Bőköz Fesztivál ötödször, 2020. szeptember 3–6.

A nemzeti összetartozás és a népi kultúra jegyében

A rendezvény védnöke, dr. Hoppál Péter kulturális alapellátásért felelős miniszteri biztos a sajtótájékoztatón elmondta: az elmúlt öt-hat esztendőben az önmagára találás, az újraéledés mintaprogramjaként tekinthettek az Ormánságnak erre a térségére, ehhez a fesztivál is hozzájárult.

 

A helyben élők és akik sose jártak még e vidéken, erőt meríthettek ezekből a kulturális találkozásokból. Ahogy fogalmazott, az ottani ormánsági emberek feltárták saját értékeiket, megőrzött hagyományaikat és így ébredt fel a térség, valósultak meg a közös élmények, álmok, találkozások. Az idei ötödik fesztivál fejet hajt az ország százéves szétszakítottsága előtt, a nemzeti összetartozás jegyében szervezték meg a rendezvényt. A miniszteri biztos mindemellett köszönetet mondott Márta Istvánnak és stábjának, akik az elmúlt években sokat dolgoztak a fesztiválért. Most a négy faluval együtt tiszteletben tartják a rendezvény elindítójának a döntését, miszerint más irányú feladatai miatt idén nem tudta vállalni az esemény szervezését. Egyúttal örülnek annak, hogy Pataki Andrással, a soproni színház igazgató-főrendezőjével, más fesztiválok szervezőjével folytathatják a Bőköz Fesztivál hagyományát.

Nagy Csaba, a térség országgyűlési képviselője szintén méltatta Márta István munkáját, azt, hogy hiánypótló rendezvényként hosszú évtizedek óta nem adhattak otthont ilyen minőségű kulturális programnak. Aláhúzta, a négy faluban összesen 1018-an laknak, s a települések apraja-nagyja fog össze, hogy megmutathassák magukat, kulturális  értékeiket, épített örökségeiket, így vonzzák a térségbe az embereket. Ehhez kapcsolódva beszélt arról is, nagyon örülnek annak, hogy az ormánsági festett kazettás templomokat a hungarikumok közé jelölték.

Pataki András fesztiváligazgató elmondta: a rendezvény szervezésében az eddig kialakult rendszert és struktúrát tekintve tovább tudnak építkezni. Azt szeretnék, ha négy falu szövetsége az év mindennapján tudna működni távolabbi perspektívaként az összefogás erejével. Új és hosszabb távú célként azt szeretnék, ha a Bőköz Fesztivál és az adott térség kulturális tartalmú kínálata országos mintaprogramként hatással lenne a falvak társadalmi fejlődésére. A négy település közössége egységes stratégiával álmodja tovább a jövőjét, hogy meg tudják mutatni magukat, miközben a művészet terén országos kitekintést nyerhetnek. E törekvéssel a trianoni évfordulóra emlékezve a nemzeti összetartozás jegyében érkeznek a fesztiválra most határon túlról főként népzenei és néptáncos művészeti csoportok, fellépők. Mindemellett őrzik az esemény összművészeti jellegét. Az irodalom, a zene, a színház, az alkotó- és képzőművészet területéről előadásokat, kiállításokat, bemutatókat tartalmazó színes programmal várják a nézőket.

A fesztivál összköltségvetése idén 33 millió forint. Az Emberi Erőforrások Minisztériumától 15 millió forintot nyertek, a fesztivál fővédnökének, dr. Kásler Miklósnak, az emberi erőforrások miniszterének keretéből 5 millió forintot kaptak, a másik fővédnök, dr. Nagy István agrárminiszter tárcája 8 millió forinttal segíti a programsorozatot, Fekete Péter kultúráért felelős államtitkársága pedig 5 millió forinttal támogatja a rendezvényt.

A sajtótájékoztatón a négy falu polgármesterei, Szolykóné Pfeifer Gabriella (Kémes), Pál Csaba (Szaporca), Bokor Géza (Tésenfa), Németh Tamás (Drávacsehi) invitálták és hívták meg a közönséget településeikre, hogy az odalátogatók felfedezhessék természeti kincseiket, örökségeiket, helyi értékeiket, a gasztronómiát, mindazt, amitől a Bőköz Fesztivál immár ötödik alkalommal nyitott szívvel várhatja a nézőket.

A falvakban a sok kis helyszín mellett mindenütt kialakítottak egy központi teret is. A kémesi nagyszínpadon fellép a marosvásárhelyi Maros Művészegyüttes, Szabó Balázs és bandája, a Fordulj Kispej Lovam Táncegyüttes, a Cimbaliband, a Pannon Cigányzenekar. A folk műfajon kívül érkeznek a rock nagyágyúi, Kalapács József és Rudán Joe vezetésével az Atilla Fiai Társulat tagjai. Nagyszabású szvingshow-t tart a Local Vintage Company zenekar, és meghallgatható a soproni szimfonikusok Zenés mesék, mesés zenék című produkciója.

Maros Művészegyüttes

A szaporcai Bőköz, illetve a Hétöles-tó színpadon mások mellett zenél a Kollmann Gábor Band, kiegészülve Wolf Katival és Urbán Orsival. Jön a magyar dzsessz kiválósága, Binder Károly, aki Varga Gáborral zenél együtt. Nagy bulit csap a Blues Hangers, a Four Corners, utcabált tart a Flört együttes, világslágereket ad elő a Quartetto formáció és a húzza a talpalávalót a Fajkusz Banda. A Maros Művészegyüttes táncjátékot hoz Szaporcára.

Mecsek Táncegyüttes

Tésenfán Pál Zsolti Jazz- és Kultúrkertjében Vastag Tamás szvingkoncertje látható, de fellép többek között a Grappa Jazz és a Varga Gábor Jazz Trió. Akusztik stand-uppal érkezik Váray László, s mindemellett a Mecsek és a Sopron Táncegyüttes is szerepel a programban.

Drávacsehiben a Levendulaszárító színpadon a Harka Táncegyüttes, a Figurás Banda, a Szénási Akusztik és a Sanzon Time is fellép. A felvidéki Gál Tamás színművész több produkcióját hozza el a fesztiválra, ebből is láthatnak ízelítőt a nézők.

A fesztivál alatt számtalan program várja  mind a négy településen az érdeklődőket. Népmesepont, versmondó szalon, táncház, prímásverseny, kirakodóvásár, helyi értékek és mesterségek bemutatója is szerepel az esemény gazdag kínálatában. Különböző színházi előadásokkal, estekkel megidézik Csokonai Vitéz Mihály, Petőfi Sándor, Arany János, Rejtő Jenő, Márai Sándor és Hamvas Béla szellemiségét. Fellépnek komlói, siklósi, szennai és pécsi fiatal néptáncosok. Láthatóak lesznek népdalénekesek, mutatványosok, zenészek, táncosok, és természetesen a helyi gasztronómiai kínálattal is találkozhatnak a nézők.

Call Now Button