Banki ügyfeleket vettek célba a kiberbűnözők

A kibertámadások terjedése ellenére a pénzintézeteket egyre kevesebb közvetlen fenyegetés éri, a fejlett bankbiztonsági rendszerek miatt a bűnözők egyre inkább a felhasználók figyelmetlenségét használják ki – figyelmeztet az OTP.

Ismertetik, hogy egy amerikai információbiztonsági cég szerint az adathalász-kibertámadások világszerte majdnem megduplázódtak az idén 2017-hez képest. Magyarországon azonban bár jelentős, 28 százalékos volt az adathalász-támadások éves növekedése augusztusig a Nemzeti Kibervédelmi Intézet adatai szerint, az ütem jóval elmaradt a globális átlagtól.

A bankkártyás visszaélések értékét tekintve az OTP-nél a globális vagy az európai átlag töredéke a tételek forgalomhoz viszonyított aránya. Ez sok esetben tudatos intézkedések eredménye: az látszik, hogy az eredményes védekezés és a megelőző bankbiztonsági intézkedések nélkül tízszeres lett volna a visszaélések száma.

Az adathalászmódszerek a figyelmeztetések ellenére még sokszor felkészületlenül érik az ügyfeleket, legutóbb Magyarországon több tucat hitelintézet ügyfeleit károsították meg ilyen módszerrel a bűnözők. Az 590 millió forintos összegből mindössze hatmillió forintot, az összeg egy százalékát próbálták OTP-s ügyféltől kicsalni, a bank azonban négymillió forintot még időben zárolt a bűnözők által használt, egy másik banknál vezetett számlán, így azt már nem tudták végleg eltüntetni, és a károsult ezt az összeget várhatóan visszakapja.

Az OTP szakértője kiemelte a hamis, de a hivatalos banki honlapra hasonlító internetes oldalak veszélyeit. Az ilyen felületeken ­ tette hozzá ­ számlaadatokat csalnak ki vagy átutalásra bírják rá a felhasználókat. Gyanús megkereséseknél ajánlatos fölhívni az ügyfélszolgálatot, ha pedig veszélybe került a belépési jelszó, bejelentést kell tenni.

Az OTP az adathalász-kísérletek kivédéséről a honlapján is tájékoztatja az ügyfeleket.

Call Now Button