A Magyar Nemzeti Múzeum online tartalmai

A koronavírus-járvány második hullámával járó szigorodó korlátozások miatt 2020. november 11-től a Magyar Nemzeti Múzeum zárva tart. A következő hetekben rendszeresen frissülnek a közönség számára is izgalmas oldalak, a kiállítások nagy része is átkerült az online térbe.

A Seuso-kincs már az interneten is elérhető

A weboldal célja, hogy bevezesse a felhasználókat a Seuso-kincs ezüstedényeinek csodás világába és tartalmával tudományosan megalapozott, hiteles válaszokat adjon a kincslelettel kapcsolatban felmerülő leggyakoribb kérdésekre, többek között arra, hogy mit nevezünk Seuso-kincsnek, miért mondhatjuk róla, hogy anyagi és művészi értékét tekintve a legjelentősebb késő római ezüst kincsleletek egyike vagy eredetileg mekkora lehetett az elrejtett kincs és vajon milyen tárgyak tartozhattak még hozzá? További információk az mnm.hu-n.

Ars et virtus. Horvátország – Magyarország. 800 éves közös örökség

Hogyan kerültek az Árpád-házi királyok Horvátország trónjára? Mit rejt ez a több, mint 800 éves közös múlt? Mit mesélnek a horvát és magyar kötődéssel egyaránt rendelkező nemesi családok ódon várkastélyainak falai? Milyenek voltak a művészeti kapcsolatok a két nemzet között az elmúlt évszázadokban? Ennek a gazdag, közös kulturális örökségnek a megismerésére invitáljuk Önöket a zágrábi Galerija Klovićevi Dvori és a Magyar Nemzeti Múzeum új virtuális kiállításán keresztül.  A kiállítás a honlapról érhető el.

Az arisztokrácia világa

 Ízelítő a 19. századi magyar arisztokrácia életét megelevenítő fényképekből

A virtuális kiállítás válogatást nyújt a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának anyagából. A rövid összeállítás felvillantja az arisztokrácia életének helyszíneit, a nagyszerű főúri otthonok külső és belső tereit, és néhány kép a főúri lakók hétköznapjait, elfoglaltságait is megmutatja. Megismerhetjük a 19. század második felében élt arisztokrácia számos képviselőjének arcképét, és láthatunk néhány felvételt az utazó vagy vadászó főurakról is. A kiállítás kurátora Baji Etelka. A virtuális kiállítás ITT érhető el.

Fény az éjszakában

Az összeállítás a műfény nélküli fényképezés első évtizedeiben készült fényképeken mutatja be az éjszakai Budapestet. A technika 20. század eleji fejlődésének és gyorsabb filmek, hordozható kamerák megszületésének köszönhetően bepillanthatunk a főváros fényeinek változásaiba a gázlámpáktól a díszkivilágításokon, tűzijátékokon át az elsötétítésig. Az összeállításban látható eredeti zselatinos ezüst fényképeket és üvegnegatívokat a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtára őrzi. A kiállítás kurátora Tomsics Emőke. Az összeállítás ITT található.

Közös időnk ’89–90

Alighogy megnyitott a Magyar Nemzeti Múzeum Közös időnk ’89-90 című időszaki kiállítása 2020. február 28-án, a koronavírus-járvány miatt néhány hét múlva ideiglenesen be kellett zárnunk. Ez azért is különösen fájdalmas volt számunkra, mivel a közösségi kiállítás döntően a több mint ötven felajánló által átadott homogén tárgyi anyagra épül, és a múzeum saját, 1989-re reflektáló gyűjteményi darabjai csupán kiegészítik ezeket. 2019. január 28-án intézményünk felhívást tett közzé, amelyben arra kértük honfitársainkat, hogy osszák meg velünk korabeli történeteiket, illetve tárgyi emlékeiket. Az év során folyamatosan gyűltek a tárgyak, a fényképek, a plakátok, az iratok a múzeumban, miközben többtucatnyi különféle programot szerveztünk a Közös időnk projekt köré, és alig vártuk, a múzeum tereiben is megmutathassuk közösségi összefogásunk eredményét. A virtuális kiállítás elérhető ITT.

Magyar Fantasy Múzeum

A Magyar Nemzeti Múzeum Tudásközvetítő Főosztálya ezúttal a fantázia birodalmának leghíresebb képviselőit hívja segítségül, hogy a valódi világ igazi tárgyainak hiteles történeteiről mesélhessen. Biztos benne, hogy a múzeumi tárgyaknak nincs varázserejük? A fantasyposztok folyamatosan bővülnek az Instagram-oldalán.

Zrínyi Miklós ravatala fölött

1664. november 18-án vadászbalesetben elhunyt a magyar történelem egyik legnagyobb alakja, a költő Zrínyi Miklós. Halálát a mai napig számos kérdés övezi, végtisztességének rítusáról pedig igencsak kevés forrás maradt az utókorra. A Zrínyi Miklós ravatala fölött című, élő interpretációs rövidfilm betekintést enged a 17. századi főnemesi végtisztességet övező rítusokba, viselettörténetbe, de még a gasztronómiába is. A film közvetlenül elérhető az alábbi linken: https://www.youtube.com/watch?v=DpnMAaUYcjc

Pénzek színes világa napi három percben

Ebben a videósorozatban Tóth Csaba, a Magyar Nemzeti Múzeum régész-numizmatikusa 162 napon keresztül napi három percben igyekezett beavatni az érdeklődőket a pénzek színes világába, majd szeptembertől heti sorozattá alakult a népszerű széria. Vajon ki bírja tovább? A koronavírus vagy Csabi? A legújabb rész a fenti linken érhető el, illetve korábbiakért érdemes felkeresni a múzeum Youtube-csatornáját.

Call Now Button