A debreceni Agóra Tudományos Élményközpont márciusi programjai

Nyitvatartás 2023. április 11-ig: szerda–péntek: 13-tól 17 óráig, szombat: 10-től 17 óráig, vasárnap, hétfő, kedd: szünnap. Az Agóra 2023. március 15-én, szerdán 13-tól 17 óráig tart nyitva. Minimum 20 fős csoportokat – előzetes egyeztetés és visszaigazolás után – nyitvatartási időn kívül is fogad az Agóra. A csoportokat kérik, hogy a látogatás előtt legalább 7 nappal jelentkezzenek be a www.agoradebrecen.hu weboldalon keresztül.

Állandó programok

Az Agóra Tudományos Élményközpont interaktív terében csaknem negyven különleges játék próbálható ki, amelyek szorosan kapcsolódnak valamilyen tudományos jelenséghez. Emellett az élményközpontban naponta többször kísérleti bemutatókon, valamint planetáriumi előadásokon is részt vehetnek a látogatók. A részletes napi programokról a www.agoradebrecen.hu oldalon tájékozódhatnak az érdeklődők.

Zenélő villámok

Láttál már villámlást egy szobában? És hallgattál? Az Agóra Frankensteint idéző eszköze képes mennydörgő hangokat hallatni az ívkisülések forgatagából. A Tesla-tekercs ráadásul zenei hangok kiadására is alkalmas egy zongorabillentyűzet segítségével. Így bárki kipróbálhatja, hogyan lehet zenét szerezni villámokkal!

Programok a digitális planetáriumban

Üstökösök nyomában

Égboltunkon Naprendszerünk tagjai állandó mozgásban vannak: láthatjuk a Nap és a Hold járását, valamint a bolygók rendszertelennek tűnő kóborlását. Időnként hullócsillagok suhannak át felettünk, néha pedig üstökösnek nevezett csóvás vándorok is megjelennek az égen. De mik is valójában az üstökösök, miből állnak, hogy néznek ki és miért tűnnek olyan ritka jelenségeknek? Ezekre a kérdésekre keresi a választ az új csillagászati előadás.

Lehozzuk a csillagokat!

Éjszakai égbolt napközben az Agórában! A 8 méter átmérőjű, hatalmas kupola alatt az Agóra csillagásza tart előadást. A 20–25 perces programban az őszi csillagképekről és az aktuális égi jelenségekről tudhatnak meg többet az érdeklődők.

Csillagok és szupernóvák

Meddig élnek a csillagok? Milyen sors vár a Napunkra? Mi az a szupernóva-robbanás? Van-e élet a csillagok halála után? Az Agóra új planetáriumi műsorában figyelemmel kísérhetik a látogatók a csillagok születését, életét és elmúlását, szó esik az Orion csillagkép híres vörös óriáscsillagának, a Betelgeuse-nek a közelmúltban feltűnően végbemenő elhalványodásáról, de kiderül az is, hogy a szupernóvák  – világegyetemünk e látványos jelenségei – nem csak a pusztulás hírnökei.

Satelix

Mire jók a műholdak és mi lesz a jövőjük? Mit tudnak a magyar űreszközök? Milyen hatással vannak az űrtechnikai fejlesztések az életünkre? A TIT Budapesti Planetárium munkatársai, valamint cseh, lengyel, szlovák és német planetáriumok közreműködésével készült teljeskupolás-film bemutatja az európai műholdak céljait, eredményeit, és kiderül az is, hogy miként befolyásolja az űrkutatás a mindennapi életünket.

A Földtől a világegyetemig

Az Európai Déli Obszervatórium félórás teljeskupolás-filmje elképesztő távolságokat ölel át időben és térben. A világegyetem születésétől a Naprendszer utolsó pillanatáig kísérhetjük végig a csillagok és bolygók életét, az ó- és modern kori űrkutatás mérföldköveit, az ember és a világűr kapcsolatát. A magyar változatot az Agóra Tudományos Élményközpont készítette. Narrátor: Varga Klári.

Európa a csillagok között

Vajon mióta figyeli az ember a csillagokat? Hogyan jöttünk rá, hogy tágul a világegyetem? Miért Európán kívül működik a legnagyobb európai csillagvizsgáló? A teljeskupolás-film betekintést nyújt az Európai Déli Obszervatórium színfalai mögé, és kiderül az is, hogyan építették meg a világ leghatalmasabb teleszkópját. A félórás filmet angol nyelven vetítik.

Éltető csillagunk, a Nap

Tényleg magától értetődő a Nap létezése? Mindig így fog ragyogni ránk? Miért mondhatjuk, hogy a Nap az egész földi élet forrása? A hozzánk legközelebb található, éltető csillagunkkal kapcsolatban még mindig több a kérdés, mint a válasz. A félórás, látványos teljeskupolás-filmet angol nyelven vetítik.

A planetáriumban korlátozott számban, érkezési sorrendben tudnak a látogatók a programokon részt venni, az Agórába szóló belépőjeggyel. A planetáriumi műsorokat 6 éves kortól ajánlják. Az aktuális planetáriumi programokról a www.agoradebrecen.hu weboldalon lehet tájékozódni.

Időszaki programok

2023. március 4., szombat 10.30–12.00 óra

Kreatív tudomány: Dinómóka

A játékos foglalkozássorozat keretében kéthetente szombaton érdekes kreatív feladatokon keresztül ismerkedhetnek meg a gyerekek a természettudományos jelenségekkel, és elkészíthetik saját játékaikat, amelyeket természetesen haza is vihetnek. Ismered és szereted a dinoszauruszokat? Talán kedvenced is van közülük? A foglalkozás keretében számos érdekességet megtudhatsz a dinókról és papírból csinálhatsz is egyet magadnak. A programon az Agórába szóló belépőjeggyel lehet részt venni. A foglalkozásba a másfél óra alatt a gyerekek bármikor bekapcsolódhatnak szülői felügyelet mellett.

2023. március 4., 11., 18., 25., szombat 11.00–12.30, 13.00–14.30 óra

Családi foglalkozás a DigITérben

Találkoztál már humanoid robottal? Simogattál robotkutyát? Tudod, mitől lehet „okos” egy otthon? A DigITér Debrecen Digitális Élményközpont szombati programjain az érdeklődő családok, baráti társaságok megismerkedhetnek az informatika legújabb vívmányaival. A másfél órás interaktív foglalkozás során néhány eszköz kipróbálására is lehetőség nyílik. A DigITér az Agóra Tudományos Élményközpont első szintjén kapott helyet. A digitális központ programjai ingyenesek, de kizárólag előzetes regisztráció – és visszaigazolás – után látogathatók. A foglalkozásokra a Programozd a jövőd! weboldalon keresztül lehet jelentkezni.

2023. március 6., hétfő 16 óra

Nőként a tudományos pályán

Miben különbözik a női és férfi tudományos életpálya? Hogyan lehet egy 400 fős vidéki kistelepülésről világjáró kutatónővé válni? Milyen lehetőségek állnak egy nő előtt a műszaki területeken? Hogyan egyeztethető össze a karrier a családdal? És lehet-e piros papucsban komoly előadást tartani? A közelgő nőnap alkalmából az Agóra különleges előadással készül, amely ráirányítja a figyelmet a nők tudományos elismertségére, valamint a nemek szakmai egyenjogúságára. Dr. Balázsi Katalin fizikus, az Eötvös Lóránt Kutatói Hálózat Energiatudományi Kutatóközpont Vékonyréteg Fizika Laboratóriumának vezetője, a Nők a Tudományban Egyesület alapító tagja és elnöke tart előadást az élményközpontban. A WATCH-program keretén belül megvalósuló előadás ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Jelentkezni ezen az űrlapon keresztül lehet: https://forms.office.com/e/Bb3R7ADEHR. A programra csak korlátozott számban tudnak látogatókat fogadni.

2023. március 11., szombat 10.30–11.30 óra

Hétvégi tudomány: A trópusi növények titkai

Az ismeretterjesztő programsorozat keretében izgalmas tudományos kalandok várják a gyerekeket. A résztvevők az egyórás foglalkozásokon bepillanthatnak a különböző tudományterületek rejtelmeibe. Mikor lehet szüretelni a vaníliát? Mi a kávécseresznye? Veszélyt jelentenek-e számunkra a „fojtó” növények? Latin neve alapján melyik növény az „istenek eledele”? Ezen a vasárnapon a botanikus kert trópusi házában találkozhatnak a gyerekek a Föld egyik legősibb növényfajával is. Ajánlott életkor: 8–12 év. A programon az Agórába szóló belépőjeggyel lehet részt venni. A foglalkozásra csak korlátozott számban tud látogatókat fogadni az Agóra, ezért érdemes előre regisztrálni. Az előzetes bejelentkezéseket a regisztracio@agoradebrecen.hu e-mailcímre várják. Az egyórás foglalkozás pontosan fél 11-kor kezdődik, gyülekező a fogadótérben.

2023. március 18., szombat 10.30–12.00 óra

Kreatív tudomány: Színkeverés másképp

A játékos foglalkozássorozat keretében kéthetente szombaton érdekes kreatív feladatokon keresztül ismerkedhetnek meg a gyerekek a természettudományos jelenségekkel, és elkészíthetik saját játékaikat, amelyeket természetesen haza is vihetnek. Nem is gondolnád, hogy mi mindenre jó egy gyümölcscentrifuga! Ezen a szombaton színes centrifugaképeket készíthetnek a gyerekek a foglalkozás keretében. A programon az Agórába szóló belépőjeggyel lehet részt venni. A foglalkozásba a másfél óra alatt a gyerekek bármikor bekapcsolódhatnak szülői felügyelet mellett.

2023. március 22–25.

Vizes napok az Agórában

Mennyi az emberek számára hasznosítható édesvíz a Földön? Hogyan lehet a víz energiáját a saját javunkra fordítani? Miként jön létre egy „víztornádó”? Használnak-e a halak lépcsőt és hol lakik a hatkopoltyús szürkecápa vagy a barrakuda?  A víz világnapja alkalmából az Agóra négy napon át izgalmas speciális programokkal várja a látogatókat. Az érdeklődők többek között megtudhatják azt is, hogy mennyi az emberek számára hasznosítható édesvíz a Földön, hogyan képes túlélni jó néhány élőlény a sivatagi körülményeket és megállapítható-e a halak életkora a pikkelyük alapján. A Vizes napok programjain az Agórába szóló belépőjeggyel lehet részt venni.

2023. március 25., szombat 10.30–11.30 óra

Hétvégi tudomány: A mélységek urai

Az ismeretterjesztő programsorozat keretében izgalmas tudományos kalandok várják a gyerekeket. A résztvevők az egyórás foglalkozásokon bepillanthatnak a különböző tudományterületek rejtelmeibe. Az óceánok legismertebb, legrettegettebb élőlényei a cápák, de vajon mindegyikük ragadozó? Hogyan érzékelik környezetüket és melyik a legismertebb őscápa? Ha szeretnél ehhez hasonló kérdésekre választ kapni és kicsit jobban megismerni ezeket a különleges, talán nem is annyira félelmetes ragadozókat, akkor gyere el a foglalkozásra. Ajánlott életkor: 8–12 év. A programon az Agórába szóló belépőjeggyel lehet részt venni. A foglalkozásra csak korlátozott számban tud látogatókat fogadni az Agóra, ezért érdemes előre regisztrálni. Az előzetes bejelentkezéseket a regisztracio@agoradebrecen.hu e-mailcímre várják. Az egyórás foglalkozás pontosan fél 11-kor kezdődik, gyülekező a fogadótérben.

2023. április 1., szombat 10.30–12.00 óra

Kreatív tudomány: Fűfej

A játékos foglalkozássorozat keretében kéthetente szombaton érdekes kreatív feladatokon keresztül ismerkedhetnek meg a gyerekek a természettudományos jelenségekkel, és elkészíthetik saját játékaikat, amelyeket természetesen haza is vihetnek. Vajon mi történik fény nélkül a növényekkel? És meddig bírják víz nélkül? Ennek a foglalkozásnak a középpontjában a növények állnak, és a gyerekek saját fűfejet is csinálhatnak. A programon az Agórába szóló belépőjeggyel lehet részt venni. A foglalkozásba a másfél óra alatt a gyerekek bármikor bekapcsolódhatnak szülői felügyelet mellett.

Call Now Button