Bakancslistás maraton

Lefutni 42,195 kilométert nem egyszerű dolog, éppen ezért jogos is a célba érkezéskor ránk törő eufória. Aki már átjutott a célvonalon, állítja: mindez elmondhatatlan érzés és semmivel sem összehasonlítható, amit át kell élnie mindenkinek legalább egyszer az életében. Vagyis írjuk fel a maratont is a bakancslistánkra!

Futni rövidebb távon is jó – akár kütyükkel

A futás az egyik legkedveltebb mozgásforma és kivitelezése sem igényel speciális eszközöket. Ha a közelben van erdő, park, ezek a legideálisabb helyszínek, de persze egy nyugalmasabb, házak övezte környék is megfelelő hozzá. Autóútra sem a benzingőz, sem a forgalom miatt nem annyira ajánlatos kimerészkedni.

A futás hosszú távon meghozza a gyümölcsét, a teljes szervezetünk hálás lesz érte

A mai okostelefonok a futásnál segítségre lehetnek, hiszen a letölthető különféle applikációkkal mérhető az aktuális sebesség, az elégetett kalória mennyisége, a megtett táv és a végén megtudhatjuk az átlagos tempónkat is.

Némelyik programmal még otthon a térképet is megtekinthetjük, merre jártunk. Ezzel kialakíthatunk akár egy berögzött útvonalat is, aminek tudjuk a pontos hosszát, így nem kell minden alkalommal a készüléket magunkkal vinnünk.

Az okosórák is el vannak látva mindenféle képességekkel, és még praktikusabb is, mint a telefon, mind méretben, mind súlyban. Összeköthető a számítógéppel csak úgy, mint bármi egyéb okos találmány. Diagramon szintén látni lehet mindent, amire kíváncsiak vagyunk, akárcsak egy telefon esetében.

Ezek persze csak pluszok és nélkülük ugyanúgy élvezni lehet a mozgást, miként azt az érzést is, hogy tettünk az egészségünkért. Ami biztos, hogy a futás hosszú távon meghozza a gyümölcsét, és a szívünk, a teljes szervezetünk hálás lesz érte, bármennyit is mozgunk.

Maraton? Készüljünk a nagy napra!

Ha pedig valóban nagyobb fába vágjuk a fejszénket és azt tervezzük, végigfutunk egy maratont, a felkészülés során több szempontot érdemes komolyan vennünk. Ahhoz, hogy sikeresen teljesíthessük a távot a megadott 6 óra alatt, hetente legalább négy alkalmat rá kell szánni az edzésre és néhány kilométert lefutni. Egy dolgozó személy számára hétköznap éppen elég is ez a minimális táv edzésként.

Viszont hétvégén a nagy nap előtti hetekben rendszeresen legalább az egyik napra ajánlatos hosszabb távot beiktatni, minimum 10, de inkább 20 km-t. Ez ad mindenki számára egy alapot, hogy nagyjából mire számíthat majd a maratonon, láthatja a reakcióit a terhelésre.

Nem pusztán verseny: bizonyítás

A maratonok lényege a siker mellett a bizonyítás. Megmutathatjuk magunknak, erősek vagyunk és valóban le tudjuk futni a teljes távot. Esetleg ha az első maratont követően újra részt veszünk egy következőn, már ismerve a saját időnket, próbálhatunk abból lefaragni.

A maraton egyik lényege a bizonyítás, hogy megmutathatjuk magunknak, erősek vagyunk

Az első három hely valamelyikének elnyeréséhez azért nagyon edzettnek kell lenni és az igen komoly rákészülést igényel. Emiatt nem is nagyon érdemes a dobogót megcéloznunk már rögtön elsőre. Persze megvan az esély rá, hogy gazellaénünk ekkor jön elő, és eddig ismeretlen volt magunk előtt is eme tehetségünk. Az előjeleket persze már a felkészülés alkalmával is felfedezhetjük, ha feltűnően jó eredmény születik.

Az elsődleges cél azonban a szintidőn belüli beérkezés, és tisztelet, elismerés mindenkinek, akinek ez sikerül.

Városnézéssel egybekötött kálvária

Az ismertebb nagyvárosi maratonok javarészt a belvárost is érintik, így futás közben megcsodálhatunk, akár lencsevégre is kaphatunk egy-két híresebb látnivalót. Európa-szerte rengeteg lehetőség van maratonokra, ha távolabbi helyszíneket tervezünk. Például Barceolna, Berlin, Róma, Bécs könnyen megközelíthetőek, de még számos izgalmas helyet ki lehet nézni. Általában vasárnapra esik a verseny, így akár szabadság nélkül is meg lehet úszni a túrát. Ha pedig már szombaton odautazunk, a fontosabb nevezetességekre is jut idő.

A verseny közbeni ellátás a rendezőktől függ, de általában 3–5 kilométerenként osztogatnak vizet, banánt, gumicukrot, energiazselét, így a futónak semmit nem kell magával vinnie. Az egyetlen teendő az online nevezés után megjelenni a startvonalon a rajtszámmal, chippel ellátva.

Személyfüggő, de nagyjából 20 km megtétele után sokan lelassulnak, esetleg sétálnak. Ezek nem túlzottan kedvelt időszakok, de sajnos át kell esni rajtuk. Nem kell félni, az időlimitbe belefér bőven, hiszen 7,0325 km/h átlagsebességet követel a maratonokra adott 6 óra. Aztán nemsokára már a várva várt finis felirat is hamarosan felbukkan.

Vigyázat, függőséget okoz!

A már begyűjtött trófea biztosan feledtetni fogja az esetlegesen átélt nehezebb szakaszokat és vélhetően gyorsan felkelti a vágyat a tipikus maratoni hangulat újbóli átélésére. Ám túlzásba sem szabad esni, hiszen a szervezetet ledönti néhány napra a jókora igénybevétel.

Havonta egy maraton belefér, de ha valaki komolyan szeretne foglalkozni a kérdéssel, mindenképpen érdemes kikérnie szakértő véleményét.

Az egészséggel kapcsolatos cikkeinket ezen linken tudja elolvasni: egészség

Call Now Button