A sokoldalú levendula

A június egyik legszebb és legsokoldalúbb gyógynövénye a levendula. Ennek a különleges illatú, lila növénynek a virágát, szárát és leveleit is számtalan módon felhasználhatjuk.

 

A levendula igazán jó illatú molyűző, ugyanis ezek az apró kis rovarok nagyon nem szeretik az aromáját. Ám nekünk számtalan egyéb módon tartogat felhasználási lehetőséget ez a szerény, lila virág.

Pihentető fürdő

Egy hosszú nap vagy fárasztó testedzés után az izmaink kimerültnek érezhetjük. Ezen segíthet egy levendulaolajos masszázs vagy egy lazító fürdő. A levendulaolaj kiválóan regenerálja a fáradt izmokat. Mivel fájdalomcsillapító és görcsoldó, egy tál meleg vízbe 5–6 csepp olajat tegyünk és tíz percig áztassuk a fájdalmas területet. A levendula illata nyugtató hatású, így tökéletes kelléke lehet egy relaxáló, forró fürdőnek. Forrázzunk le 100 gramm levendulavirágot 2 dl vízzel, majd hagyjuk állni pár percig, és leszűrve öntsük a fürdővízbe!

A gyógyító levendula

A levendula a nyugtalan lélek orvossága. Olaja kifejezetten jótékonyan hat a központi idegrendszer működésére, mivel csökkentheti a feszültséget, az izgatottságot, az idegességet, a félelmet, valamint a stresszes állapot okozta fejfájást. Kiválóan alkalmazható alvási problémák esetén is. Lefekvés előtt pár csepp levendula-illóolajat cseppentve a párologtató vizébe, kipihentebben ébredünk reggel. Inhalálással vagy a levendulaolaj halánték tájéki bemasszírozásával a fejfájás és a migrén is csillapítható.

A levendula hegesítő, gyulladásgátló tulajdonsága is régóta ismert. A levendula-illóolaj többek között antioxidáns hatású limonént, fájdalom- és viszketéscsillapító kámfort, illetve gyulladásgátló és antioxidáns flavonoidokat tartalmaz. Az értékes természetes hatóanyagoknak köszönhetően a levendulaolaj kitisztítja, selymesíti és megnyugtatja az irritált bőrt. Olyan bőrproblémákat kezelhetünk vele, mint a pattanások, az ekcéma vagy a rovarcsípések. Sebgyógyulások elősegítésére, fertőzéses bőrbántalmak és lábszárfekély, valamint a csípések okozta viszketés kezelésére bőrápolók összetevőjeként is gyakran használják. A levendulaolaj alkalmazásának fontos területe továbbá a reumás, neuralgiás és egyéb krónikus fájdalmak kezelése, melyeknél elsősorban masszázs- és fürdőolajok, bedörzsölő szerek és kenőcsök alkotórészeként használatos.

Levendula mint fűszernövény

Sokan nem tudják, de a levendulát gasztronómiai különlegességként is felhasználhatjuk. A szárított levendulaszár nagyon jól illik a citromos desszertekhez, de jól társítható mediterrán fűszernövényekkel is. Pici lila virágával pedig díszíthetjük a sütemények tetejét!

Limonádé levendulából

A levendulából különleges ízű limonádét is készíthetünk. Dobjunk bele 15 gramm levendulavirágot 500 ml forrásban levő vízbe! Főzzük 1–2 percig, majd vegyük le a tűzről, és hagyjuk lefedve 10 percen át! Ezután szűrjük le, édesítsük cukorral, majd öntsük fel 1 liter citromos hideg vízzel!

Levendula mint dísz

A levendulacsokor egy selyemszalaggal átkötve gyönyörű dísze lehet az otthonunknak. Mindemellett kellemes és nyugtató illatot áraszt. Fontos, hogy ne a napfényes szobákba akasszuk ki, mert a levendula a tűző napon hamar kiszárad, és elveszíti az illatát.

Call Now Button