furmint sokszínűségét, a muskotály kedvességét és a hárslevelű fűszerességét. A kézművesség náluk nemcsak organikus művelést jelent, hanem a szőlőre való gondos odafigyelést is.

Zene: Gáspár Károly

Gáspár Károly zongorista, zeneszerző a hazai jazzélet egyik meghatározó alakja. Eddig három trió- és egy szólóalbuma jelent meg, ezek közül kettőt Fonogram-díjra jelöltek. Az egyik tavalyi Borszerda zenei fellépőjeként bizonyította már zongorajátékával, hogy a jazz lehet magával ragadó, könnyen befogadható, felhőtlen szórakozást nyújtó zenei élmény, így lesz ez minden bizonnyal ezúttal is. Helyszín: I. emelet, kupolatér.

18.30 óra: Álom a múltról és a történelem valósága. Bellák Gábor művészettörténész előadása

A történelmi képek festője tulajdonképpen mindig a történelem elképzelt képét festi meg. Sokszor kiszínezve, megszépítve, át-átformálva a múlt alakjait és eseményeit. A történelmi festészet – ha úgy tetszik – nem más, mint álom a múltról. Olykor szép, olykor pedig rémséges álom. Nincs is szebb feladata a mai művészettörténésznek, mint az „álomfejtés”, vagyis a megfestett képek szembesítése azzal a valósággal, amit történelemnek hívunk. Mit mutatnak a képek és hogy lehetett mindez a valóságban? Rendhagyó előadás a történelmi festészetről.

Helyszín: I. emelet, 19. századi állandó kiállítás, szalonfal. Az előadás várható időtartama: 50–60 perc.

Tárlatvezetések

18.00, 19.00, 20.00 óra: Szendergő szentek. Molnár Brigitta művészettörténész tárlatvezetése a gótikus gyűjteményben. Találkozási pont: I. emelet, trónterem.

18.00, 19.45, 20.45 óra: Mítosz, mese és legenda a 19. századi művészetben. Király Zsuzsanna múzeumpedagógus tárlatvezetése. Találkozási pont: I. emelet, „19. századi művészet” kiállítás.

18.15, 20.45 óra: Tudat alatt, tudat felett. Koós Nikolett múzeumpedagógus tárlatvezetése a kortárs gyűjteményben. Találkozási pont: III. emelet, „Lépésváltás frissítve!” kiállítás.

A tárlatvezetések várható időtartama: 25–30 perc.

19.30 óra: Kortárs művek titkai. Artmagazin-beszélgetések. Winkler Nóra művészeti szakember, Artmagazin-alapító és Topor Tünde művészettörténész, a lap főszerkesztőjének közös tárlatvezetése.

Túl a dátumon mit jelent az „1945 utáni magyarországi képzőművészet”? Felfűzhető-e egy képzeletbeli fonálra, egymásra épül-e az egyes generációk művészete? Hány szál fut egymás mellett, és melyek fonódnak össze? Mik a közös vonások és mik a teljesen egyéni jellegzetességek, amelyek összetéveszthetetlenné tesznek egy-egy alkotót? Hányféleképp nézhetjük és magyarázhatjuk az egyes műveket, egyáltalán mi az, ami most tetszik? Topor Tünde és Winkler Nóra szubjektív páros vezetésében nemcsak az ő dialógusukba hallgathatunk bele, de a kép és mindenkori nézői közti dialógus is téma lesz: a művek is többféle hangon szólnak hozzánk, pont, mint a barátok közt folyó beszélgetések; lehet bizalmas, fájdalmas vagy épp kirobbanóan vicces.

Találkozási pont: III. emelet, „Lépésváltás frissítve!” kiállítás. A tárlatvezetés várható időtartama: 50–60 perc.

Beszélgetés

20.15 óra: A bor – és ami mögötte van…

A Harsányi Pincészet képviselőjével Kocsis-M. Brigitta műsorvezető beszélget. Helyszín: I. emelet, kupolatér.

1023. szeptember 20.: Mesterek és tanítványok

Bor: Günzer Pincészet

A Günzer Pincészet a villányi borvidéken generációk óta foglalkozik szőlőtermesztéssel és borkészítéssel. A családi gazdaság 1990-ben kezdte meg működését, kezdetben félhektárnyi ültetvénnyel, évi 1500 palack bor értékesítésével. Mára 25 hektár saját területtel rendelkeznek 200 000 palack bor értékesítése mellett. Technológiai beruházásuk 2001-ben indult és napjainkban is tart, hiszen a jó minőségű szőlő és a technológia elválaszthatatlanok egymástól. Boraikból próbálják a természeti adottságok maximumát kihozni, ügyelve az egyes dűlők sajátos értékeire.

Zene: Berdisz Tamás Trio (Pataj György zongorista, Lutz János nagybőgős és Berdisz Tamás dobos fellépése)

A zenekar tagjai a hazai jazzélet elismert, foglalkoztatott zenészei. Pataj György zongorista saját kvintetje mellett a Police Big Band, a Cotton Club Singers és Szűcs Gabi kvartettjének állandó tagja. Lutz János nagybőgős a Police Big Band, a Vörös Attila Jazzcraft állandó tagja, sessionzenészként is dolgozik hazai zenekarokban. Berdisz Tamás dobos számos hazai és nemzetközi formáció állandó tagja, például: Náray Erika Band, Best Off Quartet, Berdisz Művek, Cotton Club Singers, Szűcs Gabi Quartet, Free Style Chamber Orchestra, EU4 Band. A zenekar a mainstreamjazz képviselője, műsoruk elsősorban ismert, népszerű jazzstandardek feldolgozásait tartalmazza. Helyszín: I. emelet, kupolatér.

Előadások

19.00 óra: A művészpolgár születése. Barabás Miklós közösségei Háromszéktől a pesti Belvárosig. Csorba László történész előadása

A székely kiváltságos családból érkező, de otthoni támogatásban nem részesülő kisfiút évekig csak a „kollégyomi” ingyencipó óvta meg attól, hogy gyomrának hangos korgása a leckeórákon ne nyomja el a híres nagyenyedi professzorok bölcs magyarázatát… Tehetség és szorgalom juttatta végül odáig, hogy ő lett Magyarországon az első festőművész, aki családjával együtt kizárólag a művészi honoráriumból meg tudott élni a gyarapodó Pest-Budán. Életútjának fontos jellemzője, hogy feleségét egy svájci francia polgárcsaládból választotta. Milyen közösségek formálták a gyermek, majd a pályakezdő, a fiatal férfi és a sikeres művész világát, gondolkodását? Mit hagyott hátra maga mögött és hová jutott el abban a korban, amikor – képein is megörökítve – megszületett a modern Magyarország? Helyszín: I. emelet, 19. századi állandó kiállítás, szalonfal.

20.15 óra: Picasso, mint Goya tanítvány – két alkotó bikaviadaljai. Bodor Kata művészettörténész előadása

Pablo Picasso halálának ötvenedik évfordulójára egy, a művészt egész életében foglalkoztató téma, a bikaviadal középpontba állításával kapcsolódunk a Harca fenevaddal című kamaratárlathoz. Az előadás egy olyan műtárgyegyüttest jár körül, amellyel Picasso művészi példaképének, Francisco de Goyának mintegy másfél évszázaddal korábbi alkotására reflektált. Picasso és Goya Tauromaquia (Bikaviadal)-sorozatának összevetése alkalmat ad nem csupán két eltérő művészi megközelítés tanulmányozására, hanem a társadalmat évszázadokon át különböző okokból megosztó hagyomány felidézése mentén a jelenben tovább élő hagyományokról való gondolkodásra is. Helyszín: I. emelet, „19. századi művészet kiállítás”, szalonfal.

Az előadások várható időtartama: 50–60 perc.

Tárlatvezetések

18.00, 19.00, 20.00 óra: Barabás Miklós művészete. Molnár Brigitta művészettörténész tárlatvezetése a Barabás Miklós-emlékkiállításban Találkozási pont: II. emelet, Barabás Miklós-kiállítás.

18.00, 19.30 óra: Harc a fenevaddal. Lantos Adriána művészettörténész kurátori tárlatvezetése. Találkozási pont: II. emelet, nemzetközi gyűjtemény.

18.00, 20.30 óra: Vaszary János – tanítvány és mester. Hegedűs Alexandra képzőművész tárlatvezetése. Találkozási pont: I. emelet, „történelmi képek” nyaktag.

18.00, 19.00, 19.45 óra: A nagy pártfogó. Munkácsy és magyar tanítványai Párizsban. Krasznai Réka művészettörténész tárlatvezetése. Találkozási pont: I. emelet, „Munkácsytól Mednyánszkyig” kiállítás.

18.15, 19.15, 20.15 óra: Középkori mesterek remekművei. Sepsey Zsófia művészettörténész tárlatvezetése. Találkozási pont: földszint, információs pult.

18.00, 21.15 óra: A természet mint tanítómester. Király Zsuzsanna múzeumpedagógus tárlatvezetése. Találkozási pont: I. emelet, „19. századi művészet” kiállítás.

A tárlatvezetések várható időtartama: 25–30 perc.

19.30 óra: Borhi Cecília szín- és stílustanácsadó tárlatvezetése

Ha jól kiválasztott színeket viselünk, az arcunk életre kel, a megjelenésünk pedig összességében üdévé és kiegyensúlyozottá válik. Tudta, hogy a színtanácsadás ugyanazokon az alapelveken nyugszik, mint a festészeti színelméletek? Borhi Cecília szín- és stílustanácsadó rendhagyó tárlatvezetésén a 20. századi művészetet bemutató „Modern idők” című kiállításban kalauzolja az érdeklődőket a saját, szubjektív szemüvegén keresztül. A tárlatvezetés előtt és után dr. Ragány Angéla és Borhi Cecília, a ColourMyStyle szín- és stílustanácsadói a Munkácsy-fordulóban várják az érdeklődőket. Találkozási pont: II. emelet. A tárlatvezetés várható időtartama: 40-45 perc.

Beszélgetés

20.15 óra: A bor – és ami mögötte van…

A Günzer Pincészet képviselőjével Kocsis-M. Brigitta műsorvezető beszélget. Helyszín: I. emelet, kupolatér.

Call Now Button